Rok se s rokem sešel. Podzim se tradičně nese ve znamení změn – dodavatelé chystají nové ceníky. A rozesílají na první pohled lákavé nabídky. Ty slibují několikaprocentní úsporu a zajímavé – třeba finanční – bonusy. Řada odběratelů má z toho těžkou hlavu. Podepsat, nebo ne?
Zafixujte si cenu elektřiny a plynu. Získejte jistotu, že vám v příštích letech energie nezdraží. K tomu vám přidáme bonus. Takové nabídky studují v současné době odběratelé velkých energetických společností, jako je ČEZ nebo RWE. Fixované tarify nejsou přitom na energetickém trhu novinkou. Dodavatelé je zavedli před několika lety. A podle odborníků se příliš nevyplatily.
Podobné nabídky rozesílali dodavatelé domácnostem i minulý rok. Už na podzim přitom bylo jasné, že cena elektřiny od ledna výrazně klesne. Pokud se podíváme na vývoj ceny elektřiny a plynu na energetické burze, je zřejmé, že dodavatelé na příští rok nakoupili za zajímavé ceny. I proto si mohou dovolit nabízet slevy už nyní.
„Cena neregulované, tedy silové elektřiny pro rok 2015 se v dubnu dostala v rámci pražské energetické burzy (PXE) na svoje historické minimum. Průměrná cena nakoupené elektřiny za prvních osm měsíců dosahuje 34,45 euro za MWh. To je pro spotřebitele dobrá zpráva,“ uvedl Zdeněk Mařík, energetický poradce společnosti Europe Easy Energy. Podle Maříka dodavatelé podobně výhodně nakoupili i zemní plyn.
Pro odběratele to znamená jediné. Ceny elektřiny i plynu (konkrétně silové složky) by měly od ledna 2015 klesnout. Konečná cena bude ale záležet i na výši regulovaných plateb, které každoročně vyhlašuje Energetický regulační úřad koncem listopadu.
V našem nezávislém kalkulátoru si můžete spočítat, se kterým dodavatelem plynu či elektřiny byste vůči tomu stávajícímu nejvíce ušetřili.
V našem srovnání si s ohledem na smluvní podmínky můžete vybrat, jaké nabídky chcete do srovnání zahrnout.
Někteří dodavatelé se rozhodli nečekat na začátek roku a odběratele obeslali s nabídkou okamžitého snížení ceny. Podobné dodatky ke smlouvám se pojí nejen s fixací ceny elektřiny či plynu, ale i se smlouvami na dobu určitou. Standardem byly v minulých letech smlouvy na dva roky. Energetické společnosti ale pro tento rok připravili fixace na dobu 36 měsíců, tedy tří let.
„Ceny elektřiny a plynu na velkoobchodních trzích byly v minulém období poměrně příznivé. Vzhledem k tomu, že proti jejich dalšímu snížení působí kurz koruny, nelze další významný pokles cen očekávat. Nejistotu do prognózy vývoje ceny, zejména u plynu, vnáší rusko-ukrajinské spory. Proto zákazníkům doporučujeme využít produkty s delší dobou fixace,“ zdůvodnil nabídku David Konvalina, ředitel RWE pro maloobchod a marketing.
Čtěte také: Kohoutky radiátorů chladné nezůstanou, plyn zdražovat nebude
Podle analytiků ale zmrazení ceny energií v minulosti příliš výhodné nebylo. „Fixace cen, především elektrické energie, se domácnostem v uplynulých letech nevyplatila,“ uvedl Jiří Gavor, jednatel poradenské společnosti ENA a dodal: „Cena silové elektřiny klesla mezi lety 2011 a 2014 v průměru o 15 procent ročně. Při fixaci na dva roky s vidinou desetinové úspory odběratel ve výsledku prodělal asi kolem 20 procent. To při roční platbě běžné domácnosti za silovou elektřinu kolem 5 000 korun, představuje za dva roky finanční ztrátu 2 000 korun.“
Během doby, kdy si spotřebitel fixuje cenu elektřiny nebo plynu, má sjednanou smlouvu na dobu určitou. Tu není možné v jejím průběhu vypovědět (případně bude dodavatel požadovat sankce, které mohou dosáhnout i několika tisíc korun). Odběratelé se tak na dva či tři roky připraví o možnost změnit dodavatele energie.
TIP: Ušetřete za energie s Finance.cz!
Přechodem k levnější energetické společnosti je přitom možné ušetřit často výraznější částky než fixací ceny u současného dodavatele. Znemožnění odchodu k jinému dodavateli prostřednictvím smlouvy na dobu určitou představuje pro energetické společnosti určitou pojistku – mohou tak snadno zabránit odlivu zákazníků ke konkurenci.
Konkurence v prodeji elektřiny nebo plynu přiostřuje. Dodavatelé se předhánějí nejen v nabídkách fixací a dalších nových tarifů. Vymýšlejí si bonusy a finanční odměny. Tak například společnost RWE nedávno představila tuto novinku – na kontaktní místo RWE mohou lidé přinést fakturu od svého stávajícího dodavatele, případně její kopii nahrát na web společnosti. Za to získají 300 korun kreditu u operátora RWE Mobil.
Otázka se sama nabízí. Proč kredit oproti faktuře? Jsou to právě údaje na vyúčtování, na jejichž základě mohou dodavatelé spočítat možnost úspory a připravit nabídku, která by zákazníka mohla oslovit. Ale to už je jiná kapitola.