Když si prohlédnete vyúčtování za elektřinu, možná vás do očí uhodí označení typu D02d, D25d a další, které se vztahuje k typu distribuční sazby. Ta rozhoduje o tom, zda po celý den odebíráte elektřinu za stejnou cenu, nebo vám do zásuvek po část dne proudí levnější energie, které se dříve říkalo noční proud.
Typ distribuční sazby se odvíjí od elektrických spotřebičů, které v domácnosti využíváme. Je třeba zdůraznit, že na tzv. dvoutarifní sazbu, kdy můžeme po část dne odebírat levnější proud v rámci nízkého tarifu, nedosáhne každý.
Domácnosti, které elektřinu nepoužívají k ohřevu vody nebo vytápění, mají zpravidla sjednanou jednotarifní distribuční sazbu D01d nebo D02d – elektřinu tedy odebírají pouze ve vysokém tarifu. Domácnosti, které využívají například bojler nebo přímotopy (a mají tedy vyšší spotřebu elektřiny), mohou využít dvoutarifní distribuční sazbu.
„Podrobné podmínky pro přiznání konkrétní distribuční sazby, jsou vždy součástí cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který ho vydává vždy ke konci listopadu. Každý dodavatel většinou stručnou charakteristiku jednotlivých sazeb, od kterých odvíjí své produkty, uvádí u svých ceníků. Kontrolu splnění podmínek stanovených ERÚ a přiznání distribuční sazby provádí vždy místně příslušný provozovatel distribuční soustavy,“ upozornil Zdeněk Mařík, energetický poradce společnosti Europe Easy Energy.
To potvrzuje i Vladimír Vácha, tiskový mluvčí společnosti E.ON. „Podmínky pro přiznání konkrétní distribuční sazby jsou stanovené v cenovém rozhodnutí ERÚ. Jedná se zejména o řádnou instalaci elektrických spotřebičů pro ohřev vody nebo vytápění objektu a zajištění technického blokování spotřebičů v dobách platnosti vysokého tarifu.“
V našem nezávislém kalkulátoru si můžete spočítat, se kterým dodavatelem plynu či elektřiny byste vůči tomu stávajícímu nejvíce ušetřili.
V našem srovnání si s ohledem na smluvní podmínky můžete vybrat, jaké nabídky chcete do srovnání zahrnout.
Jinak řečeno, pokud podmínky k přidělení distribuční sazby nesplníte, nemůže vám být udělena. Změnu z jednotarifní na dvoutarifní sazbu vždy podmiňuje změna skladby spotřebičů – v zásadě tedy přechod na elektrické vytápění a ohřev vody.
„Vždy je třeba odhadnout celkovou spotřebu domácnosti nebo podnikatelského subjektu podle využívaných spotřebičů a jejich příkonů. Základní rozlišení nad běžný standard můžeme uvést velmi zjednodušeně takto: ohřívám vodu, topím, užívám akumulační spotřebiče, užívám přímotopné spotřebiče,“ upozornil Martin Schreier, tiskový mluvčí společnosti ČEZ.
„Odběratel se musí rozhodnout, jaké spotřebiče bude v odběrném místě využívat a jaké potřebuje. Když nepotřebuje elektrické vytápění a ani ohřev vody, získá jednotarifní sazbu D01d nebo D02d, přičemž prvně jmenovaná je určena jen pro velmi nízkou spotřebu a vyplatí se například osaměle žijícímu seniorovi, který nevaří na elektřině a nevykonává často energetiky náročné činnosti (automatická pračka, pečení v troubě, má malou ledničku apod.),“ upřesnil Petr Holubec z Pražské energetiky (PRE).
O změně jednotarifní distribuční sazby z D01d nebo D02d na dvoutarifní distribuční sazbu se vyplatí uvažovat v případě, že se zásadně změní charakter spotřeby elektřiny. Jedná se o situaci, kdy domácnost plánuje například instalovat akumulační ohřívač vody nebo elektřinou vytápět dům či byt.
„Distribuční sazbu je možné změnit jedenkrát za 12 měsíců, pokud se zákazník s dodavatelem nedohodne jinak. V případě, že odběratel o změně distribuční sazby uvažuje, je nejjednodušší obrátit se na svého dodavatele, který by měl umět se vším poradit,“ dodal Vladimír Vácha.
TIP: Ušetřete za energie s Finance.cz!
Jak už jsme několikrát uvedli, dvoutarifní sazba je podmíněna využíváním určitého typu elektrických spotřebičů. Podívejme se proto alespoň ve stručnosti na přehled dvoutarifních distribučních sazeb a základních podmínek pro jejich přidělení.
D25d – v odběrném místě musí být řádně instalován elektrický akumulační spotřebič pro vytápění objektu nebo elektrický akumulační spotřebič pro ohřev užitkové vody (bojler).
D26d – v odběrném místě musí být řádně instalovány akumulační elektrické spotřebiče pro vytápění objektu.
D27d – tato sazba je určena pro odběrná místa, u nichž žadatel věrohodným způsobem doloží vlastnické právo, případně užívací právo (leasing) k elektromobilu.
D35d – v odběrném místě musí být řádně instalovány hybridní (smíšené) elektrické spotřebiče pro vytápění objektu.
D45d – v odběrném místě musí být řádně instalovány přímotopné elektrické spotřebiče pro vytápění objektu.
D56d – je určena pro odběrná místa, u nichž odběratel distributorovi věrohodným způsobem prokáže, že pro vytápění objektu je řádně nainstalován a používán systém vytápění s tepelným čerpadlem.