Obálka s logem energetické společnosti ve vás dokáže vyvolat lehkou nervozitu – vykoukne na vás přeplatek, nebo budete muset doplácet? S rozpaky si prohlížíte všechna ta čísla. Rádi byste jim porozuměli, ale je to nad vaše síly. S naším návodem to zvládnete. Zjistěte, za co vše platíte a jak je sestaveno vyúčtování za elektřinu a plyn.
„Je pro mě opravdu hodně komplikované se ve faktuře za elektřinu vyznat. Dřív to bylo mnohem jednodušší. A to nemluvím o plynu – plynoměr nám spotřebu počítá v kubíkách, zatímco na faktuře je počítáno s MWh,“ postěžovala si paní Hana K. z malé obce u Plzně. S dotazy, jak se vyznat ve faktuře za elektřinu nebo za plyn, se setkáváme stále častěji. Pojďme proto vyúčtování za energie rozebrat.
Cena elektřiny je složena z více částí. Kromě samotného spotřebovaného proudu (silová elektřina), platíte i za distribuci, připočítat je třeba poplatek za příkon (jistič), příspěvek na obnovitelné zdroje nebo poplatek Operátoru trhu s elektřinou. Už proto je zřejmé, že vyúčtování za elektřinu nemůže být jednoduché. Vezměme to ale postupně.
Na první stránce faktury za elektřinu zpravidla najdete kromě identifikačních údajů vašeho dodavatele i přehled zaplacených záloh a spotřebu za uplynulé období. Dozvíte se tak, zda vaše měsíční či čtvrtletní platby pokryly spotřebu, resp. zda vám vznikl přeplatek nebo nedoplatek.
Na další straně faktury najdete detailní rozpis vyúčtování. Zkontrolujte si číslo elektroměru, množství spotřebované elektřiny za sledované období, distribuční sazbu a produkt, který máte u svého dodavatele sjednaný. Když odebíráte elektřinu v dvoutarifní sazbě, najdete zde údaj o spotřebě ve VT (vysoký tarif) a v NT (nízký tarif) – dříve nazývaný noční proud. Poplatky za elektřinu jsou rozdělené na dodávku (silovou elektřinu) a regulované platby.
TIP: Ušetřete za energie s Finance.cz!
Spotřeba silové elektřiny je udávána v MWh (megawatthodiny). Cena MWh je stanovena tržně a mj. záleží na cenové politice konkrétního dodavatele, resp. na tom, jak výhodně nakoupí energii na burze. Spotřeba může být rozdělena do nízkého (NT) a vysokého (VT) tarifu, pokud máte sjednaný dvoutarifní produkt.
Pevná cena za měsíc (měsíční plat) – jedná se o paušální měsíční platbu, kterou stanovuje dodavatel. Na faktuře ji najdete pod různými názvy – například poplatek za odběrné místo nebo stálý měsíční plat. Jeho výše se u jednotlivých dodavatelů liší – někteří účtují 60 Kč, jiní 23 Kč apod.
Daň z elektřiny – její výše je stanovena státem, aktuálně platíme daň z elektřiny 28,30 Kč za každou odebranou megawatthodinu.
K ceně elektřiny je třeba připočítat ještě regulované poplatky. Ty jsou stanovovány Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) a jsou platné vždy pro konkrétní distribuční území (nelze je tedy ovlivnit změnou dodavatele). V regulované platbě najdeme následující položky:
V našem nezávislém kalkulátoru si můžete spočítat, se kterým dodavatelem plynu či elektřiny byste vůči tomu stávajícímu nejvíce ušetřili.
V našem srovnání si s ohledem na smluvní podmínky můžete vybrat, jaké nabídky chcete do srovnání zahrnout.
Ani v případě plynu není situace jednodušší. Spotřebitele především mate skutečnost, že plynoměry ukazují spotřebu většinou v kubíkách, zatímco na faktuře se počítá se spotřebou v megawatthodinách. Na faktuře za plyn ale zpravidla najdete i přepočet na kubíky – jen je mezi těmi všemi čísly trochu skrytý.
První stránka faktury za plyn je podobná jako u elektřiny. Najdete zde informace o vašem obchodníkovi s plynem, stejně tak i vyúčtování zaplacených záloh a vaší spotřeby. Dozvíte se, zda vám za uplynulé zúčtovací období vznikl přeplatek či nedoplatek.
Druhá či třetí strana je už zajímavější. Čísla jsou zde v hlavní roli. Zkontrolujte si číslo plynoměru, množství spotřebované energie, sjednaný produkt. Pokud bude vše odpovídat skutečnosti, můžete se pustit do detailního prozkoumání faktury za plyn.
Odebraný zemní plyn – jedná se o spotřebu plynu (komodity jako takové). Cena je stanovena za MWh.
Kapacitní složka ceny, resp. stálý měsíční plat – podobně jako v případě elektřiny platíte dodavateli měsíční poplatek, který je stanoven jako pevná cena za měsíc.
Také v případě plynu je část ceny tvořena regulovanými platbami, které stanovuje Energetický regulační úřad (ERÚ). Jedná se o následující položky:
Tak tento údaj na vyúčtování elektřiny, resp. plynu nenajdete. Přitom zajímá většinu spotřebitelů. Vše si ale můžete jednoduše vypočítat. V případě elektřiny vydělte celkovou částku spotřebou udanou v MWh. Cifru si snadno převedete na cenu za kWh, pokud víte, že 1 MWh se rovná 1 000 kWh.
V případě plynu zjistěte spotřebu v kubíkách (najdete v detailním rozpisu vyúčtování). Spotřebou vydělte celkovou částku, kterou jste zaplatili za plyn. Například domácnost odebrala plyn za 26 000 korun a její spotřeba byla 1 783 kubíků. Za jeden kubík tak zaplatila 14,58 korun.