Přestože stále více obcí a měst přijímá vyhlášky o zákazu podomního prodeje, obchodníci nepřestávají zvonit na naše dveře a nejrůznějšími důmyslnými triky nám vnucují smlouvy na změnu dodavatele. Jaké argumenty a nepravdy používají? Na co si dát pozor? A jak můžete od smlouvy odstoupit?
Paní Libuše z malé obce na Rokycansku vypráví čerstvou zkušenost s podomním prodejem. „Dávám si běžně pozor. Ale obchodník byl více než přesvědčivý. Co mě skutečně zmátlo bylo jeho tvrzení, že je z Energetického regulačního úřadu, který je údajně nad společností ČEZ, a jde nám zkontrolovat platby za elektřinu a snížit nám poplatky.“ Žena obchodníkovi poskytla faktury, aby mohl nastavení plateb zkontrolovat. Proškolený prodejce této situace využil, aby si opsal veškeré potřebné údaje do nové smlouvy na elektřinu. Tu dal poté ženě podepsat. „Pochopitelně jsem se domnívala, že podepisuju jen slibovanou slevu,“ krčí paní Libuše rameny.
Když za podomním prodejcem zaklaply domovní dveře, pročetla si žena dokumenty, které jí zanechal. „V té chvíli mi došlo, co se stalo. Začala jsem ale hned jednat a zjistila si, že je možné od smlouvy podepsané při podomním prodeji odstoupit, takže jsem svého práva hned využila,“ dodala.
V našem nezávislém kalkulátoru si můžete spočítat, se kterým dodavatelem plynu či elektřiny byste vůči tomu stávajícímu nejvíce ušetřili.
V našem srovnání si s ohledem na smluvní podmínky můžete vybrat, jaké nabídky chcete do srovnání zahrnout.
Odstoupení od smlouvy uzavřené při podomním prodeji upravuje občanský zákoník. Konkrétně paragraf 1829. Od smlouvy, kterou jste podepsali při podomním prodeji, můžete odstoupit do 14 dnů od jejího podpisu, pokud není uvedeno jinak. Rozhoduje přitom datum odeslání odstoupení. To zasílejte nejlépe s dodejkou, protože tak dostanete informaci o tom, zda zásilka byla převzata.
Do hlavičky odstoupení vyplňte vždy své jméno, příjmení, datum narození a bydliště. Napište číslo smlouvy, pokud ho znáte, a připojte číslo EAN (elektřina) nebo EIC (plyn), která najdete buď na smlouvě nebo na faktuře.
Nezapomeňte připojit následující formulaci: „Tímto odstupuji od Smlouvy o sdružených službách dodávky elektřiny (plynu) č. ……………., a to v souladu s ustanovením § 1829 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, a zároveň odvolávám plnou moc, kterou jsem vám udělil/a pro jednání s dosavadním dodavatelem elektřiny (plynu). Také odvolávám souhlas s vaším inkasem z mého SIPO. Žádám vás o písemné potvrzení ukončení smlouvy.“
Stále více lidí si je vědomo svého práva na odstoupení od smlouvy podepsané při podomním prodeji. A obchodníci přitvrzují. Poslechněte si další příběh, který tentokrát vypráví pan Jiří. „Odpoledne u vrat zazvonil nějaký pán a říkal, že je z ČEZ a jde zkontrolovat nastavení plateb. Dal jsem mu tedy faktury, on si něco opsal. Dal mi podepsat formulář, který se měl týkat slevy. A jako bonus mi zanechal úsporné LED žárovky,“ říká pětašedesátiletý senior. Když se později vrátila dcera pana Jiřího, zjistila, že otec podepsal změnu dodavatele. A z přiložených materiálů se dozvěděla, že žárovky otec nedostal darem, ale koupil si je za symbolickou jednu korunu.
V dokumentech, které prodejce zanechal, se to hemžilo ustanoveními. Jedno z nich říkalo následující: „Pokud dojde k odstoupení od Kupní smlouvy a vrácení žárovek ve lhůtě do 30 dnů ode dne následujícího, kdy bylo zboží převzato, a zároveň zákazník ukončí Smlouvy (pozn. aut. Smlouva na dodávky elektřiny), nebude dodavatel požadovat žádnou sankci. Zákazník je povinen nést náklady spojené s vrácením zboží.“
TIP: Ušetřete za energie s Finance.cz!
To znamená, že pokud se zákazník rozhodne odstoupit od smlouvy na dodávky elektřiny a zároveň vrátit i zakoupené zboží, musí provést dva úkony.
I takové jsou aktuální taktiky podomních prodejců. Máte s nimi osobní zkušenost?