Zemní plyn využívá v České republice na 2,85 milionů odběratelů. Jsou mezi nimi domácnosti, podniky nebo bytová družstva. Jakou roli bude hrát zemní plyn v blízké budoucnosti? Čeká nás zdražování? Proč končí klasické kotle? A kde dostat dotace na nové?
Snad každý si všiml, že energetika prochází zásadní proměnou. Důraz je kladen na snižování emisí, zvyšování energetické účinnosti, využívání obnovitelných zdrojů energie a decentralizaci, kdy se odběratel stává současně i výrobcem energie. Všechny tyto požadavky mají a budou mít vliv na roli jednotlivých druhů energií v energetickém mixu. Zemní plyn nevyjímaje.
„Jsme přesvědčeni, že zemní plyn a české plynárenství budou i v budoucnu hrát významnou roli v celkovém energetickém mixu České republiky, pokud i nadále budou zajištěny hlavní výhody zemního plynu, jako je bezpečnost a spolehlivost dodávek, ekonomická dostupnost a ekologické šetrnost,“ uvedl Jan Valenta, předseda Rady Českého plynárenského svazu (ČPS).
V našem nezávislém kalkulátoru si můžete spočítat, se kterým dodavatelem plynu či elektřiny byste vůči tomu stávajícímu nejvíce ušetřili.
V našem srovnání si s ohledem na smluvní podmínky můžete vybrat, jaké nabídky chcete do srovnání zahrnout.
Také tyto směry jsou obsažené v aktualizované energetické koncepci ČR, která roli zemního plynu explicitně nastavuje. Před jednotlivými aktéry stojí nelehký úkol – zajistit a zvýšit stabilitu a bezpečnost dodávek. „ČR se díky své strategické pozici ve středu Evropy v současné době podílí na realizaci Severo-jižního koridoru, plynovodů STORK II a Moravia, které posílí stávající úroveň bezpečnosti dodávek pro celou Evropu,“ připomněl Jan Valenta.
Nové plynovody by se mohly stát součástí plynárenského propojení sever-jih s přímým napojením na budovaný polský LND terminál Świnoujście a na uvažovaný chorvatský termínál na Krku. „Tak by se české plynárenství dostalo napřímo k dodávkám zemního plynu od jakýchkoliv producentů zkapalněného zemního plynu ve světě,“ dodal Jan Valenta.
Nad bezpečností a spolehlivostí dodávek běžný spotřebitel většinou příliš neuvažuje (dokud nezačne skutečně téct do bot). Důležitá je pro něho cenová dostupnost kotlů na zemní plyn stejně jako vývoj cen energií. Podle aktuálních odhadů by ceny zemního plynu neměly v krátkodobém horizontu zaznamenat žádné dramatické zdražení. Mění se ale požadavky na kotle na zemní plyn. Podle nařízení Evropské unie nebude možné od září letošního roku na trh uvádět klasické plynové kotle, ale jen kondenzační.
„Moderní kondenzační kotle i kogenerační jednotky představují podle našeho názoru ideální řešení, které v sobě skloubí ekologickou šetrnost a ekonomickou dostupnost. Malé lokální zdroje dnes nabízí efektivnější distribuci tepla a dlouhodobě stabilnější ceny a tím se na trhu samy prosazují,“ uvedl Jan Valenta.
TIP: Ušetřete za energie s Finance.cz!
Domácnosti, které vytápí zemním plynem a uvažují nad výměnou kotle, nemusí sahat jen do svých úspor. O příspěvek na nový kotel mohly požádat například v rámci programu Nová zelená úsporám, který byl ale v polovině července vyčerpán. Chystají se nicméně další dotace, a to jak na celorepublikové, tak na krajské úrovni (tzv. kotlíkové dotace). Podle Jana Valenty by se díky evropským dotacím mohlo v brzké době připojit až na 100 tisíc nových kotlů. „Stát tak nepřijde o miliardy, které dříve investoval do infrastruktury plynárenských sítí a účelně využije alespoň část této vybudované infrastruktury k dosažení cílů snižování emisí a energetické náročnosti podle schváleného klimaticko-energetického balíčku EU,“ dodal.
Vytápění zemním plynem je jen jednou z možností, jak tento zdroj energie využít. Připomeňme, že dnes je plyn zaveden asi do dvou třetin obcí a má k němu přístup cca 93 procent obyvatel. Domácnosti využívají plyn kromě vytápění i na ohřev teplé vody nebo na vaření. V poslední době se prosazuje kombinovaná výroba elektřiny a tepla ze zemního plynu (kogenerace) nebo dokonce i chladu (trigenerace).
Přibývá i stanic na CNG a v této souvislosti se hovoří o nárůstu spotřeby zemního plynu jako paliva pro dopravu. Podle odhadů Českého plynárenského svazu by v roce 2025 mohlo být v tuzemsku v provozu na 300 CNG stanic. Postupně se zemní plyn začíná používat třeba i pro projekty typu Power-to-Gas, tedy přeměny elektrické energie na plynná paliva (vodík či metan), které lze následně přidat do stávající infrastruktury zemního plynu bez vlivu na jeho spalovací vlastnosti.
„Zemní plyn jako vysoce ekologické palivo bude hrát stále významnější roli, a to zejména z důvodu nezbytného přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku. Podle našeho názoru bude hrát roli významného a potřebného energetického zdroje vyvažujícího obnovitelné zdroje. Významnou roli bude mít i díky skutečnosti, že zásoby zemního plynu jsou nejméně na dalších 150 let,“ podotkl Jan Valenta.