Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Kotlíkové dotace: Jak získat příspěvek na nový kotel?

Finance.cz

Až 85 % z maximální částky 150 000 korun mohou domácnosti získat na výměnu starého kotle na pevná paliva za ekologickou variantu. Kotlíkové dotace letos podpoří i tzv. mikroenergetická zateplení. Příjem žádostí se pravděpodobně rozběhne v průběhu letošního podzimu. Podívejte se, jak příspěvek na nový kotel získat.

 
 

Záměrem kotlíkových dotací je přispět ke zlepšení znečištěného ovzduší, se kterým se tuzemsko dlouhodobě potýká. Podle ministerstva životního prostředí je třeba v České republice vyměnit na 350 000 kotlů, které jsou zastaralé a neekologické. Součástí podmínek, které upravují získání příspěvku, je i seznam tzv. prioritních měst a obcí se zhoršenou kvalitou ovzduší, které mohou k dotaci získat ještě 5% zvýhodnění.

Příspěvky na nové kotle jsou financované prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí. Právě kvůli financování z fondů EU si musí o peníze nejdříve zažádat kraje, které je následně budou rozdělovat občanům. „V současné době se všemi kraji intenzivně komunikujeme. Svou žádost musí podat do konce září,“ uvedla Petra Roubíčková, tisková mluvčí ministerstva životního prostředí. Krajské kotlíkové dotace by se tak mohly rozběhnout ještě letos.

Kdy a jak požádat o dotaci

O dotaci na nový kotel budou zájemci žádat přímo na příslušném kraji poté, co úřad vyhlásí výzvu. Ministerstvo životního prostředí už zveřejnilo povinné podmínky, které musí krajské úřady při vyhlašování výzev dodržet. Současně jim ale ponechalo i prostor pro rozhodování, jak budou finální dotace vypadat.

K pevným kritériím patří například výše dotace (maximální příspěvek ve výši 127 500 korun), povinná emisní třída u kotlů nebo povinná mikroenergegtická opatření u domů s horšími energetickými vlastnostmi. „Naopak třeba to, zda kraj podpoří výměnu celé možné škály zdrojů, zda bude dotace proplácet žadateli nebo přímo dodavateli nebo jestli doplatí zbývající část dotace, je na rozhodnutí krajů,“ dodal ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Co musí žadatelé povinně doložit

  • Žádost o poskytnutí dotace (k dispozici na krajských úřadech).
  • Fotodokumentace stávajícího kotle napojeného na otopnou soustavu a komínové těleso, uvedení jeho typu (např. odhořívací, prohořívací atd.), materiálu (třeba ocel nebo litina) a jmenovitého výkonu.
  • Prohlášení o funkčnosti kotle a používaném palivu.
  • Písemný souhlas spoluvlastníků domu, pokud je jich víc.
  • Písemný souhlas vlastníka pozemku, pokud se odlišuje od vlastníka nemovitosti, na němž se rodinný dům nachází.

Tip: Pokud už nyní máte dotaz ke kotlíkovým dotacím, můžete ho napsat na speciálně zřízenou e-mailovou adresu kotliky@sfzp.cz.

Peníze nejen na kotle, ale i zateplení

Peníze z kotlíkových dotací budou poskytovány na pořízení nového zdroje energie i na jeho instalaci. Možné proto bude financovat také novou otopnou soustavu, rekonstrukci té stávající nebo realizaci nutných regulací a měření, popřípadě úprav spalinových cest. Z dotací bude možné zafinancovat také služby energetického specialisty nebo přípravu projektové dokumentace.

Výše podpory u kotlíkových dotací

  • Kotle na uhlí – 70 %
  • Kombinovaný kotel (uhlí a biomasa), plynový kotel – 75 %
  • Kotel na biomasu, tepelné čerpadlo – 80 %
  • Dalších 5 % navíc získají oblasti se zhoršenou kvalitou ovzduší (seznam je k dispozici na www.mzp.cz).

Pokud dům nesplňuje požadavky na energetickou třídu C, bude nutné spolu s výměnou kotle udělat také tzv. mikro-energetická opatření. Míra dotace na mikroenergetická opatření je stejná jako u kotle, nejvýše však z částky 20 000 korun (které jsou součástí maximální celkové částky 150 tisíc korun). Konkrétně půjde třeba o zateplení střechy, půdních prostor nebo sklepa. Možné bude i dílčí zateplení fasády, oprava prasklin, eliminace tepelných mostů nebo dílčí výměna oken.

Jaké zdroje dotace nepodpoří?

Přidělení dotací má své limity. Například nebude možné získat podporu na výměnu kotle spalujícího výhradně biomasu za kotel spalující uhlí. Dotace nebudou podporovat ani náhradu stávajícího kotle s automatickým přikládáním paliva. Kotlíkové dotace nejsou určeny rodinným domům, kde bylo v minulosti (od ledna 2009) pořízení nového zdroje podpořeno z programu Zelená úsporám, Nová zelená úsporám nebo z dřívějších kotlíkových dotací.

 
 
Sdílení a tisk
 
Komentář

Podnikání na vedlejší činnosti je výhodnější než na hlavní. Přesto se pro rok 2025 zvyšují platby

05.11.2024  |  Lucie Mečířová

Budete v roce 2025 podnikat prostřednictvím činnosti vedlejší? Pojďme se podívat na základní čísla, která se vás týkají a pro příští rok se změní.

Neúspěšní podnikatelé by měli zamířit „na pracák“, vyřeší tak zdravotní pojištění

05.11.2024  |  Petr Gola

Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti musí být vždy placeno zdravotní pojištění, které nemůže být na rozdíl od daně z příjmů nulové.…

Obchody, e-shopy i automaty by měly povinně kontrolovat věk při prodeji energetických nápojů

04.11.2024

Skupina poslanců navrhla zakázat prodej energetických nápojů osobám mladším 15 let. Novela by měla vstoupit v účinnost již od…

Tisícovka na váš účet stojí zaměstnavatele v Česku 1689 Kč. Jak je to jinde v EU?

04.11.2024  |  Petr Gola

Základní mzdovou položkou pro zaměstnavatele jsou mzdové náklady, pro zaměstnance částka obdržená na účet, tedy čistá mzda. V Česku činí průměrné…

Zpětné doplacení výživného by mělo být standardem, i když rodič nepožádá o zvýšení ihned

01.11.2024

Měly by soudy přiznávat zpětné stanovení výživného pro dítě v takových případech, kdy rodič nepožádá o navýšení nejdříve povinného rodiče a návrh na…

Od října může být lidem s více dluhy sraženo ze mzdy při exekuci víc peněz než dosud

01.11.2024

Jak se od října 2024 vypočítávají srážky ze mzdy, jestliže má dlužník více než tři nepřednostní exekuce? Takovému dlužníkovi…

Kdy zaměstnavatel nemusí poskytovat za práci přesčas příplatky ani náhradní volno?

01.11.2024

Za jakých podmínek může zaměstnavatel vyplácet zaměstnancům mzdu, u níž je již předem přihlédnuto k případné práci přesčas?…

Podívejte se, jak se za 15 let znevýhodnil výpočet předčasného důchodu

31.10.2024  |  Petr Gola

Podmínky pro odchod do předčasného důchodu se během let značně zpřísnily. Naposledy od října 2024, kdy je nutné získat dobu pojištění alespoň v…

Pošta zjednodušila posílání balíků na dobírku, stačí rozšířená verze podacího lístku

31.10.2024

Ještě donedávna bylo poslání balíku na dobírku přes Českou poštu pro odesílatele administrativně náročné, jelikož kromě…

K prodeji hub je potřeba získat osvědčení a dodržovat řadu pravidel

30.10.2024  |  Lucie Mečířová

Kdo jen tak prodává nasbírané houby, může si zadělávat na velký problém. K prodeji je nutné získat oprávnění, nevyužívat cizí lesy, a ještě navíc…

Jak se dobře připravit na důchod, abyste zbytečně nepřišli o peníze

30.10.2024  |  Petr Gola

Na odchod do starobního důchodu je vhodné se v předstihu připravit, aby nebyla měsíční částka penze zbytečně nižší. Starobní důchod může být nižší…

Co všechno patří do doby, která nebude hrát roli ve výpočtu starobního důchodu?

30.10.2024  |  Redakce

Při výpočtu starobního důchodu hrají významnou roli i vyloučené doby pojištění. Zabraňují totiž snížení průměrné mzdy za odpracované roky, ze…

Na postupný zánik výchovného k důchodu zřejmě nedojde. Přijde o valorizaci?

29.10.2024  |  Lucie Mečířová

Pokud se vám blíží důchodový věk a vychovávali jste děti, bude vás s přiznáním státní penze zajímat i výše výchovného, které je její složkou. Vláda…

V deseti zemích EU přesahují roční odvody z průměrné mzdy 500 tisíc korun. Jak si stojí ČR?

29.10.2024  |  Petr Gola

V evropských zemích odvádějí zaměstnanci ze své hrubé mzdy daň z příjmů a povinné pojistné, navíc povinné pojistné odvádí za zaměstnance i…

Spořicí účty v říjnu 2024: kdo nabízí nejvyšší úrokovou sazbu?

25.10.2024  |  Michal Bureš

ČNB na konci září znovu snížila své úrokové sazby. Jak se to projevilo v nabídce spořicích účtů u komerčních bank? Jaké jsou podmínky pro získání té…

Při odchodu do předčasného důchodu počítejte hned s několika nepříjemnostmi

25.10.2024  |  Petr Gola

Z důvodu neustálého prodlužování řádného důchodového věku se stává pro některé občany předčasný důchod nutností. Odchod do předčasného důchodu…

Svátek 28. října 2024: které obchody a obchodní centra zavřou a kde naopak nakoupíte?

25.10.2024  |  Michal Bureš

Svátek Den vzniku samostatného československého státu je 28. října, v roce 2024 připadá na pondělí. Které obchody musejí zavřít a která obchodní…

Jaký bude váš důchod v roce 2025? Vypočítejte si to

24.10.2024  |  Michal Bureš

Údaje nutné pro výpočet důchodů přiznaných v roce 2025 se již rýsují, valorizace důchodů na rok 2025 je již schválená. Jaké budou starobní důchody v…

Podívejte se, kdy je předčasný důchod o 10 tisíc nižší oproti řádnému důchodu

24.10.2024  |  Petr Gola

Odchod do předčasného důchodu znamená nižší měsíční penzi z důvodu krácení za předčasnost a získání nižší doby pojištění. Pro některé žadatele o…

Dotace Oprav dům po babičce jsou hodně štědré. A právě proto mají majetkovou podmínku

24.10.2024  |  Lucie Mečířová

Zalíbil se vám dotační program Oprav dům po babičce? Pokud jej hodláte využít, měli byste vědět, že má jednu docela podstatnou podmínku.

Důstojná nemocenská pro OSVČ? Jen když předtím státu hodně zaplatíte

23.10.2024  |  Lucie Mečířová

Pokud chce OSVČ čerpat nemocenské dávky, musí se dobrovolně přihlásit k platbám na nemocenské pojištěni. Jak vysokou bude mít nemocenskou? A vyplatí…

Srovnání předčasného důchodu v roce 2025 s rokem 2020 nevychází vůbec příznivě

23.10.2024  |  Petr Gola

Rozdíl mezi řádným a předčasným starobním důchodem v roce 2025 bude opět vyšší, než tomu bylo v předcházejících letech. Krácení za předčasnost v…

Soudy řeší, zda lidé v pobytových sociálních službách mohou dostat příspěvek na bydlení

22.10.2024

Nejvyšší správní soud (NSS) odmítl rozhodnutí Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), které tvrdilo, že osoby…

Nadstandardně placení lidé v roce 2025 ušetří na dani z příjmů

22.10.2024  |  Petr Gola

I pro rok 2025 platí v Česku dvě daňové sazby pro daň z příjmů fyzických osob ve výši 15 % a 23 %. Z důvodu posunutí prvního daňového pásma však…

Minimální mzda příští rok přesáhne 20 000 korun. Mnohým proto podraží zdravotní pojištění

21.10.2024  |  Lucie Mečířová

Minimální mzda v příštím roce skokově vzroste a to se dotkne i odvodů na zdravotní pojištění, protože se zvýší minimální vyměřovací základ. Koho se…

Podívejte se, jak vysoké budou důchody přiznané v roce 2025

21.10.2024  |  Petr Gola

Výpočtová formule starobního důchodu se každoročně mění. Jaký důchod mohou očekávat občané odcházející do řádného důchodu v roce 2025? Podívejme…

Voliči mají už za dva roky získat možnost více ovlivnit výběr obecního zastupitelstva

18.10.2024

Možná už příští výběr zastupitelů do čela vaší obce proběhne podle upravených pravidel. Nově by se měla kandidátům do…

Při ukončení podnikání v průběhu roku nezapomeňte na vypořádání daní

18.10.2024  |  Petr Gola

Samostatnou výdělečnou činnost je samozřejmě možné ukončit i v průběhu roku. Jaké to má daňové dopady? Na co si dát pozor a na co pamatovat?

Podpora v nezaměstnanosti 80 místo 65 %? Novela má motivovat k hledání lepšího místa

17.10.2024  |  Michal Bureš

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) plánuje změny ohledně podpory v nezaměstnanosti, aby se lidé nebáli opustit místo. Jaké změny MPSV…

Jak vysoký vdovský důchod náleží po podnikateli?

17.10.2024  |  Petr Gola

Živnostníci a podnikatelé by měli počítat se značně podprůměrným starobním důchodem. Jak je to však s případným vdovským důchodem pro jejich…

Sedm omylů u zdravotního pojištění pohledem důchodců

17.10.2024  |  Petr Gola

Zdravotní pojištění stojí někdy ve stínu daně z příjmů fyzických osob, přitom někteří občané platí na zdravotní pojištění vyšší částky. Kdy platí…

Kdy má zaměstnanec nárok na odstupné, i když výpověď z pracovního poměru dal on sám

16.10.2024

Nárok na odstupné v případě výpovědi ze strany zaměstnance zakládá pro určitý případ přímo zákoník práce. Může ho však…

Deset důvodů, proč budete brát podprůměrný důchod

16.10.2024  |  Petr Gola

Měsíční částka starobního důchodu závisí na celém průběhu pojištění. Aktuálním žadatelům o starobní důchod výši důchodu ovlivňuje ještě v zákonném…

Firmy postižené povodněmi mohou žádat stát o příspěvek na mzdy i výhodné půjčky

15.10.2024  |  Lucie Mečířová

Postihla vaši firmu povodeň, kvůli které jste přišli o materiál nebo tržby? Ministerstva upřesnila, jaké můžete čerpat náhrady a pomoc v souvislosti…

Psychicky nemocní to mají s životním pojištěním těžké. Smlouvy obsahují spoustu výluk

14.10.2024  |  Lucie Mečířová

Pro psychicky nemocné není vůbec snadné sjednat vhodné životní pojištění. Co o možnostech pojištění říkají přímo životní pojišťovny? Zeptali jsme se…

Kdy má kupující nárok na slevu z kupní ceny nemovitosti a jak určit její výši

14.10.2024

Zjistili jste v odkoupené nemovitosti vady, kterých jste si předtím nevšimli? Podívejte se s námi, za jaké vady nárok na…

Kdo má největší rozdíl mezi invalidním důchodem prvního a třetího stupně?

11.10.2024  |  Petr Gola

Měsíční částku invalidního důchodu zásadním způsobem ovlivňuje přiznaný stupeň invalidity. Rozdíl mezi invalidním důchodem prvního a třetího…

Těhotná a nezaměstnaná je nevýhodná kombinace. Na mateřskou však nárok vzniknout může

10.10.2024  |  Lucie Mečířová

Jste v evidenci na Úřadu práce a právě jste zjistila, že jste těhotná? Jak to mají nezaměstnané a uchazečky o zaměstnání na Úřadu práce s mateřskou…

Kdy musí dlužník uhradit celý dluh, ačkoliv má dohodnutý splátkový kalendář?

10.10.2024

Na co si musí dlužník dát pozor, když platí ve splátkách? Co si musí hlídat, aby nemusel předčasně zaplatit celý dluh? A jaká…

Pět případů, kdy nelze dostávat předčasný důchod

10.10.2024  |  Petr Gola

Z důvodu postupného prodlužování řádného důchodového věku odchází v posledních letech do předčasného důchodu více lidí než v minulosti. Dostávat…

Jak zjistit, kdo má nahlášený trvalý pobyt ve vašem domě?

09.10.2024

Jako vlastník nemovitosti máte právo zjistit, kdo má na adrese vaší nemovitosti nahlášen trvalý pobyt. Lze takovou osobu také…

Předčasným důchodcům náleží, invalidním ne. Devět zajímavostí o výchovném

09.10.2024  |  Petr Gola

Nárok na výchovné k důchodu mají zpravidla ženy, přičemž u starobních důchodů přiznaných v roce 2024 činí 500 Kč na každé dítě. Co je dobré o…

Žádost zaměstnance o kratší pracovní dobu nemůže zaměstnavatel odmítnout bez zdůvodnění

09.10.2024

V určitých situacích má zaměstnanec právo požádat zaměstnavatele o zkrácení standardní pracovní doby nebo o její jinou úpravu…

Řada měst upravuje koeficient k dani z nemovitostí. Jak se změní na Karlovarsku?

09.10.2024  |  Redakce

Koeficienty k dani z nemovitých věcí doznají mnoha úprav. Přinášíme přehled, k jakým změnám dojde v roce 2025 ve větších městech v Karlovarském kraji.

Nezaměstnanost po rodičovské dovolené? Nárok na podporu je, dostanete ovšem málo

08.10.2024  |  Lucie Mečířová

Budete ukončovat rodičovskou dovolenou, ale nemáte zaměstnání ani podnikání, do kterého byste se vrátili? Hledáte si novou práci, ale zatím bez…

Chcete někoho najít, ale nevíte kde? Ministerstvo vnitra vám za poplatek pomůže

08.10.2024

Chtěli byste se spojit s určitým člověkem, ale nevíte, kde ho hledat? Pokud znáte alespoň nějaké informace, můžete Ministerstvo vnitra požádat o…

Jak zdarma zjistit, které úřady a firmy lustrovaly vaše údaje v registru obyvatel

07.10.2024

Veřejné organizace i firmy si o vás mohou vyhledat informace v registru obyvatel. Jak postupovat, pokud chcete zjistit, kdo…

Jaký je rozdíl mezi výpovědí pro zrušení části zaměstnavatele a výpovědí pro nadbytečnost zaměstnance?

07.10.2024

Pokud zaměstnavatel špatně použije výpovědní důvod a zamění zrušení části zaměstnavatele a nadbytečnost zaměstnance, může…

Je čas dokládat příjmy pro příspěvek na bydlení. Některé údaje už si stát zjistí sám

04.10.2024

Lidé pobírající příspěvek na bydlení by měli co nejdříve doložit podklady pro nárok na pokračování výplaty dávky za 3.…

Deset rozhodujících čísel kolem nároku na nemocenskou

04.10.2024  |  Petr Gola

Nárok na nemocenskou není automatický, musí být splněny zákonné podmínky. Samotný výpočet nemocenské závisí na předchozích příjmech. Jak vysokou…
Zobrazit související aktuality
Články Finance.cz

Zobrazit další články
Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz