Odebíráte elektřinu (nebo plyn) a nějak tušíte, že právě letos by měla doběhnout smlouva na dobu určitou. Co z toho pro vás vyplývá? Proč smlouvy na dobu určitou nekončí, ale prodlužují se? Jsou výhodnější smlouvy na dobu neurčitou? A proč vás většina dodavatelů přemlouvá, abyste se jim upsali na několik let?
Proměna energetického trhu začala postupně, aby nakonec nebrala rychlý spád. Tu a tam se objevili dodavatelé, kteří na to šli fikaně. Zákazníkům nechali podepsat smlouvu na dobu určitou. Tedy na rok, dva, tři nebo na pět i deset let! V takových smlouvách, které jsou dnes už standardem a vytlačily dříve typické smlouvy na dobu neurčitou, se většinou píše, že je nelze vypovědět před uplynutím doby, na níž byly uzavřeny. Podívejme se dnes na ně.
Jestli jste zatím neměnili dodavatele energie nebo jste nepodlehli nabídce slevy a nepodepsali dodatek ke smlouvě, s velkou pravděpodobností máte uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou. Ta vám poskytuje více svobody. Kdykoli ji totiž můžete vypovědět. Po uběhnutí tříměsíční výpovědní lhůty budete volní a můžete přejít k jinému – třeba levnějšímu nebo vstřícnějšímu – dodavateli.
Zavedení smluv na dobu určitou nelze chápat jinak než jako snahu dodavatelů udržet si zákazníky a znemožnit jim odchod po dobu, na kterou byla smlouva sjednána. Dříve se smlouvy na dobu určitou pojily především s fixovanými cenami (což je logické). Nyní je ale můžeme najít i u běžných produktů, které mohou být v některých případech cenově výhodnější než klasická nabídka. Na trhu přitom působí dodavatelé, kteří poskytují jen smlouvy na dobu určitou, dodavatelé, jež dávají svým zákazníkům na výběr, i dodavateli, co poskytují pouze smlouvy na dobu neurčitou.
Trochu zjednodušeně lze říci, že volba mezi smlouvou na dobu určitou a neurčitou je volbou mezi jistotou a svobodou. Jistotu přináší stabilní cena (většinou je součástí smlouvy na dobu určitou i cena, která bude po dané období neměnná). Svobodu představuje možnost kdykoli smlouvu vypovědět, od dodavatele odejít a využít tak možnosti vybrat si jiného obchodníka.
Podomní prodejci zákazníka rádi postraší – třeba tím, že mu smlouva končí, a proto je třeba sjednat novou, jinak by mohl spadnout do černého odběru (a toho se přece každý bojí). Smlouva ale nikdy nekončí, pokud ji sami nevypovíte. V případě smlouvy na dobu určitou se automaticky prodlužuje – většinou na to samé období, na které byla sjednána.
Úskalí smluv na dobu určitou je možné vidět v jedné skutečnosti. Pokud od dodavatele chcete odejít, je třeba výpověď podat v předstihu. Některé společnosti požadují doručit výpověď od smlouvy na dobu určitou dvacet dnů předem, jiné si stanovily i tři měsíce.
V našem nezávislém kalkulátoru si můžete spočítat, se kterým dodavatelem plynu či elektřiny byste vůči tomu stávajícímu nejvíce ušetřili.
V našem srovnání si s ohledem na smluvní podmínky můžete vybrat, jaké nabídky chcete do srovnání zahrnout.
Pokud jste rozhodnuti od dodavatele, u něhož jste vázáni smlouvu na dobu určitou, odejít, můžete zvolit dva způsoby. Buď smlouvu vypovědět a následně si najít svého dodavatele, nebo zvolit postup přesně opačný. Ten je pro vás jednodušší. Najdete si včas nového dodavatele, který za vás výpověď u původní energetické společnosti na základě plné moci vyřídí.
Je třeba upozornit na jednu věc. Někdy může původní dodavatel výpověď zamítnout, a to třeba z toho důvodu, že mu byla doručena až po uplynutí lhůty stanovené ve smlouvě. V takovém okamžiku po vás může požadovat sankční poplatek, pokud budete na výpovědi trvat.
TIP: Ušetřete za energie s Finance.cz!
Odpověď na naši úvodní otázku je jednoduchá. Když končí smlouva na dobu určitou, nemusíte podnikat vůbec nic. Tedy pokud jste se současným dodavatelem spokojení a chcete u něho zůstat. Smlouva se vám automaticky prodlouží. Přesto doporučujeme dodavateli zavolat a zkusit ho trošku postrašit tím, že odejdete. Určitě pro vás najde ještě o něco výhodnější ceny.