Největší dotační program financovaný z prodeje emisních povolenek je v plném proudu. O finanční příspěvek na zateplení domu nebo instalaci solárních panelů je zájem. Vyplaceno už bylo téměř 67,5 milionů korun a další žádosti jsou ve zpracování. Podle odborníků se Nová zelená úsporám vylepšila a lidé tak mohou získat více peněz.
Zdá se, že se Nová zelená úsporám definitivně zbavila svých dětských nemocí. Ukazuje to nejen hodnocení odborníků, ale i rostoucí zájem lidí o dotace. Příjem žádostí o finanční příspěvek na zateplení nebo úsporné zdroje pro rodinné domy byl zahájen už 22. října loňského roku. V polovině letošního března byl spuštěn také příjem žádostí o dotace na bytové domy.
V tzv. kontinuální výzvě mohou lidé podávat žádosti o příspěvky buď do vyčerpání alokované částky, nebo do 31. prosince roku 2021. Kolik bude v jednotlivém období na dotace připraveno, přitom záleží na aktuálních výnosech z prodeje emisních povolenek.
Statní fond životního prostředí (SFŽP) evidoval konce dubna 4 061 žádostí o podporu za více než 880 milionů korun. K tomu je třeba připočítat ještě 722 žádostí z právě probíhající třetí výzvy za téměř 67,5 milionů korun, které už byly proplaceny nebo jsou v procesu financování. „V aktuální druhé výzvě pro bytové domy evidujeme k 25. dubnu letošního roku celkem 100 žádostí o podporu za více než 70 milionů korun. Na 40 žádostí již bylo schváleno a jejich proplácení očekáváme do jednoho měsíce,“ dodává Lucie Früblingová ze Státního fondu životního prostředí. SFŽP přitom očekává, že letos na dotacích pro rodinné a bytové domy přerozdělí zhruba 2 miliardy korun získané z prodeje emisních povolenek. Skutečné příjmy budou záviset na vývoji ceny povolenek.
Mnohé se od předchozích výzev změnilo. Nová zelená úsporám byla dříve ze strany odborníků kritizována za nadměrnou administrativní zátěž i měnící se pravidla výpočtů. „Poslední výzva je pro rodinné domy nastavena celkem optimálně. Pravidla výpočtu jsou už poměrně ustálená a úředníci SFŽP nechávají při kontrole odpovědnost také na zpracovatelích. Výše dotace je přiměřená,“ hodnotí program Gabriela Krajcarová ze společnosti EkoWATT CZ s.r.o., která se zpracováním žádostí také zabývá. Situace se podle Krajcarové zlepšila i v oblasti žádostí pro bytové domy. „Objem dotace je vyšší a zároveň je možné získat až 40 tisíc korunu na projektové práce. Všichni naši klienti, kteří loni podávali žádost o příspěvek pro bytové domy, ji stáhli a letos podávají znovu, protože dostanou cca o 50 až 70 procent víc peněz,“ podotýká.
Kontinuální výzvy si pochvalují nejen odborníci nebo žadatelé, ale také státní orgány. „Princip kontinuálních výzev se nám osvědčil. Příjem žádostí pokračuje plynule bez velikých výkyvů a neobsahuje výrazné špičky, jež nastávaly v případě velkého množství žádostí v jeden okamžik, které byly dříve obvyklé v období zahájení nebo ukončení příjmu žádostí,“ říká Lucie Früblingová. Žadatelé mají díky kontinuální výzvě dostatek času na komunikaci s auditory a s projektanty, mohou si v klidu připravit kvalitní projekt a bez jakéhokoliv spěchu žádost podat.
Kdo si žádost o dotaci v programu Nová zelená úsporám vyzkoušel, dobře ví, jak podstatné jsou přesné informace a výběr erudovaného odborníka, který žádost zpracuje. I v tomto ohledu se leccos změnilo. Přinejmenším přibyly informace přímo na stránkách dotačního programu. SFŽP také realizuje řadu seminářů, které jsou určené pro žadatele.
Nová zelená úsporám podporuje celou řadu opatření. „ V případě rodinných domů je ze strany žadatelů největší zájem o dotace na zateplení, konkrétně v oblasti A.2, tedy komplexní renovace, a v oblasti A.0, tzv. dílčí zateplení. Co se týká zdrojů, lidé žádají nejčastěji o dotaci na instalaci solárních termických systémů pro přípravu teplé vody nebo pro přípravu teplé vody a přitápění,“ uvádí Lucie Früblingová.
V případě bytových domů majitelé nejčastěji žádají o dotace na zateplení bytových domů v oblasti A.1, tedy mělké komplexní renovace. Nově mohou vlastníci rodinných a bytových domů žádat také o dotaci na fotovoltaické systémy.