Významnou část z rodinného rozpočtu ukrojí náklady na vytápění. Již několik let patří k nejdražším způsobům vytápění rodinného domu elektřina. Jaký zdroj vytápění bude výhodný v roce 2015? Kde získat dotace na výměnu kotle? A kolik ušetří změnou dodavatele domácnosti vytápějící elektřinou nebo plynem?
V celé řadě českých vesnic se opět začalo kouřit z komínů. Domácnosti, které dříve vytápěly své domy plynem nebo elektřinou, se vrátily k uhlí nebo dřevu. Důvod je prozaický – cena. Vytápění rodinného domu totiž z rozpočtu domácnosti ukrojí velký kus pomyslného koláče.
K nejlevnějším palivům patří v posledních letech především dřevo a hnědé uhlí. To by se ale mohlo změnit. „Hnědé uhlí je sice zatím nejlevnějším palivem, nicméně v důsledku znečišťování životního prostředí se bude jeho cena postupně zvyšovat,“ upozornil Jiří Beranovský ze společnosti EkoWatt.
To potvrzuje i energetický poradce Zdeněk Mařík ze společnosti Europe Easy Energy. „Obecně platí, že náklady na vytápění jsou stále nejnižší u kotle na hnědé uhlí. Nicméně otázku výhodného vytápění je nutné řešit individuálně s ohledem na typ vytápěného objektu, jeho tepelné ztráty, způsob využívání a další vybavení domu. V neposlední řadě je třeba zohlednit i životní prostředí,“ uvedl.
V našem nezávislém kalkulátoru si můžete spočítat, se kterým dodavatelem plynu či elektřiny byste vůči tomu stávajícímu nejvíce ušetřili.
V našem srovnání si s ohledem na smluvní podmínky můžete vybrat, jaké nabídky chcete do srovnání zahrnout.
Podle Jiřího Beranovského patří k vůbec nejdražším způsobům vytápění rodinného domu lehké topné oleje, propan-butan a elektřina. „Pokud započítáme i investiční náklady a údržbu, začínají se rozdíly pomalu stírat. Nejlevněji sice vychází opět hnědé uhlí a dřevo, nicméně zdatně jim konkurují i tepelná čerpadla,“ dodal.
Slova odborníků potvrzuje i následující graf, ve kterém najdete přehledné srovnání ceny paliv u průměrného rodinného domu. Kromě dřeva a uhlí patří k levným topivům také rostlinné nebo dřevěné pelety.
Graf: Náklady na vytápění
Zdroj: TZB-info.cz
TIP: Ušetřete za energie s Finance.cz!
Pokud uvažujete o výměně starého kotle za nový, který vám přinese úsporu na vytápění a zároveň bude šetrný k životnímu prostředí, zjistěte si, zda na něho můžete získat dotace. Některé kraje podporují ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí výměnu starých kotlů za ekologické. Tzv. „kotlíkové dotace“ odstartovaly v Moravskoslezském kraji, ale postupně se rozšířily i do některých dalších krajů.
Letos na podzim například žadatelé o dotaci na výměnu kotle v Moravskoslezském kraji (kde letos proběhla již pátá výzva) vyčerpali 60 milionů korun. Ve středočeském kraji na podporu nízkoemisních kotlů putovaly dotace ve výši 80 milionů korun. „Letos jsme spolu se Státním fondem životního prostředí na výměnu starých neekologických kotlů vyhradili celkem 150 milionů korun. Z toho 135 milionů už je zazávazkovaných. Zbývá tedy ještě 15 milionů korun, o jejichž využití ministerstvo rozhodne v nejbližší době,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.
Dodejme, že dotaci na ekologické zdroje vytápění je možné stále čerpat z dotačního programu Nová zelená úsporám, který byl oproti původním plánům prodloužen do konce roku 2014. Příspěvek je možné získat na kotle na biomasu, tepelná čerpadla, krbová kamna nebo plynové kondenzační kotle.
Pokud vytápíte elektřinou nebo plynem a výše uvedený graf vás příliš nepotěšil, nabízí se ještě jedno řešení. Už několik let si domácnosti mohou svobodně vybrat svého dodavatele elektřiny nebo plynu a ovlivnit tak alespoň část nákladů za energie. O změně dodavatele se vyplatí uvažovat právě v případě, že elektřinu nebo plyn využíváte na vytápění. Uvedeme jednoduché příklady.
Domácnost vytápí rodinný dům elektřinou
Využívá distribuční sazbu D45d. Ve vysokém tarifu spotřebuje ročně 600 kWh, v nízkém tarifu 14 400 kWh. U dominantního dodavatele zaplatí v roce 2015 přibližně 40 600 korun, přechodem k levnějšímu dodavateli, u něhož by zaplatila 35 900 korun, může ušetřit 4 700 korun.
Domácnost vytápí rodinný dům plynem
Ročně spotřebuje kolem 29 500 kWh. U dominantního dodavatele zaplatí v roce 2015 kolem 45 500 korun, zatímco levnější dodavatel jí nabídne cenu 38 300 korun. Ročně by tak změnou dodavatele ušetřila 7 200 korun.