Domácnosti nebo firmy, které se rozhodnou snížit náklady na elektřinu a plyn, mají v podstatě dvě možnosti, jak na to. Nového dodavatele energie si mohou vybrat buď samy, nebo se mohou zapojit do elektronické aukce. Obě možnosti mají své výhody a nevýhody. Ideálním výstupem by přitom měly být levnější dodávky elektřiny, resp. plynu a spokojený zákazník. Ne vždy se to ale podaří.
Elektronické aukce stojí již nějakou dobu v popředí mediálního zájmu, a to zejména v případě domácností. Společnosti, které elektronické aukce pořádají, své klienty lákají na výhodnější ceny elektřiny a plynu. „Každý odběratel, který do aukce vstupuje, se právem domnívá, že výsledná cena je ta nejlepší, kterou může v danou chvíli získat. Ve skutečnosti ale výše ceny vysoutěžené v aukci závisí především na velikosti odměny, kterou musí vítězný dodavatel uhradit zprostředkovateli (aukční společnosti),“ vysvětlil Zdeněk Mařík, energetický poradce společnosti Europe Easy Energy, a dodal: „Každý dodavatele energií si proto musí počínat tak, aby jím nabízené ceny v aukci pokryly nejen náklady na pořízení komodity a veškerou administrativu spojenou s dodávkou, ale i tyto vícenáklady vzniklé v aukci.“
Na druhou stranu, především menší odběratelé elektřiny a plynu, kteří nedosáhnou na individuální ceny u dodavatelů, mohou v elektronické aukci dosáhnout zajímavých úspor. „Pokud se bavíme o elektronické aukci elektřiny a plynu, kde je kvalita dodávek vždy stejná, jedná se o ideální nástroj pro sjednání výhodnější ceny,“ sdělil Jiří Vícha ze společnosti EnterPlex, která se e-aukcím věnuje již několik let. Podle Víchy by nikdy neměla být opomenut kvalitní smlouva a správný výběr dodavatelů, kteří jsou do aukce pozváni. „Je důležité, aby byl pro klienta zaručen i kvalitní zákaznický servis vítězného dodavatele,“ dodal.
TIP: Ušetřete za energie s Finance.cz!
Výhodnost elektronické aukce oproti běžné změně dodavatele bude většina spotřebitelů posuzovat podle ceny. „Pro domácnosti jsou většinou ceny vysoutěžené v e-aukci výhodné. A pokud vyhraje solidní dodavatel (což ale nebývá vždy pravidlem), nemusí se zákazník elektronických aukcí obávat,“ sdělil Zdeněk Mařík.
Jeho slova potvrzuje i Jiří Vícha. „Elektronické aukce elektřiny a plynu se vyplatí každému, kdo chce ušetřit nemalé finanční prostředky, ale také svůj čas. Platí to zejména v případě firem. I dnes nastává v některých podnicích situace, kdy se rozhodnou šetřit za energie a začnou poptávat výhodnější ceny u dodavatelů. To se jim takřka vždy podaří. Cena je ale nižší jen minimálně a klient sepíše smlouvu, kde je mu cena po čase stejně změněna podle vlastního uvážení dodavatele,“ uvedl.
Dodejme, že slušné aukční společnosti klientům, kteří projeví zájem do aukce vstoupit, zpracovávají výpočet možných úspor. Na základě spotřeby té které domácnosti nebo firmy tedy spočítají, kolik by mohl odběratel ušetřit. Je výhodné nechat si takový orientační propočet zpracovat a porovnat ho s možností úspory běžnou změnou dodavatele, kterou si lze spočítat na některé internetové kalkulačce.
V našem nezávislém kalkulátoru si můžete spočítat, se kterým dodavatelem plynu či elektřiny byste vůči tomu stávajícímu nejvíce ušetřili.
V našem srovnání si s ohledem na smluvní podmínky můžete vybrat, jaké nabídky chcete do srovnání zahrnout.
Pochopitelně i v případě elektronických aukcí je možné zažít zklamání. Je nutné dodat, že vždy záleží na solidnosti společnosti, u které se do e-aukce přihlásíte. Podobně jako v případě dodavatelů elektřiny a plynu, se na trhu objevily aukční firmy, které využívají podomní prodej a klientům záměrně zamlžují některé informace. Tuto příhodu nám popsala paní Marie S. ze Středočeského kraje. „Navštívil nás pracovník jedné aukční společnosti a nalákal nás, abychom se přihlásili do aukce elektřiny a plynu. Dlouho jsme se nechali přemlouvat a nakonec jsme souhlasili, protože nám sdělil, že to není závazné. Smlouvy na energie jsme měly uzavřené na dobu určitou a končily nám za necelý rok. Jaké bylo naše překvapení, když nám za čtrnáct dní přišla nová smlouva od dodavatele, který vyhrál aukci.“
Podobné problémy popisuje řada domácností, která se nechala k účasti v elektronické aukci zlákat nesolidní společností, třeba právě při podomním prodeji. Prodejci, kteří vidí pouze svoji provizi, nehledí na to, že domácnosti, které mají u dodavatelů smlouvu na dobu určitou, mohou dostat do problémů. Další potíže mohou vzniknout v případě, že aukční společnost do soutěže zapojí dodavatele, kteří jsou známí svým netransparentním obchodním jednáním a zákazníkovi tak mohou připravit řadu nepříjemných překvapení.
I přes výše uvedená rizika není třeba se elektronických aukcí obávat, protože v nich odběratelé skutečně mohou dosáhnout zajímavé úspory v platbách za elektřinu nebo plyn. Je ovšem třeba mít se – stejně jako v případě výběru dodavatele – na pozoru. Co to znamená?