Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Poplatky za elektřinu: Co vše se vejde do vašeho účtu?

Finance.cz

Jednou za rok dostanete pozdrav od svého dodavatele elektřiny – roční vyúčtování. Přeplatek vás potěší, nedoplatek vyvede z míry. Možná se stejně jako řada jiných odběratelů podivujete nad všemi těmi čísly. Kolik se toho vejde do účtu za elektřinu? Za co všechno platíte?

 
 

Když si pořádně prohlédnete fakturu za elektřinu, uvidíte, že platby jsou rozděleny na dvě části – jedna se týká poplatků za distribuci, druhá plateb za dodávky silové elektřiny. Platí přitom, že elektřina včetně obchodní marže tvoří necelých 45 procent z celkového účtu za elektrickou energii. K tomu je třeba připočítat poplatky za distribuci, obnovitelné zdroje apod.

Silová elektřina

Jedná se o obchodní složku, která je utvářena trhem. Dodavatelé nakupují silovou elektřinu na energetických burzách (např. pražské PXE nebo německé EEX). Je to právě tato složka, která rozhoduje o úspoře změnou dodavatele. Cenu silové elektřiny ovlivňuje výhodný nákup na burze i marže dodavatele. Aby to nebylo příliš jednoduché, cena silové elektřiny, kterou vám dodavatel spočítá na faktuře, je složena ze dvou částí:

  • Ceny za každou odebranou kilowatthodinu, resp. megawatthodinu. Ta se v případě běžné distribuční sazby D02 pohybuje kolem 1,2 korun za kWh (bez daně). V případě, že máte sjednanou dvoutarifní distribuční sazbu (např. D25d nebo D45d) je cena rozdělena ještě na vysoký (VT) a nízký (NT) tarif.
  • Pevné ceny za měsíc (někdy se setkáme s názvem měsíční poplatek apod.). Jedná se o poplatek za odběrné místo, jehož výši si stanovuje dodavatel. Tyto poplatky se u dodavatelů liší – někteří si účtují poplatek ve výši 100 korun, jiní kolem 23 korun.

TIP: Ušetřete za energie s Finance.cz!

Pokud se rozhodnete pro změnu dodavatele, je to právě cena silové elektřiny, která rozhoduje o tom, kolik ušetříte. Proto vždy v ceníkách dodavatelů srovnávejte tuto část ceny. Nezapomeňte přitom porovnat nejen cenu kWh, ale také poplatku za měsíční plat.

Složení ceny elektřiny

cena_elektriny

Zdroj: ERÚ

Regulované poplatky

Přibližně 55 procent celkové ceny elektřiny tvoří regulované poplatky. Konkrétně se jedná o distribuci, poplatek za přenos elektřiny, příspěvek na obnovitelné zdroje, platbu operátoru trhu nebo poplatek za systémové služby. Jejich procentuální podíl na ceně elektřiny ukazuje výše uvedený graf. Je třeba zdůraznit, že tyto poplatky jsou stanovovány centrálně (každý rok je vyhlašuje Energetický regulační úřad). Změna dodavatele tedy na tyto poplatky nemá vliv.

  • Poplatek za distribuci – jde na účet distribuční společnosti, která přivádí elektřinu k vám domů. V tuzemsku působí celkem tři distribuční společnosti (ČEZ, E.ON a PRE). Poplatky jednotlivým distributorům se mírně liší. Jelikož distributora změnit nemůžete, nelze na těchto poplatcích ušetřit a nezbývá, než je akceptovat.
  • Měsíční poplatek za rezervovaný příkon – odvíjí se od výše vašeho jističe. Čím větší hodnotu jistič má, tím více platíte. Běžná velikost jističe je v případě domácností 3 x 25 A. (Za takto vysoký jistič platíme v průměru kolem 90 korun).
  • Poplatek za systémové služby – je zasílán společnosti ČEPS, která provozuje českou přenosovou soustavu.
  • Příspěvek na obnovitelné zdroje – v každé odebrané kilowatthodině přispíváme na elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů. Letos je příspěvek asi 50 haléřů za kWh.
  • Poplatek Operátorovi trhu s elektřinou (OTE) – pro rok 2014 byl stanoven na 7,55 korun. Jeho výše je u všech tarifů i distributorů stejná.
  • Daň z elektřiny – je stanovena na 28,30 korun za každou odebranou megawatthodinu. Celková cena za elektrickou energii je ještě zdaněna DPH ve výši 21 procent.

Levnější energie s Finance.cz

V našem nezávislém kalkulátoru si můžete spočítat, se kterým dodavatelem plynu či elektřiny byste vůči tomu stávajícímu nejvíce ušetřili.
V našem srovnání si s ohledem na smluvní podmínky můžete vybrat, jaké nabídky chcete do srovnání zahrnout.

Najít nejvýhodnějšího dodavatele energií!

Zmatení spotřebitele

Už možná rozumíte tomu, proč musí být faktura za elektřinu tak složitá. Podívejme se ještě na některé pojmy, které vám pomohou udělat si ve všem pořádek.

Noční proud

Dnes již neexistuje. Levnější elektřinu odebíráme prostřednictvím tzv. dvoutarifní sazby. Ta je složena z levnějšího nízkého tarifu (NT) a běžného vysokého tarifu (VT). Aby si domácnost mohla zažádat o dvoutarifní sazbu, musí používat třeba bojler (např. sazba D25d) nebo vytápět elektřinou (např. sazba d45d).

Poplatek za elektroměr

V různých internetových diskuzích odběratelé diskutují o poplatku za elektroměr. Ten ale neexistuje. Na mysli zpravidla mají poplatek za rezervovaný příkon, který se odvíjí právě od výše jističe. Jedná se o poplatek, který odpovídá jmenovité proudové hodnotě hlavního jističe před elektroměrem. Jeho výše je tedy nezávislá na množství odebrané elektřiny.

 
 
Sdílení a tisk
 
Komentář

Na co má nárok zaměstnanec, který onemocněl nemocí z povolání

06.11.2024

Nemoci z povolání jsou důsledkem vystavení zaměstnanců rizikovým faktorům při práci. Za nemoc z povolání však…

Pracující důchodci platí důchod sami sobě, žádné daňové úlevy nemají

06.11.2024  |  Petr Gola

Řada občanů v řádném důchodovém věku nadále pracuje a pobírá důchod a mzdu současně. Pracující důchodci však odvádějí daně jako ostatní…

Podnikání na vedlejší činnosti je výhodnější než na hlavní. Přesto se pro rok 2025 zvyšují platby

05.11.2024  |  Lucie Mečířová

Budete v roce 2025 podnikat prostřednictvím činnosti vedlejší? Pojďme se podívat na základní čísla, která se vás týkají a pro příští rok se změní.

Neúspěšní podnikatelé by měli zamířit „na pracák“, vyřeší tak zdravotní pojištění

05.11.2024  |  Petr Gola

Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti musí být vždy placeno zdravotní pojištění, které nemůže být na rozdíl od daně z příjmů nulové.…

Obchody, e-shopy i automaty by měly povinně kontrolovat věk při prodeji energetických nápojů

04.11.2024

Skupina poslanců navrhla zakázat prodej energetických nápojů osobám mladším 15 let. Novela by měla vstoupit v účinnost již od…

Tisícovka na váš účet stojí zaměstnavatele v Česku 1689 Kč. Jak je to jinde v EU?

04.11.2024  |  Petr Gola

Základní mzdovou položkou pro zaměstnavatele jsou mzdové náklady, pro zaměstnance částka obdržená na účet, tedy čistá mzda. V Česku činí průměrné…

Zpětné doplacení výživného by mělo být standardem, i když rodič nepožádá o zvýšení ihned

01.11.2024

Měly by soudy přiznávat zpětné stanovení výživného pro dítě v takových případech, kdy rodič nepožádá o navýšení nejdříve povinného rodiče a návrh na…

Od října může být lidem s více dluhy sraženo ze mzdy při exekuci víc peněz než dosud

01.11.2024

Jak se od října 2024 vypočítávají srážky ze mzdy, jestliže má dlužník více než tři nepřednostní exekuce? Takovému dlužníkovi…

Kdy zaměstnavatel nemusí poskytovat za práci přesčas příplatky ani náhradní volno?

01.11.2024

Za jakých podmínek může zaměstnavatel vyplácet zaměstnancům mzdu, u níž je již předem přihlédnuto k případné práci přesčas?…

Podívejte se, jak se za 15 let znevýhodnil výpočet předčasného důchodu

31.10.2024  |  Petr Gola

Podmínky pro odchod do předčasného důchodu se během let značně zpřísnily. Naposledy od října 2024, kdy je nutné získat dobu pojištění alespoň v…

Pošta zjednodušila posílání balíků na dobírku, stačí rozšířená verze podacího lístku

31.10.2024

Ještě donedávna bylo poslání balíku na dobírku přes Českou poštu pro odesílatele administrativně náročné, jelikož kromě…

K prodeji hub je potřeba získat osvědčení a dodržovat řadu pravidel

30.10.2024  |  Lucie Mečířová

Kdo jen tak prodává nasbírané houby, může si zadělávat na velký problém. K prodeji je nutné získat oprávnění, nevyužívat cizí lesy, a ještě navíc…

Jak se dobře připravit na důchod, abyste zbytečně nepřišli o peníze

30.10.2024  |  Petr Gola

Na odchod do starobního důchodu je vhodné se v předstihu připravit, aby nebyla měsíční částka penze zbytečně nižší. Starobní důchod může být nižší…

Co všechno patří do doby, která nebude hrát roli ve výpočtu starobního důchodu?

30.10.2024  |  Redakce

Při výpočtu starobního důchodu hrají významnou roli i vyloučené doby pojištění. Zabraňují totiž snížení průměrné mzdy za odpracované roky, ze…

Na postupný zánik výchovného k důchodu zřejmě nedojde. Přijde o valorizaci?

29.10.2024  |  Lucie Mečířová

Pokud se vám blíží důchodový věk a vychovávali jste děti, bude vás s přiznáním státní penze zajímat i výše výchovného, které je její složkou. Vláda…

V deseti zemích EU přesahují roční odvody z průměrné mzdy 500 tisíc korun. Jak si stojí ČR?

29.10.2024  |  Petr Gola

V evropských zemích odvádějí zaměstnanci ze své hrubé mzdy daň z příjmů a povinné pojistné, navíc povinné pojistné odvádí za zaměstnance i…

Spořicí účty v říjnu 2024: kdo nabízí nejvyšší úrokovou sazbu?

25.10.2024  |  Michal Bureš

ČNB na konci září znovu snížila své úrokové sazby. Jak se to projevilo v nabídce spořicích účtů u komerčních bank? Jaké jsou podmínky pro získání té…

Při odchodu do předčasného důchodu počítejte hned s několika nepříjemnostmi

25.10.2024  |  Petr Gola

Z důvodu neustálého prodlužování řádného důchodového věku se stává pro některé občany předčasný důchod nutností. Odchod do předčasného důchodu…

Svátek 28. října 2024: které obchody a obchodní centra zavřou a kde naopak nakoupíte?

25.10.2024  |  Michal Bureš

Svátek Den vzniku samostatného československého státu je 28. října, v roce 2024 připadá na pondělí. Které obchody musejí zavřít a která obchodní…

Jaký bude váš důchod v roce 2025? Vypočítejte si to

24.10.2024  |  Michal Bureš

Údaje nutné pro výpočet důchodů přiznaných v roce 2025 se již rýsují, valorizace důchodů na rok 2025 je již schválená. Jaké budou starobní důchody v…

Podívejte se, kdy je předčasný důchod o 10 tisíc nižší oproti řádnému důchodu

24.10.2024  |  Petr Gola

Odchod do předčasného důchodu znamená nižší měsíční penzi z důvodu krácení za předčasnost a získání nižší doby pojištění. Pro některé žadatele o…

Dotace Oprav dům po babičce jsou hodně štědré. A právě proto mají majetkovou podmínku

24.10.2024  |  Lucie Mečířová

Zalíbil se vám dotační program Oprav dům po babičce? Pokud jej hodláte využít, měli byste vědět, že má jednu docela podstatnou podmínku.

Důstojná nemocenská pro OSVČ? Jen když předtím státu hodně zaplatíte

23.10.2024  |  Lucie Mečířová

Pokud chce OSVČ čerpat nemocenské dávky, musí se dobrovolně přihlásit k platbám na nemocenské pojištěni. Jak vysokou bude mít nemocenskou? A vyplatí…

Srovnání předčasného důchodu v roce 2025 s rokem 2020 nevychází vůbec příznivě

23.10.2024  |  Petr Gola

Rozdíl mezi řádným a předčasným starobním důchodem v roce 2025 bude opět vyšší, než tomu bylo v předcházejících letech. Krácení za předčasnost v…

Soudy řeší, zda lidé v pobytových sociálních službách mohou dostat příspěvek na bydlení

22.10.2024

Nejvyšší správní soud (NSS) odmítl rozhodnutí Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), které tvrdilo, že osoby…

Nadstandardně placení lidé v roce 2025 ušetří na dani z příjmů

22.10.2024  |  Petr Gola

I pro rok 2025 platí v Česku dvě daňové sazby pro daň z příjmů fyzických osob ve výši 15 % a 23 %. Z důvodu posunutí prvního daňového pásma však…

Minimální mzda příští rok přesáhne 20 000 korun. Mnohým proto podraží zdravotní pojištění

21.10.2024  |  Lucie Mečířová

Minimální mzda v příštím roce skokově vzroste a to se dotkne i odvodů na zdravotní pojištění, protože se zvýší minimální vyměřovací základ. Koho se…

Podívejte se, jak vysoké budou důchody přiznané v roce 2025

21.10.2024  |  Petr Gola

Výpočtová formule starobního důchodu se každoročně mění. Jaký důchod mohou očekávat občané odcházející do řádného důchodu v roce 2025? Podívejme…

Voliči mají už za dva roky získat možnost více ovlivnit výběr obecního zastupitelstva

18.10.2024

Možná už příští výběr zastupitelů do čela vaší obce proběhne podle upravených pravidel. Nově by se měla kandidátům do…

Při ukončení podnikání v průběhu roku nezapomeňte na vypořádání daní

18.10.2024  |  Petr Gola

Samostatnou výdělečnou činnost je samozřejmě možné ukončit i v průběhu roku. Jaké to má daňové dopady? Na co si dát pozor a na co pamatovat?

Podpora v nezaměstnanosti 80 místo 65 %? Novela má motivovat k hledání lepšího místa

17.10.2024  |  Michal Bureš

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) plánuje změny ohledně podpory v nezaměstnanosti, aby se lidé nebáli opustit místo. Jaké změny MPSV…

Jak vysoký vdovský důchod náleží po podnikateli?

17.10.2024  |  Petr Gola

Živnostníci a podnikatelé by měli počítat se značně podprůměrným starobním důchodem. Jak je to však s případným vdovským důchodem pro jejich…

Sedm omylů u zdravotního pojištění pohledem důchodců

17.10.2024  |  Petr Gola

Zdravotní pojištění stojí někdy ve stínu daně z příjmů fyzických osob, přitom někteří občané platí na zdravotní pojištění vyšší částky. Kdy platí…

Kdy má zaměstnanec nárok na odstupné, i když výpověď z pracovního poměru dal on sám

16.10.2024

Nárok na odstupné v případě výpovědi ze strany zaměstnance zakládá pro určitý případ přímo zákoník práce. Může ho však…

Deset důvodů, proč budete brát podprůměrný důchod

16.10.2024  |  Petr Gola

Měsíční částka starobního důchodu závisí na celém průběhu pojištění. Aktuálním žadatelům o starobní důchod výši důchodu ovlivňuje ještě v zákonném…

Firmy postižené povodněmi mohou žádat stát o příspěvek na mzdy i výhodné půjčky

15.10.2024  |  Lucie Mečířová

Postihla vaši firmu povodeň, kvůli které jste přišli o materiál nebo tržby? Ministerstva upřesnila, jaké můžete čerpat náhrady a pomoc v souvislosti…

Psychicky nemocní to mají s životním pojištěním těžké. Smlouvy obsahují spoustu výluk

14.10.2024  |  Lucie Mečířová

Pro psychicky nemocné není vůbec snadné sjednat vhodné životní pojištění. Co o možnostech pojištění říkají přímo životní pojišťovny? Zeptali jsme se…

Kdy má kupující nárok na slevu z kupní ceny nemovitosti a jak určit její výši

14.10.2024

Zjistili jste v odkoupené nemovitosti vady, kterých jste si předtím nevšimli? Podívejte se s námi, za jaké vady nárok na…

Kdo má největší rozdíl mezi invalidním důchodem prvního a třetího stupně?

11.10.2024  |  Petr Gola

Měsíční částku invalidního důchodu zásadním způsobem ovlivňuje přiznaný stupeň invalidity. Rozdíl mezi invalidním důchodem prvního a třetího…

Těhotná a nezaměstnaná je nevýhodná kombinace. Na mateřskou však nárok vzniknout může

10.10.2024  |  Lucie Mečířová

Jste v evidenci na Úřadu práce a právě jste zjistila, že jste těhotná? Jak to mají nezaměstnané a uchazečky o zaměstnání na Úřadu práce s mateřskou…

Kdy musí dlužník uhradit celý dluh, ačkoliv má dohodnutý splátkový kalendář?

10.10.2024

Na co si musí dlužník dát pozor, když platí ve splátkách? Co si musí hlídat, aby nemusel předčasně zaplatit celý dluh? A jaká…

Pět případů, kdy nelze dostávat předčasný důchod

10.10.2024  |  Petr Gola

Z důvodu postupného prodlužování řádného důchodového věku odchází v posledních letech do předčasného důchodu více lidí než v minulosti. Dostávat…

Jak zjistit, kdo má nahlášený trvalý pobyt ve vašem domě?

09.10.2024

Jako vlastník nemovitosti máte právo zjistit, kdo má na adrese vaší nemovitosti nahlášen trvalý pobyt. Lze takovou osobu také…

Předčasným důchodcům náleží, invalidním ne. Devět zajímavostí o výchovném

09.10.2024  |  Petr Gola

Nárok na výchovné k důchodu mají zpravidla ženy, přičemž u starobních důchodů přiznaných v roce 2024 činí 500 Kč na každé dítě. Co je dobré o…

Žádost zaměstnance o kratší pracovní dobu nemůže zaměstnavatel odmítnout bez zdůvodnění

09.10.2024

V určitých situacích má zaměstnanec právo požádat zaměstnavatele o zkrácení standardní pracovní doby nebo o její jinou úpravu…

Řada měst upravuje koeficient k dani z nemovitostí. Jak se změní na Karlovarsku?

09.10.2024  |  Redakce

Koeficienty k dani z nemovitých věcí doznají mnoha úprav. Přinášíme přehled, k jakým změnám dojde v roce 2025 ve větších městech v Karlovarském kraji.

Nezaměstnanost po rodičovské dovolené? Nárok na podporu je, dostanete ovšem málo

08.10.2024  |  Lucie Mečířová

Budete ukončovat rodičovskou dovolenou, ale nemáte zaměstnání ani podnikání, do kterého byste se vrátili? Hledáte si novou práci, ale zatím bez…

Chcete někoho najít, ale nevíte kde? Ministerstvo vnitra vám za poplatek pomůže

08.10.2024

Chtěli byste se spojit s určitým člověkem, ale nevíte, kde ho hledat? Pokud znáte alespoň nějaké informace, můžete Ministerstvo vnitra požádat o…

Jak zdarma zjistit, které úřady a firmy lustrovaly vaše údaje v registru obyvatel

07.10.2024

Veřejné organizace i firmy si o vás mohou vyhledat informace v registru obyvatel. Jak postupovat, pokud chcete zjistit, kdo…

Jaký je rozdíl mezi výpovědí pro zrušení části zaměstnavatele a výpovědí pro nadbytečnost zaměstnance?

07.10.2024

Pokud zaměstnavatel špatně použije výpovědní důvod a zamění zrušení části zaměstnavatele a nadbytečnost zaměstnance, může…
Zobrazit související aktuality
Poradna finance.cz

Zobrazit další dotazy
Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz