Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Co zohlednit při výběru dodavatele energie? Nejde jen o cenu

Finance.cz

Energetickou společnost se zpravidla rozhodneme změnit z jednoho prostého důvodu. Kvůli úspoře peněz. Konkurenční boje mezi dodavateli ale přitvrzují, a proto bychom kromě ceny MWh silové elektřiny nebo plynu neměli opomenout ani typ smlouvy nebo kvalitu služeb.

 
 

Energetický trh se liberalizoval před více než osmi lety a od té doby prošel výraznou proměnou. Ilustrovat to můžeme na příkladu smluv, které domácnosti uzavírají s dodavateli elektřiny nebo plynu. Dříve byly běžné smlouvy na dobu neurčitou, které zákazníka k ničemu nezavazovaly a umožňovaly mu kdykoli odejít po uplynutí výpovědní lhůty stanovené na základě obchodních podmínek.

Jenže jak se počet odběratelů, kteří měnili dodavatele, zvyšoval, energetické společnosti změnily strategii. Nejprve v souvislosti s fixací ceny zákazníkům nabízely smlouvy na dobu určitou. Tyto smlouvy byly zpravidla sepisovány na dva roky a po tuto dobu nebylo možné je vypovědět bez hrozby tučné sankce. Postupně se smlouvy na dobu určitou staly v energetické branži standardem a dnes jsou dodavatelé, kteří svým klientům automaticky nabídnou smlouvu na dobu neurčitou, spíše výjimkou.

TIP: Ušetřete za energie s Finance.cz!

Smlouvy na dobu určitou a na dobu neurčitou

Bystrý čtenář už jistě pochopil. Při výběru nového dodavatele elektřiny nebo plynu je vhodné nejprve zapátrat v šanonech s dokumenty a zjistit, zda náhodou nepodepsal svému stávajícímu dodavateli dodatek ke smlouvě, který se týkal fixace ceny a je uzavřen na dobu určitou. V takovém případě může být totiž skutečně komplikované od takové smlouvy odstoupit.

Související pojmy

Commodity futures Záloha

TIP: Sjednejte si cestovní pojištění - ZDARMA o 2 mil. Kč navýšený limit léčebných výloh!

Pravidlo první při výběru dodavatele tedy zní: zjistěte si, jakou smlouvu máte u svého původního dodavatele uzavřenou. Při změně dodavatele dejte přednost smlouvám na dobu neurčitou.

Proč? Nesvazují vás. Dávají vám možnost kdykoli podat výpověď a dodavatele změnit. Rizikem smluv na dobu určitou ani tak není, že musíte u dodavatele (jehož služby nebo jednání vám například nebudou vyhovovat) setrvávat po dobu, na níž byla smlouva uzavřena. (To jsou zpravidla dva roky, ale existují i smlouvy na dobu deseti let.) Nevýhodou smluv uzavřených na dobu určitou je zejména to, že se automaticky prodlužují, pokud je ve stanovené lhůtě nevypovíte. A většina dodavatelů vás na tuto skutečnost neupozorní. Prostě je potichu prodlouží, zpravidla na tu samou dobu, na níž byly původně uzavřeny.

Čtěte také: Proč měnit dodavatele elektřiny a plynu právě nyní

Skryté poplatky, měsíční paušál a další

Při porovnávání ceny plynu nebo elektřiny u různých dodavatelů bychom se neměli zajímat pouze o cenu samotné kilowatthodiny či megawatthodiny, ačkoli je samozřejmě podstatná. Celkové platby za energie ovlivňují i další poplatky. Pomineme-li regulované platby stanovované Energetickým regulačním úřadem (ERÚ), které platíme vždy ve stejné výši u všech dodavatelů, jedná se například o měsíční paušály. Za odběrné místo můžeme zaplatit průměrnou cenu 60 korun měsíčně, ale najdeme i dodavatele, kteří účtují poplatek kolem 25 korun, stejně jako společnosti, u nichž zaplatíme kolem 100 korun.

K měsíčnímu poplatku mohou někteří dodavatelé naúčtovat různé průkazy garance nejnižších cen nebo poplatky za asistenční služby, které odběratel v podstatě nikdy neužije. Dříve bylo možné setkat se i s tzv. aktivačním poplatkem, jenž většinou vybírali podomní prodejci při svých obchůzkách domácností. Od toho naštěstí už společnosti opouští.

Pravidlo druhé při výběru dodavatele tedy zní: ptejte se vždy na konečnou cenu, kterou budete u energetické společnosti platit. Zajímejte se nejen o cenu MWh, ale i o měsíční paušální poplatek a další možné platby.

Kvalita poskytovaných služeb

Elektřina nebo plyn jsou komodity, jejichž kvalita je vždy stejná. Když stisknete tlačítko vypínače a rozsvítíte světlo, nepoznáte, že elektřinu vám dodává jiná společnost. Žárovka bude svítit stejně. Přesto je vhodné dodavatele energie vybírat i podle kvality nabízených služeb. A nemáme nyní na mysli různé asistenční služby, které využije jen zlomek odběratelů.

Zaměřit byste se měli na to, zda má dodavatel funkční telefonní linku, kterou obsluhují skuteční operátoři, nikoli automat. Není nic snazšího, než si na linku před změnou dodavatele zavolat a otestovat ochotu operátorů. Na českém trhu existují i takoví dodavatelé, kteří telefonní linku provozují zdarma (začíná tedy číslicí 800, nikoli 840).

Kromě toho si prověřte i to, zda dodavatel provozuje alespoň jednu kamennou pobočku – zákaznické centrum, které můžete v případě potřeby navštívit. Většinu záležitostí je možné pohodlně vyřídit přes telefon nebo internet (zákaznický portál), nicméně důvěryhodní dodavatelé mají svá sídla a skutečně je v nich najdete.

Pravidlo třetí při výběru dodavatele tedy zní: Prověřte si kvalitu poskytovaných služeb. Zjistěte si, zda dodavatel provozuje funkční zákaznickou linku, kamennou pobočku či zákaznický portál.

Levnější energie s Finance.cz

V našem nezávislém kalkulátoru si můžete spočítat, se kterým dodavatelem plynu či elektřiny byste vůči tomu stávajícímu nejvíce ušetřili.
V našem srovnání si s ohledem na smluvní podmínky můžete vybrat, jaké nabídky chcete do srovnání zahrnout.

Najít nejvýhodnějšího dodavatele energií!

Co byste ještě měli vědět o změně dodavatele

 • Nikdy nekývněte na první nabídku. Ceny si porovnejte na nezávislých kalkulátorech (např. ERÚ) nebo využijte bezplatné poradenství nezávislých energetických poradců.
 • Rozlišujte mezi dodavatelem energie a distributorem. Jde o oddělené subjekty. Distributor je jednoduše řečeno vlastníkem drátů či potrubí a zajišťuje přívod energie do vašeho domova. Dodavatel nakupuje a prodává energii koncovým spotřebitelům.
 • Pokud by energetická společnost zkrachovala, nikdy nezůstanete bez dodávek energií. Pamatuje na to energetický zákon, který zavedl tzv. dodavatele poslední instance, jenž je povinen vám v podobné situaci energii dodávat.
 • Dodavatele elektřiny nebo plynu můžete dle energetického zákona měnit tak často, jak to umožňuje typ smlouvy, který máte, resp. výpovědní lhůta sjednaná na základě obchodních podmínek.
 • Samotná změna dodavatele je jednoduchý administrativní úkon. Zákazníkům stačí sjednat si pouze novou smlouvu s vybraným dodavatelem. Ten na základě plné moci vyřídí výpověď u stávajícího dodavatele i další náležitosti převodu.

 

 
 
Sdílení a tisk
 
Komentář

Jaké daňové slevy mohou využít prarodiče, kteří mají v péči vnouče?

15.04.2024  |  Lucie Mečířová

Máte vnouče ve své péči, nebo u vás bydlí i s maminkou, která je na rodičovské? Můžete v takovém případě využít nějaké slevy na děti?

O kolik vyšší příjem potřebují bezdětné ženy, aby měly stejný důchod jako ženy s dětmi?

15.04.2024  |  Petr Gola

I při výpočtu starobního důchodu v roce 2024 hraje výchovné na děti významnou roli a zvyšuje starobní důchod o 500 Kč na každé dítě, přičemž…

Spořicí účty v dubnu 2024: jak banky reagovaly na další snížení úrokových sazeb?

12.04.2024  |  Michal Bureš

V březnu opět Česká národní banka (ČNB) snížila úrokové sazby, na což již reagovaly některé banky a spořitelny snížením sazeb u hypoték i u spořicích…

Proč nemůže být invalidní důchod prvního stupně 20 tisíc korun?

12.04.2024  |  Petr Gola

Zejména invalidní důchodci prvního stupně si musí ke svému invalidnímu důchodu přivydělávat, neboť jeho výše se nejčastěji pohybuje okolo deseti…

Zamítnutou žádost o práci na dálku musí zaměstnavatel u některých skupin zaměstnanců zdůvodnit

11.04.2024

Zamítnutí žádosti o práci na dálku musí zaměstnavatel u některých zaměstnanců písemně zdůvodnit. Kterých skupin zaměstnanců…

Kdy musíte zapomenout na možnost čerpání předčasného důchodu

11.04.2024  |  Petr Gola

Po zpřísnění podmínek pro výpočet předčasného důchodu od října loňského roku stoupl počet občanů, kteří si nemohou odchod do předčasného důchodu…

Máte nárok vidět vyúčtování od pronajímatele, pokud platíte služby paušální částkou?

10.04.2024

Blíží se konec lhůty, do kdy jsou pronajímatelé povinni poskytnout vyúčtování služeb svým nájemníkům. Mají nájemníci, kteří…

O kolik se snižuje odškodnění, když se na vzniku škody poškozený sám podílel?

10.04.2024

Pokud se poškozený sám nějak podílel na vzniku škody, například svým nevhodným chováním, má nárok jen na úměrně snížené…

Co znamená dlouhodobá nízká nemocenská pro váš budoucí důchod

10.04.2024  |  Petr Gola

Pro výpočet důchodu se hodnotí celé pojistné období, zpravidla tedy i několik pracovních neschopností. U některých občanů i několikaměsíčních.…

Jaké změny v daních pocítíte v daňovém přiznání už letos?

09.04.2024  |  Lucie Mečířová

Letošní rok s sebou v oblasti daní z příjmů přináší řadu změn. Mezi hlavní můžeme zařadit zvýšení limitu pro odevzdání přiznání nebo vyšší školkovné.…

Jak mohou zaměstnaní manželé využít výhod spolupráce při podnikání

09.04.2024  |  Petr Gola

Pokud si manželé pomáhají při výkonu samostatné výdělečné činnosti, jedná se o spolupráci. Institut spolupráce lze využít i v případě, že pro oba…

Odčinit škodu lze uvedením do původního stavu, nebo peněžitou náhradou. Co a kdo o tom rozhoduje?

08.04.2024

Volí způsob odškodnění za škodu její viník, nebo poškozený? Co když škůdce opraví věc i přes nesouhlas poškozeného? Kdy…

U jakých daňových slev se dělají nejčastěji chyby?

08.04.2024  |  Lucie Mečířová

Už jste vyplnili daňové přiznání? Pokud ne, přečtěte si, jaké jsou nejčastější chyby, které Češi při vyplňování daní dělají.

Když chcete do penze dřív: porovnání využití předdůchodu a předčasného důchodu

08.04.2024  |  Petr Gola

Od října 2023 se zvýšilo krácení u předčasného důchodu, čímž jeho atraktivita poklesla. Jak moc se aktuálně liší měsíční částka důchodu při…

Zaměstnanci pečující o své blízké mají nárok požádat zaměstnavatele o úpravu pracovní doby

05.04.2024

Někteří zaměstnanci se ocitnou v situaci, kdy se musí postarat o osobu, která je závislá na pomoci někoho jiného. Jak však…

Výpočet měsíční zálohy na zdravotním pojištění v příkladech

05.04.2024  |  Petr Gola

Většina osob samostatně výdělečně činných odvádí měsíční zálohy na zdravotním pojištění. Které OSVČ měsíční zálohy neplatí? Kdy může být měsíční…

Pět příkladů, jak se dopracovat k důchodu 25 000 Kč

05.04.2024  |  Petr Gola

Výše státního důchodu závisí na celém průběhu pojištění, proto k nadprůměrnému důchodu ve výši 25 000 Kč vede několik cest.…

Kdy budete mít u DPČ a DPP nárok na nemocenskou?

04.04.2024  |  Lucie Mečířová

Přivyděláváte si na dohodu o provedení práce anebo o pracovní činnosti a přemýšlíte, zdali byste i v případě brigády neměli mít možnost nemocenské?…

Kdo nemůže obdržet přeplatek na zdravotním pojištění?

04.04.2024  |  Petr Gola

Na dani z příjmů fyzických osob mohou za rok 2023 obdržet daňový přeplatek nejenom zaměstnanci nebo podnikatelé, ale i studenti či penzisté. U…

Stát začne dotovat zaměstnávání lidí bez domova, po výkonu trestu, negramotných a dalších zranitelných skupin

04.04.2024

Stát začne finančně podporovat zaměstnavatele, kteří zaměstnávají zranitelné skupiny osob. Tuto novinku zavádí návrh zákona o…

Kdy je výhodnější jednotná paušální daň a kdy paušální výdaje v daňovém přiznání

03.04.2024  |  Lucie Mečířová

Přihlásili jste se k paušální dani? Nebo byste se příští rok přihlásit chtěli, protože si myslíte, že byste ušetřili? Podívejme se společně na…

Jaké hrozí sankce za neodevzdání přehledu pro zdravotní pojišťovnu?

03.04.2024  |  Petr Gola

Vyplněním a odevzdáním daňového přiznání daňové povinnosti pro OSVČ nekončí, musí ještě odevzdat přehledy o daňovém základu pro zdravotní…

Jak vysoké paušální výdaje můžete uplatnit v daních za rok 2023

02.04.2024  |  Lucie Mečířová

Nechcete nebo ani nemůžete v podnikání prokázat skutečné výdaje? Pak za určitých podmínek můžete využít alespoň ty paušální. Jak vysoké jsou?

Sedm důchodových výhod pro lidi s nízkými příjmy

02.04.2024  |  Petr Gola

Výpočet starobního důchodu v Česku je značně výhodnější pro lidi s podprůměrnými příjmy než pro lidi s nadprůměrnými příjmy. Náhradový poměr s…

Kdy se lidé v invalidním důchodu dočkají nároku na výchovné?

02.04.2024

V roce 2023 začal stát vyplácet tzv. výchovné, které některým lidem navýšilo důchod minimálně o 500 Kč. Mají na výchovné nárok také poživatelé…

K zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání již nebude nutná osobní návštěva Úřadu práce. Postačí aplikace Jenda

28.03.2024

Už na podzim by mohli mít občané možnost podat žádost do evidence uchazečů nebo zájemců o zaměstnání digitální formou. S…

Prodej cenných papírů v roce 2023 a daň z příjmu

28.03.2024  |  Petr Gola

Obliba investování rok od roku stoupá a pasivní příjmy z investic již nejsou pouze záležitostí lidí s vysokými příjmy. Do cenných papírů investují…

Minimální mzda skokově vzroste a zaručená se zruší. Jak se ještě změní odměňování podle zákoníku práce?

27.03.2024  |  Lucie Mečířová

Institut minimální i zaručené mzdy projde v blízké době výraznými změnami. Pojďme se společně podívat, jakou novelu zákoníku práce připravilo MPSV.

Kdo vlastní velké pivovary v Česku a které jsou stále v českých rukách?

27.03.2024  |  Michal Bureš

Kdo vlastní největší pivovary v Česku? Kdo vlastní značky Pilsner Urquell, Gambrinus, Budvar, Staropramen či Svijany? Jaké měly příjmy a který český…

Otevírací doba na Velikonoce 2024: kdy zůstanou obchody zavřené?

27.03.2024  |  Redakce

Jak budou otevřeny obchody na Velikonoce 2024? Obchody s rozlohou nad 200 m2 musejí být v pondělí uzavřeny. Kde a kdy tedy (ne…

Nezapomeňte přetočit budíky, o víkendu nás čeká změna času!

27.03.2024  |  Redakce

Dny se prodlužují, mnohé stromy rozkvétají (i mrznou) a tažní ptáci se již vrátili z Afriky, obchody jsou plné kvítí, čokoládových vajec, králíků…

Psychotesty žadatele o zbrojní průkaz zatím nečekají, prodejci ale mají hlásit podezřelé zákazníky

26.03.2024

V návaznosti na tragickou střelbu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy připravilo Ministerstvo vnitra návrh zákona,…

Zabouchli jste si dveře a nemáte klíč? Kdy volat pojišťovnu, kdy zámečníka a kdy hasiče

26.03.2024  |  Lucie Mečířová

Zabouchnuté dveře bez možnosti dostat se dovnitř dokážou vlastníka nebo nájemce bytu pořádně potrápit. Je lepší je vylomit, nebo zavolat zámečníka? A…

MPSV chystá modernizaci zákoníku práce. Bude zahrnovat výpověď zaměstnance bez udání důvodu?

25.03.2024

Národní ekonomická rada vlády (NERV) zveřejnila koncem ledna letošního roku soubor opatření, která by měla přispět k růstu…

Jakou pracovní smlouvu můžete uzavřít, když jste v invalidním důchodu?

25.03.2024  |  Lucie Mečířová

Přiznali vám invalidní důchod a bohužel jste zjistili, že z něho opravdu nevyžijete a stejně si budete muset přivydělávat? Podívejte se, jakou…

Předčasní důchodci a daňové přiznání za rok 2023

25.03.2024  |  Petr Gola

I když je výdělek předčasných důchodců do dosažení řádného důchodového věku značně omezen, budou mít za rok 2023 mnozí předčasní důchodci…

Do kdy musí OSVČ odevzdat přehledy na ČSSZ a zdravotní pojišťovnu?

22.03.2024  |  Michal Bureš

Do kdy musejí OSVČ odevzdat přehled o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2023 na ČSSZ a zdravotní pojišťovnu? Jaký je nejzazší termín pro podání…

Výpočet zdravotního pojištění při přechodu OSVČ z hlavní na vedlejší činnost v roce 2023

22.03.2024  |  Petr Gola

Na výpočet zdravotního pojištění má výrazný vliv, zda osoba samostatně výdělečně činná vykonává samostatnou činnost jako hlavní zdroj svých příjmů…

I z milionového příjmu může plynout nižší důchod než z minimální mzdy

22.03.2024  |  Petr Gola

Pro výpočet starobního důchodu není rozhodující, jaká částka byla zaplacena na dani z příjmů, ale odvody na sociální pojištění. V praxi dochází k…

Vstupní pracovnělékařské prohlídky již nebudou povinné u prací, které nejsou rizikové

21.03.2024

Už v příštím roce by nemusely být povinné vstupní pracovnělékařské prohlídky u prací, které nespadají do rizikových kategorií…

Kdo loni změnil zdravotní pojišťovnu, musí vyplnit dva přehledy o příjmech OSVČ

21.03.2024  |  Petr Gola

Osoby samostatně výdělečně činné, které změnily od 1. července 2023 zdravotní pojišťovnu, musí za rok 2023 vyplnit dva přehledy. Jeden pro starou…

Z invalidního důchodu většina lidí nevyžije. Jak si mohou přivydělat?

20.03.2024  |  Lucie Mečířová

Byl vám přiznán invalidní důchod a zjistili jste, že z takové měsíční částky bohužel nevyžijete? Můžete si vůbec nějak přivydělat?

Kolik přispívají české zdravotní pojišťovny na dentální hygienu v roce 2024?

20.03.2024

Návštěvy dentální hygieny jsou mnohdy podmínkou pro registraci u praktického zubního lékaře. Kolik vám na ně přispějí české…

Porovnání předčasného důchodu v posledních pěti letech

20.03.2024  |  Petr Gola

Krácení u předčasného důchodu je od října 2023 vyšší než v minulosti. Vypočítejme si, jak finančně vychází porovnání předčasného důchodu u…

Požádat lze i zpětně a diagnózy se nesčítají. Co jste ještě o invalidním důchodu nevěděli?

19.03.2024  |  Lucie Mečířová

Ohledně přiznání invalidního důchodu koluje celá řada mýtu a polopravd, které v praxi matou žadatele. Nejčastější z nich si dnes rozebereme.

Přehled o příjmech a zálohy na sociálním pojištění za rok 2023

19.03.2024  |  Petr Gola

Při výkonu samostatné výdělečné činnosti alespoň po část roku 2023 je nutné vyplnit a odevzdat přehled o příjmech a výdajích pro okresní správu…

Při posuzování nároku na invalidní důchod vás posudkový lékař nepotřebuje vidět osobně

18.03.2024  |  Lucie Mečířová

Budete v blízké době žádat o invalidní důchod? Pokud ano, pojďme se společně podívat, jak celý proces přiznání bude probíhat.

Spolupráce může manželům ušetřit na daních až 36 tisíc korun

18.03.2024  |  Petr Gola

V případě, že jeden z manželů pomáhá druhému ve výkonu samostatné výdělečné činností, stane se pro daňové účely spolupracující osobou. Institut…

Od 1. dubna bude pro agresivní řidiče povinný terapeutický program. Stát bude 11 tisíc korun

18.03.2024

Od dubna čeká neukázněné řidiče novinka. Ti, co přišli kvůli svému nebezpečnému chování za volantem o řidičák, se budou muset…

Kdy musí důchodce zdanit svůj důchod?

15.03.2024  |  Lucie Mečířová

Věděli jste, že se musí v určitých situacích důchod zdanit? Je tomu skutečně tak, ale jen pokud je dosaženo určitého příjmu. Kdy k tomu tedy dojde?
Zobrazit související aktuality
Student - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Rejstříky - osoby

  Rejstriky.finance.cz
  Rejstříky - subjekty

   Rejstriky.finance.cz
   Rejstříky - adresy

    Rejstriky.finance.cz