Konec léta je ideálním obdobím pro přípravu kotle a otopné soustavy na novou topnou sezónu. Vyhnete se tak nečekanému překvapení třeba v podobě prasklé trubky u radiátoru. Dobře seřízená otopná soustava vám ušetří nezanedbatelnou částku. Co neopomenout? Kdy je nutná návštěva odborníka? A jak ušetřit ještě před zahájením topné sezóny?
Bez topení to v našich podnebných podmínkách nejde. Po většinu roku potřebujeme kvalitní zdroj vytápění, který nám zajistí tepelnou pohodu. Topení je většinou v provozu od začátku října do konce dubna. Poslední dvě zimy byly mírné a nekladly tak vysoké nároky na vytápění. To se ale může změnit. Proto je důležité připravit se včas.
Před zahájením každé topné sezóny je nutné zkontrolovat radiátory. Projděte veškeré viditelné části otopné soustavy. Radiátory prohlédněte a zkontrolujte, zda ventily nepotřebují vyměnit. Vhodné je všechny rozvírací armatury (kohouty) rozhýbat a ověřit jejich funkčnost. Občas se na radiátoru nebo trubce může objevit drobná koroze – proto ji ošetřete vhodným přípravkem, který zastaví její další postup.
V našem nezávislém kalkulátoru si můžete spočítat, se kterým dodavatelem plynu či elektřiny byste vůči tomu stávajícímu nejvíce ušetřili.
V našem srovnání si s ohledem na smluvní podmínky můžete vybrat, jaké nabídky chcete do srovnání zahrnout.
Těsně před zahájením topné sezóny je důležité radiátory odvzdušnit. Chybu neuděláte, pokud je zbavíte prachu. Během léta se na nich usazují prachové částice, které se při vtápění přepalují a znečišťují vzduch, což má negativní dopad na dýchací soustavu. Ujistěte se, že radiátorům nic nestojí v cestě, aby šířily teplo do místnosti (například nábytek, těžký a dlouhý závěs apod.).
Pozornost věnujte i zdroji tepla. Kotel na tuhá paliva (uhlí, dřevo, pelety apod.) je vhodné vyčistit od popele a sazí. Dále je nutné vyčistit i komín a kouřovod. Zanesený komín se totiž může stát příčinou požáru, když se v jeho útrobách vznítí saze. Věnujte pozornost také technickému stavu komína. Vhodné je, pokud komín vyčistí odborník, který prohlédne i jeho stav. „Komíny si lidé mohou čistit i sami, ale revizní zprávu musí vystavit autorizovaný kominík, proto je jeho návštěva stejně nutná,“ sdělila Dagmar Kopačková z portálu TZB-info.cz.
Na nutnost správné údržby a pravidelného čištění komína upozorňuje i Hasičský záchranný sbor ČR, kteří každoročně vyjíždí ke stovkám požárů způsobeným právě sazemi. Povinností majitelů je podle Nařízení vlády č. 91/2010 Sb. zajistit vyčištění komínu a kontrolu spalinové cesty, a to alespoň jednou za rok.
Když doma vytápíte zemním plynem, je před zahájením topné sezóny nutná kontrola kotle. „K tomu je potřeba servisní technik. Kontrola se provádí podle návodu výrobce příslušného zařízení. Obsahem kontroly je především vyčištění výměníku, ověření správné funkce zařízení včetně ovladatelnosti armatur, případně seřízení kotle,“ uvedla Dagmar Kopačková.
Pokud jste během léta prováděli rekonstrukci domu a instalovali jste nové spotřebiče, jako je digestoř, krb nebo odtahový ventilátor, je třeba ověřit, zda nemají negativní dopad na bezpečnost provozu stávajících plynových spotřebičů, jako je právě kotel na zemní plyn nebo karma. Měření provádí revizní technik, a pokud výsledky nejsou uspokojivé, navrhuje řešení, které přispěje k zajištění bezpečnosti provozu.
TIP: Ušetřete za energie s Finance.cz!
Na důležitou skutečnost a rozdíl mezi vytápěním kotlem na tuhá paliva a kotlem na zemní plyn, upozornil Jan Blažíček, vedoucí redaktor vytápění portálu TZB-info. „Komín není třeba čistit, ačkoliv jsme kominíky neustále přesvědčováni o opaku. Podle společného stanoviska Cechu topenářů a instalatérů ČR a Českého sdružení pro technická zařízení vycházejícího z vyjádření Vysokého učení technického v Brně ze dne 10. 2. 2013 se povinnost kontrol podle nařízení vlády č. 91/2010 Sb., o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv, na odvody spalin od plynových spotřebičů nevztahuje!“
Do přípravy na topnou sezónu patří i nákup topiva. Zásoby dřeva, uhlí nebo pelet jsou v případě kotlů na tuhá paliva nutností. „Často se zapomíná, že asi do poloviny srpna je poslední možnost na chytrý nákup tuhých paliv na příští topnou sezónu. Od konce srpna už tuhá paliva zdražují. To se týká dřeva, briket, pelet i uhlí,“ připomněl Vladimír Stupavský, odborník na bioenergetiku a předseda Klastru Česká peleta.
Rozdíly mezi letními a zimními cenami tuhých paliv jsou poměrně vysoké a mohou dosahovat až 20 procent, což je při běžné celoroční spotřebě znatelné. Obecně lze říci, že ceny tuhých paliv za poslední tři roky spíše stagnují a některá dřevní paliva, jako jsou pelety nebo brikety, dokonce zlevňují.
Ani domácnosti, které vytápí zemním plynem, se nemusí znepokojovat. Cenová úroveň zemního plynu se za poslední roky příliš neměnila a řadu domácností letos potěšily přeplatky, které vznikly díky mírným zimám.