Vyúčtování elektřiny nebo plynu s sebou každý rok přináší ortel v podobě přeplatku nebo nedoplatku. Když je vaše spotřeba malá a zálohy vysoké, logicky se domníváte, že vám dodavatel zálohy sníží. Ne vždycky je ale rozpis záloh na další období podle vašich představ. Jak správně zálohy na energie nastavit? Jak si je snížit, když máte dojem, že platíte moc?
Rozumné nastavení záloh je výhodné. Ideálně, pokud jejich výše přesně kopíruje vaši spotřebu. Takže vás na konci ročního zúčtování nečeká nedoplatek v řádech několika tisíc korun. Přeplatek je vždycky příjemnější. Když vám ale dodavatel vrací pár tisíc korun, určitě vás napadne: proč byste měli pořád platit tak vysoké zálohy?
Především v případě, kdy elektřinu nebo zemní plyn používáte k vytápění, je třeba v případě poklesu spotřeby zohlednit důvody. Nestojí náhodou za přeplatkem mírnější zima? Během minulé a předminulé topné sezóny byla spotřeba většinou nižší. I proto mohly domácnostem vzniknout výraznější přeplatky. Těžko se pochopitelně odhaduje, jaká zima bude příští topnou sezónu.
Důležité je uvědomit si skutečnost, že jinou spotřebu bude mít domácnost během léta a jinou během zimy. I tyto faktory je třeba při vhodném nastavení záloh na energie zohlednit. „Doporučujeme, aby se zákazníci nerozhodovali ukvapeně. Je důležité si uvědomit, že spotřeba se liší v letních a zimních měsících a v případě snížení záloh na nízkou úroveň hrozí, že zákazník bude nemile překvapen vysokým doplatkem,“ uvedla Natálie Holý Bustová z oddělení Prodej energie hromadným zákazníkům společnosti E.ON.
V našem nezávislém kalkulátoru si můžete spočítat, se kterým dodavatelem plynu či elektřiny byste vůči tomu stávajícímu nejvíce ušetřili.
V našem srovnání si s ohledem na smluvní podmínky můžete vybrat, jaké nabídky chcete do srovnání zahrnout.
Otázku stanovení výše záloh na energie upravuje příslušná vyhláška. Pokud byste se chtěli legislativou prokousat, otevřete si energetický zákon, konkrétně paragraf 11, odst. 7. Je třeba podotknout, že celková výše zálohových plateb pro domácnosti by neměla být větší než sto procent platby odpovídající spotřebě za předchozí srovnatelné období. Pokud se ale změní parametry odběrného místa (například hodnota hlavního jističe), je nutné tento předpoklad zahrnout.
„Záloha by měla být nastavena v takové výši, aby součet jednotlivých záloh pro dané období odpovídal celkové ceně za předpokládanou spotřebu. Zákazníkovi na požádání vypočítáme ideální výši zálohy, kterou by měl mít při aktuálních cenách u naší společnosti. Zálohy se zpravidla mění při fakturaci, kdy dochází k přepočtu výše zálohy dle aktuální spotřeby,“ uvedla Michaela Johnová, ředitel pro retail zákazníky společnosti Europe Easy Energy.
Při výpočtu záloh na energie berou dodavatelé v potaz dva základní faktory: spotřebu v předcházejícím fakturačním období a předpokládanou cenu elektřiny nebo zemního plynu v dalším období. Současně je třeba zohlednit případný nedoplatek nebo přeplatek z minulého vyúčtování.
Když si budeme chtít sami spočítat optimální výši záloh, můžeme – podobně jako dodavatelé – vyjít z průměrné spotřeby v minulém období a spočítat si třeba na online kalkulátoru Energetického regulačního úřadu (ERÚ) orientační cenu elektřiny nebo zemního plynu. Logicky bychom měli tendenci vydělit částku dvanácti, protože rok má měsíců dvanáct. Vzhledem k započítávání záloh by ale mělo roční spotřebu zpravidla pokrýt jedenáct plateb.
TIP: Ušetřete za energie s Finance.cz!
Energetický zákon uvádí, že dodavatel energie a odběratel mají právo dohodnout se na výši záloh. Jinak řečeno, pokud nesouhlasíte s nastavením záloh, které vám dodavatel navrhl, můžete požádat o jejich úpravu. Většina dodavatelů vychází rozumným návrhům na úpravu záloh vstříc.
O změně výše záloh za energie je vhodné uvažovat v případě, kdy zákazník v odběrném místě zaznamenal meziroční změnu. Tedy změnil své spotřebitelské chování. „Jde například o situaci, kdy přestane nemovitost využívat, nebo si naopak pořídí energeticky náročný spotřebič,“ uvedla Barbora Půlpánová, tisková mluvčí ČEZ.
Někteří dodavatelé umožňují zákazníkům požádat o změnu záloh na energie prostřednictvím on-line aplikací nebo internetové správy klientského účtu. Energetické společnosti je možné ohledně změny výše záloh na energie kontaktovat telefonicky, e-mailem nebo zajít přímo do zákaznického centra.