Konec roku je vždy ve znamení nových ceníků. To se týká i cen tepla, které domácnostem dodávají teplárny. Dobrou zprávou je, že teplo skokově zdražovat nebude. Některým domácnostem se ceny nezvýší vůbec, jiným jen mírně. Záleží i na tom, jaký zdroj teplárna k výrobě energie využívá.
Od ledna 2015 by se podle Teplárenského sdružení České republiky neměly ceny tepla výrazně proměnit. „Pro skoro čtvrtinu domácností napojených na soustavy zásobování teplem se ceny tepla většinou nezmění, nebo budou růst zcela minimálně. Teplárny, které spalují domácí hnědé uhlí, očekávají cenový růst do 5 %,“ informoval Mirek Topolánek, předseda výkonné rady Teplárenského sdružení.
Dodejme, že při průměrné spotřebě tepla by roční náklady na vytápění mohly v případě uhelných elektráren stoupnout asi o 300 až 500 korun. Zdražení tepla oznámila například společnost Plzeňská teplárenská, která od ledna 2015 zvyšuje cenu tepla ze současných 490 korun za GJ na 512 korun za GJ.
Vývoj ceny tepla z tepláren v roce 2015 bude záležet na druhu paliva, které pro výrobu energie využívají, i na řadě lokálních faktorů. Například teplárny, které spalují zemní plyn, černé uhlí nebo biomasu by ceny tepla zvyšovat neměly, popřípadě by je mohly zvednout jen mírně (do 3 procent).
„V případě tepláren, které vyrábějí teplo z domácího hnědého uhlí, lze očekávat nárůst ceny tepla kolem 3 procent (tedy asi o 16 korun za GJ), v případě tepláren s doposud nejnižšími cenami do 5 procent. Teplo vyrobené z hnědého uhlí ale zůstane i nadále nejlevnější, i když rozdíl oproti ceně ze zemního plynu se v posledních letech postupně zmenšuje,“ vysvětlil Topolánek.
V našem nezávislém kalkulátoru si můžete spočítat, se kterým dodavatelem plynu či elektřiny byste vůči tomu stávajícímu nejvíce ušetřili.
V našem srovnání si s ohledem na smluvní podmínky můžete vybrat, jaké nabídky chcete do srovnání zahrnout.
Lidé na vytápění dlouhodobě šetří a svoji v poklesu spotřeby roli sehrálo i počasí. Nástup letošní zimy byl mírný. Proto je možné podle Teplárenského sdružení očekávat, že domácnosti dostanou při vyúčtování spotřeby tepla zpět vysoké přeplatky. „Průměrně by domácnosti díky teplému počasí mohly letos ušetřit 3 až 5 GJ tepla, tedy přibližně 1 750 až 3 000 korun,“ dodal Topolánek.
Co vše ovlivňuje cenu tepla
TIP: Ušetřete za energie s Finance.cz!
České teplárenství bude muset pravděpodobně reagovat na novou situaci, kdy stále více odběratelů šetří a jejich nároky na dodávky tepelné energie se proměňují. Například největší výrobce tepelné energie v tuzemsku společnost ČEZ Teplárenská do svých služeb zahrnula i energetické poradenství spojené například s návrhem vybudování efektivního tepelného zdroje (plynový kotel, tepelné čerpadlo, elektrokotel apod.).
Na skutečnost, že cenám tepla z tepláren začínají konkurovat domovní plynové kotelny, v nedávné době upozornilo České plynárenské sdružení (ČPS) s odvoláním na data za rok 2013 (pro letošní rok zatím nejsou podklady kompletní). Cena tepla z centrálního zásobování teplem (uhelný zdroj) dosahovala v minulém roce v průměru 559,1 korun za GJ, zatímco dodávky tepla z plynové domovní kotelny se pohybovaly kolem 556,54 korun za GJ. „Teplo z plynových domovních kotelen, které bylo dříve často považováno za dražší, vycházelo v roce 2013 levněji“ upozornil Jan Ruml, výkonný ředitel ČPS.
Do budoucna lze předpokládat, že systémy centrálního zásobování teplem budou potřebovat investice, a to i s ohledem na emisní limity stanovené evropskou směrnicí. Svoji roli ve vývoji cen mohou sehrát i další faktory, jako jsou například ztráty v tepelných rozvodech nemodernizovaných systému.