Podle dlouhodobé meteorologické předpovědi nás možná ani letos nebudou trápit třeskuté mrazy. Vánoce na blátě nejsou sice příliš příjemné pro oko, ale pro naše peněženky určitě ano. Dobrou zprávou je, že cena plynu by neměla jít nahoru a že zásobníky zemního plynu jsou plné až po okraj.
Zemní plyn spotřebovává v tuzemsku na tři miliony odběratelů, mezi nimiž jsou jak domácnosti, tak průmyslové podniky. Roční spotřeba zemního plynu se podle Českého plynárenského svazu pohybuje kolem 7 až 8 miliard kubíků.
Z řad maloodběratelů vytápí zemním plynem asi 1,5 milionu domácností. Na rozdíl od domácností, které topí dřevem nebo uhlím, se nemohou předzásobit, ale musejí se spolehnout na pravidelné dodávky od energetických společností. Pozitivní je, že zemního plynu je na trhu dostatek a stejně jako v minulých letech se Česká republika včas připravila na topnou sezónu.
„Zásobníky zemního plynu jsou jako každý rok plně připraveny na topnou sezonu. Některé zásobníky, jako je například ten v Lobodicích u Přerova, spolehlivě fungují už přes 50 let,“ uvedl Luboš Veleba z Českého plynárenského svazu.
Podzemní zásobníky zemního plynu slouží především k vykrytí spotřeby energie v chladných zimních měsících. Vyrovnávají také sezónní rozdíly ve spotřebě zemního plynu, takže zvyšují energetickou bezpečnost země.
Z pohledu obyvatel České republiky tak jde o strategická zařízení, která garantují zásobování i v případě dlouhodobých mrazů. Nebo v situaci, kdy se Rusko, z něhož k nám proudí asi 75 procent zemního plynu, rozhodne utáhnout kohoutky.
Především v minulých letech sehrály zásobníky v období extrémních mrazů klíčovou úlohu. Zatím nejvíc zemního plynu se v České republice spotřebovalo v roce 2006, kdy denní spotřeba dosáhla 67 miliónů kubíků.
„Musím ocenit připravenost plynárenské infrastruktury před nadcházející topnou sezonou. Je to významný signál pro české odběratele, že bylo, stejně jako v předchozím roce, kdy byla situace v dodávkách plynu kvůli rusko-ukrajinskému konfliktu komplikovaná, vyvinuto maximální úsilí k zajištění bezpečnosti a spolehlivosti dodávek plynu,“uvedl v polovině října letošního roku ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.
Stejně jako v předchozích letech tak i pro letošní topnou sezónu byla už na začátku října veškerá skladovací kapacita v České republice ve výši téměř tří miliard metrů kubických naplněna. Nyní se ze zásobníků začal plyn pomalu odčerpávat.
Uskladněný objem zemního plynu, kterým Česká republika před zahájením topné sezóny disponovala, dosahoval asi 40 procentům celkové roční spotřeby. Jen v šesti podzemních zásobnících, které jsou vlastněné skupinou RWE, bylo před začátkem topné sezóny přichystáno na 2,6 miliard kubíků zemního plynu. To představuje téměř třetinu loňské spotřeby České republiky.
„Naši zákazníci jsou na nadcházející zimu dobře zajištěni,“ uvedl Martin Herrmann, předseda představenstva RWE Česká republika a dodal: „V posledních několika letech se v celé Evropě skladování plynu přestává ekonomicky vyplácet. V České republice jsou však zásoby téměř stoprocentně zajištěné. Přispívá k tomu i respektování povinnosti zajištění plnění bezpečnostních standardů pro ukládání plynu v zásobnících.“
Plyn se v České republice uskladňuje v celkem 8 podzemních zásobnících. Společnost RWE GasStorage provozuje zásobníky v Lobodicích u Přerova, v Dolních Dunajovicích u Mikulova, ve Štramberku u Nového Jičína, v Třanovicích u Českého Těšína, ve Tvrdonicích u Břeclavi a v Hájích u Příbrami. MND vlastní podzemní zásobníky Uhřice a Uhřice Jih na Hodonínsku.
„Podílem vysoké skladovací kapacity dvou plynárenských společností RWE GasStorage a MND GasStorage se ve vazbě na spotřebu řadíme mezi evropskou špičku. V poslední době společnosti investovaly do rozvoje skladovacích kapacit kolem 4 miliard korun,“dodal Luboš Veleba.