Regulované platby, kam spadá právě i poplatek za jistič, tvoří podstatnou část celkové ceny elektrické energie. Kolik za jistič platíte? A jak vybrat jeho velikost?
Hned na začátku musíme udělat opravu. Poplatek za jistič neexistuje. Správně se platbě, která se odvíjí od velikosti jističe, říká „stálý měsíční plat za rezervovaný příkon“. A právě velikost hlavního jističe rozhoduje o tom, jak velký příkon máte rezervovaný, resp. kolik energetické společnosti platíte.
Vysvětlíme to ještě jinak. Hlavní jistič je přístroj umístněný před elektroměrem a rozhoduje o tom, jak velký objem elektřiny energetická společnost rezervuje pro vaši spotřebu, tedy kolik přístrojů můžete v domácnosti zapojit do elektrické sítě. Proudová hodnota jističe je udávána v ampérech (A).
Energetický regulační úřad o hlavním jističi:
„Jedná se o přístroj, který je umístěný před elektroměrem a který svou funkcí omezuje výši maximálního odebíraného elektrického výkonu v odběrném místě. Jako hlavní jistič před elektroměrem může být použit pouze jistič odpovídající technické normě ČSN EN 60898 nebo ČSN EN 60947 s vypínací charakteristikou B. V případě odběrů s velkým záběrovým proudem je možno použít jistič s vypínací charakteristikou C.“
TIP: Ušetřete za energie s Finance.cz!
Je tedy zřejmé, že pokud bude příkon vaší domácnosti vyšší, než jistič unese, dojde k výpadku elektrického proud. To se může stát třeba poté, když si zakoupíte nový energeticky náročný spotřebič. V takovém případě nezbude nic jiného, než požádat o navýšení proudové hodnoty jističe.
„Velikost jističe je třeba odvíjet od využívaných spotřebičů, jejich příkonu a s přihlédnutím k soudobosti použití. Je také důležité správné rozdělení spotřebičů mezi jednotlivé fáze, aby jistič nevypadával,“ uvedl Vladimír Vácha, tiskový mluvčí společnosti E.ON.
Pokud jsou pro vás podobné pojmy pověstnou španělskou vesnicí, neváhejte se obrátit na odborníky. „Soudobý příkon a jeho využití by měl posoudit odborník, například revizní technik. Zjednodušeně řečeno je nutné zjistit, kolik spotřebičů je používáno ve stejný čas a zda jejich využití lze rozprostřít do jiných časových úseků během dne a tím dosáhnout snížení hodnoty jističe,“ dodal Zdeněk Mařík, energetický poradce společnosti Europe Easy Energy.
Na využití specializovaného poradenství odkazuje i Petr Holubec z Pražské energetiky. „Velikost jističe zpravidla dokážou pracovníci dodavatelských energetických společností stanovit velmi přesně právě podle skladby elektrospotřebičů, jejich příkonu, doby jejich využití a dalších informací od zákazníka.“
V našem nezávislém kalkulátoru si můžete spočítat, se kterým dodavatelem plynu či elektřiny byste vůči tomu stávajícímu nejvíce ušetřili.
V našem srovnání si s ohledem na smluvní podmínky můžete vybrat, jaké nabídky chcete do srovnání zahrnout.
Pokud vám hlavní jistič dělá potíže a uvažujete nad jeho výměnou, měli byste vědět, že to není zrovna levná záležitost – řádově zaplatíte několik tisíc korun. Se žádostí o změnu hlavního jističe se obraťte na svého dodavatele elektřiny, který by pro vás měl vše zařídit. Pro pořádek dodejme, že jističe jsou v kompetenci distribuční společnosti – pokud s ní máte sjednanou samostatnou smlouvu, obraťte se přímo na místně příslušného distributora (ČEZ Distribuce, E.ON Distribuce, PREdistribuce).
Přečtěte si také: Velikost jističe je uvedena na faktuře za elektřinu, kde najdete i výši poplatku.
„Obecně lze říci, že změnu s distributorem projednává zákazník vždy při zásadní změně charakteru odběru či při připojení nového spotřebiče s příkonem nad 3,5 kW. V dané věci doporučujeme obrátit se s dotazem na pracovníky zákaznické linky nebo pracovníky kontaktních center. Vlastní výměnu si zákazník zajišťuje zpravidla prostřednictvím elektroinstalační firmy,“ dodal Martin Schreier ze společnosti ČEZ.
Jak jsme už výše podotkli, stálý měsíční plat za příkon se odvíjí od velikosti hlavního jističe. „Poplatek za jistič, tzv. měsíční plat za příkon se pohybuje podle distribuční sazby a velikosti jističe od několika korun (například garáží) až po několik stokorun u rodinných domů, které elektřinu používají pro vytápění,“ uvedl Zdeněk Mařík a dodal: „S ohledem k připravovanému návrhu nového energetického zákona bude hodnota jističe pravděpodobně určující i pro tolik diskutované platby na podporu obnovitelných zdrojů, které se doposud odvíjí od spotřebované elektřiny.“