Rok se s rokem sešel a dodavatelé už pomalu chystají nové ceníky elektřiny, které začnou platit od ledna 2015. Loni se zprávy hemžily pozitivními titulky. Cena elektřiny totiž klesala. Jak se vyvíjí letos? Můžeme očekávat opět zlevnění?
Výdaje za energie tvoří nemalou část rodinného rozpočtu, zejména pak u domácností, které elektřinu používají na vytápění nebo ohřev vody. I přes skeptické scénáře, které se ještě před několika lety objevovaly v médiích, přestala cena elektřiny růst a počátkem letošního roku dokonce výrazně zlevnila. Podle oslovených analytiků by ani počátkem příštího roku neměla elektřina zdražit, právě naopak.
TIP: Sjednejte si cestovní pojištění - ZDARMA o 2 mil. Kč navýšený limit léčebných výloh!
„Vše zatím nasvědčuje tomu, že cena elektřiny pro domácnosti by i v příštím roce mohla klesnout, i když ne tak výrazně, jako v roce letošním. Ceny silové elektřiny jsou na trhu meziročně o 5 až 10 procent níže, což by při předpokladu meziročně nezměněných regulovaných složek ceny elektřiny mělo vést ke zlevnění v řádu nízkých jednotek procent,“ uvedl Marek Hatlapatka, hlavní investiční stratég ve společnosti CYRRUS.
TIP: Ušetřete za energie s Finance.cz!
„Konkrétně mi zatím vychází, že by cena mohla klesnout o přibližně desetník na KWh, což může u běžné rodiny představovat roční úsporu několika stokorun. Podmínkou takového scénáře je, že příspěvek na obnovitelné zdroje zůstane na letošní úrovni,“ dodal analytik.
Cena elektřiny je tvořena z více částí. Kromě ceny silové elektřiny, jejíž výši si stanovují dodavatelé a která mj. záleží na tom, za jak výhodnou cenu se jim podaří energii na burzách nakoupit, se jedná také o regulovanou položku. Do té spadá nejen příspěvek na obnovitelné zdroje, ale také poplatek za distribuci, výši jističe apod.
Jaká bude výše regulovaných plateb, které tvoří více než 50 procent výsledné ceny elektřiny, není zatím jasné. „V současné chvíli probíhají výpočty a modelování cen regulovaných plateb,“ sdělil Jiří Chvojka, tiskový mluvčí Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který každoročně vyhlašuje ceny regulovaných položek koncem listopadu.
V našem nezávislém kalkulátoru si můžete spočítat, se kterým dodavatelem plynu či elektřiny byste vůči tomu stávajícímu nejvíce ušetřili.
V našem srovnání si s ohledem na smluvní podmínky můžete vybrat, jaké nabídky chcete do srovnání zahrnout.
Dodavatelé elektrické energie stále nakupují na burzách elektřinu, kterou budou příští rok prodávat svým zákazníkům. „Koncovou cenu elektřiny silně ovládá její cena na burze. Ta je pro zákazníka příznivá, je nízká, takže lze předpokládat zlevňování. Je ale třeba dodat, že silová elektřina se na výsledné ceně podílí necelou polovinu,“ uvedl Petr Holubec, tiskový mluvčí Pražské energetiky.
Jak se vyvíjí cena silové elektřiny na burze, popsal energetický poradce společnosti Europe Easy Energy, Zdeněk Mařík. „Cena neregulované elektřiny pro rok 2015 se v dubnu dostala v rámci pražské energetické burzy (PXE) na svoje historické minimum (přibližně 33 euro za megawatthodinu). Ačkoli se aktuálně mírně vyhoupla na cenu 35 euro za megawatthodinu, jedná se o téměř třetinovou cenu, za kterou nakupovaly společnosti energii například v roce 2008.“
Vývoj ceny silové elektřiny na pražské burze – 08/2014
Podle Maříka dosahuje průměrná cena nakoupené elektřiny za prvních osm měsíců 34,45 euro za megawatthodinu. „Zbylé dva měsíce by tuto příznivou cenu již příliš změnit neměly. Předpokládáme proto, že pro konečného spotřebitele přinesou nově vyhlášené ceníky dobré zprávy.“