Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Co zohlednit při výběru dodavatele energie? Nejde jen o cenu

Finance.cz

Energetickou společnost se zpravidla rozhodneme změnit z jednoho prostého důvodu. Kvůli úspoře peněz. Konkurenční boje mezi dodavateli ale přitvrzují, a proto bychom kromě ceny MWh silové elektřiny nebo plynu neměli opomenout ani typ smlouvy nebo kvalitu služeb.

 
 

Energetický trh se liberalizoval před více než osmi lety a od té doby prošel výraznou proměnou. Ilustrovat to můžeme na příkladu smluv, které domácnosti uzavírají s dodavateli elektřiny nebo plynu. Dříve byly běžné smlouvy na dobu neurčitou, které zákazníka k ničemu nezavazovaly a umožňovaly mu kdykoli odejít po uplynutí výpovědní lhůty stanovené na základě obchodních podmínek.

Jenže jak se počet odběratelů, kteří měnili dodavatele, zvyšoval, energetické společnosti změnily strategii. Nejprve v souvislosti s fixací ceny zákazníkům nabízely smlouvy na dobu určitou. Tyto smlouvy byly zpravidla sepisovány na dva roky a po tuto dobu nebylo možné je vypovědět bez hrozby tučné sankce. Postupně se smlouvy na dobu určitou staly v energetické branži standardem a dnes jsou dodavatelé, kteří svým klientům automaticky nabídnou smlouvu na dobu neurčitou, spíše výjimkou.

TIP: Ušetřete za energie s Finance.cz!

Smlouvy na dobu určitou a na dobu neurčitou

Bystrý čtenář už jistě pochopil. Při výběru nového dodavatele elektřiny nebo plynu je vhodné nejprve zapátrat v šanonech s dokumenty a zjistit, zda náhodou nepodepsal svému stávajícímu dodavateli dodatek ke smlouvě, který se týkal fixace ceny a je uzavřen na dobu určitou. V takovém případě může být totiž skutečně komplikované od takové smlouvy odstoupit.

Související pojmy

Commodity futures Záloha

TIP: Sjednejte si cestovní pojištění - ZDARMA o 2 mil. Kč navýšený limit léčebných výloh!

Pravidlo první při výběru dodavatele tedy zní: zjistěte si, jakou smlouvu máte u svého původního dodavatele uzavřenou. Při změně dodavatele dejte přednost smlouvám na dobu neurčitou.

Proč? Nesvazují vás. Dávají vám možnost kdykoli podat výpověď a dodavatele změnit. Rizikem smluv na dobu určitou ani tak není, že musíte u dodavatele (jehož služby nebo jednání vám například nebudou vyhovovat) setrvávat po dobu, na níž byla smlouva uzavřena. (To jsou zpravidla dva roky, ale existují i smlouvy na dobu deseti let.) Nevýhodou smluv uzavřených na dobu určitou je zejména to, že se automaticky prodlužují, pokud je ve stanovené lhůtě nevypovíte. A většina dodavatelů vás na tuto skutečnost neupozorní. Prostě je potichu prodlouží, zpravidla na tu samou dobu, na níž byly původně uzavřeny.

Čtěte také: Proč měnit dodavatele elektřiny a plynu právě nyní

Skryté poplatky, měsíční paušál a další

Při porovnávání ceny plynu nebo elektřiny u různých dodavatelů bychom se neměli zajímat pouze o cenu samotné kilowatthodiny či megawatthodiny, ačkoli je samozřejmě podstatná. Celkové platby za energie ovlivňují i další poplatky. Pomineme-li regulované platby stanovované Energetickým regulačním úřadem (ERÚ), které platíme vždy ve stejné výši u všech dodavatelů, jedná se například o měsíční paušály. Za odběrné místo můžeme zaplatit průměrnou cenu 60 korun měsíčně, ale najdeme i dodavatele, kteří účtují poplatek kolem 25 korun, stejně jako společnosti, u nichž zaplatíme kolem 100 korun.

K měsíčnímu poplatku mohou někteří dodavatelé naúčtovat různé průkazy garance nejnižších cen nebo poplatky za asistenční služby, které odběratel v podstatě nikdy neužije. Dříve bylo možné setkat se i s tzv. aktivačním poplatkem, jenž většinou vybírali podomní prodejci při svých obchůzkách domácností. Od toho naštěstí už společnosti opouští.

Pravidlo druhé při výběru dodavatele tedy zní: ptejte se vždy na konečnou cenu, kterou budete u energetické společnosti platit. Zajímejte se nejen o cenu MWh, ale i o měsíční paušální poplatek a další možné platby.

Kvalita poskytovaných služeb

Elektřina nebo plyn jsou komodity, jejichž kvalita je vždy stejná. Když stisknete tlačítko vypínače a rozsvítíte světlo, nepoznáte, že elektřinu vám dodává jiná společnost. Žárovka bude svítit stejně. Přesto je vhodné dodavatele energie vybírat i podle kvality nabízených služeb. A nemáme nyní na mysli různé asistenční služby, které využije jen zlomek odběratelů.

Zaměřit byste se měli na to, zda má dodavatel funkční telefonní linku, kterou obsluhují skuteční operátoři, nikoli automat. Není nic snazšího, než si na linku před změnou dodavatele zavolat a otestovat ochotu operátorů. Na českém trhu existují i takoví dodavatelé, kteří telefonní linku provozují zdarma (začíná tedy číslicí 800, nikoli 840).

Kromě toho si prověřte i to, zda dodavatel provozuje alespoň jednu kamennou pobočku – zákaznické centrum, které můžete v případě potřeby navštívit. Většinu záležitostí je možné pohodlně vyřídit přes telefon nebo internet (zákaznický portál), nicméně důvěryhodní dodavatelé mají svá sídla a skutečně je v nich najdete.

Pravidlo třetí při výběru dodavatele tedy zní: Prověřte si kvalitu poskytovaných služeb. Zjistěte si, zda dodavatel provozuje funkční zákaznickou linku, kamennou pobočku či zákaznický portál.

Levnější energie s Finance.cz

V našem nezávislém kalkulátoru si můžete spočítat, se kterým dodavatelem plynu či elektřiny byste vůči tomu stávajícímu nejvíce ušetřili.
V našem srovnání si s ohledem na smluvní podmínky můžete vybrat, jaké nabídky chcete do srovnání zahrnout.

Najít nejvýhodnějšího dodavatele energií!

Co byste ještě měli vědět o změně dodavatele

  • Nikdy nekývněte na první nabídku. Ceny si porovnejte na nezávislých kalkulátorech (např. ERÚ) nebo využijte bezplatné poradenství nezávislých energetických poradců.
  • Rozlišujte mezi dodavatelem energie a distributorem. Jde o oddělené subjekty. Distributor je jednoduše řečeno vlastníkem drátů či potrubí a zajišťuje přívod energie do vašeho domova. Dodavatel nakupuje a prodává energii koncovým spotřebitelům.
  • Pokud by energetická společnost zkrachovala, nikdy nezůstanete bez dodávek energií. Pamatuje na to energetický zákon, který zavedl tzv. dodavatele poslední instance, jenž je povinen vám v podobné situaci energii dodávat.
  • Dodavatele elektřiny nebo plynu můžete dle energetického zákona měnit tak často, jak to umožňuje typ smlouvy, který máte, resp. výpovědní lhůta sjednaná na základě obchodních podmínek.
  • Samotná změna dodavatele je jednoduchý administrativní úkon. Zákazníkům stačí sjednat si pouze novou smlouvu s vybraným dodavatelem. Ten na základě plné moci vyřídí výpověď u stávajícího dodavatele i další náležitosti převodu.

 

 
 
Sdílení a tisk
 
Komentář

Srovnání výše daňového bonusu u mzdy v roce 2020 a 2021

25.02.2021  |  Lucie Mečířová

Díky daňovému balíčku Ministerstva financí dochází od roku 2021 ke zrušení stropu u daňového bonusu, díky čemuž si polepší především některé rodiny s…

Jak mohou na dani z příjmů ušetřit držitelé průkazu ZTP/P?

24.02.2021  |  Lucie Mečířová

Jste držitelem průkazu ZTP/P a budete letos řešit daňové přiznání? Máte díky průkazu nárok na nějakou daňovou slevu nebo daňové zvýhodnění?

Do kdy letos odevzdat daňové přiznání a jak je to s elektronickou formou?

23.02.2021  |  Lucie Mečířová

Máte povinnost letos odevzdat daňové přiznání? Budete formulář vypracovávat sami anebo vám jej bude dělat daňový poradce? A jak to bude, pokud se…

Na co mají nárok pracovníci na dohody při pandemii koronaviru?

23.02.2021  |  Michal Bureš

Mají zaměstnanci pracující na dohody (DPP, DPČ) nárok na ošetřovné pro děti či na nemocenskou? Budou moci pobírat kompenzační bonus? A o co a jak…

Zvýší se kompenzační bonus pro OSVČ na 1 000 Kč denně?

22.02.2021  |  Michal Bureš

Které OSVČ dosáhnou na kompenzační bonus v hodnotě 1 000 Kč denně? Budou mít nárok i společníci s. r. o. či lidé pracující na DPP či DPČ? Kdy nárok…

Zrušení stropu u daňového bonusu: Kdo dostane více peněz?

19.02.2021  |  Lucie Mečířová

Máte děti a díky tomu jako zaměstnanec měsíčně využíváte daňové zvýhodnění? Anebo jste OSVČ a slevu na dítě uplatňujete jednou ročně? V roce 2021…

Jaký je nový výpočet dovolené v roce 2021?

18.02.2021  |  Michal Bureš

Jak se v roce 2021 nově počítá dovolená? Jaký je výpočet při zkráceném úvazku? Jak to bude ns převodem dovolené do dalšího roku? Vypočítejte si váš…

Jaký vliv má zkrácený úvazek na důchod?

17.02.2021  |  Petr Gola

Někteří zaměstnanci z různých důvodů preferují práci na zkrácený úvazek. S čím však počítat při práci na zkrácený úvazek s ohledem na důchodové…

Jak platit paušální daň?

16.02.2021  |  Michal Bureš

Od 1. ledna 2021 byla zavedena paušální daň ve výši 5 469 Kč. Které OSVČ a jak se mohou přihlásit do režimu paušální daně? Pro koho je paušální daň…

Vrácení daní za rok 2020 - kdy dostanete daňový přeplatek?

16.02.2021  |  Redakce

Daňový přeplatek je skvělá věc, konečně jednou stát platí něco nám. Tak kdy se toho letošního daňového přeplatku a bonusu dočkáte?

Když smrt zavítá na pracoviště: Na jaké odškodnění má nárok rodina zesnulého zaměstnance?

15.02.2021

Zaměstnanec, který zemře v důsledku pracovního úrazu, si toho na zaměstnavateli už moc nevezme, ale jeho příbuzní mají nárok na jednorázové…

OSVČ mohou žádat o ošetřovné za leden a prosinec

12.02.2021  |  Michal Bureš

Živnostníci starající se o dítě mladší 10 let mohou žádat o ošetřovné ve výši 400 Kč denně za prosinec a leden. Co musí splnit? Jak a kde o tuto…

Jak se změní výpočet čisté mzdy po zrušení superhrubé mzdy? Příklady napoví

11.02.2021  |  Michal Bureš

Čtyří příklady ukážou, jak se změnila čistá mzda v roce 2021. O kolik se průměrně zvýšil příjem u osoby s minimální, průměrnou či vysokou mzdou?…

Penzisté a práce na dohody

10.02.2021  |  Petr Gola

Mnozí starobní důchodci i po dosažení důchodového věku pracují. Oblíbená je zejména práce na dohodu o provedení práce. Jaké výhody a nevýhody přináší…

Vyplatí se penzijní spoření? Nejsou lepší alternativy ke spoření?

10.02.2021  |  Redakce

Penzijní spoření patří i nadále k nejoblíbenějším produktům u Čechů, přestože výnosy v rámci…

Zrušení solidární daně: Kdo bude odvádět 23% daň z příjmů?

09.02.2021  |  Lucie Mečířová

Odváděli jste v minulých letech solidární daň, ať už jako zaměstnanec nebo jako OSVČ? Pak určitě víte, že došlo k jejímu zrušení. Co to pro vás…

Dodavatele jsme loni měnili méně. Kvůli cenám i smlouvám

08.02.2021  |  Jana Poncarová

České domácnosti loni netrhaly rekordy ve změnách dodavatelů elektřiny a plynu. Počty přechodů klesly meziročně téměř o tři procenta. Energie totiž…

5 tipů pro motoristy: Co je dobré mít stále na paměti a jaké novinky přinesl rok 2021?

05.02.2021  |  Lukáš Pololáník

Konec předchozího a začátek nového roku přinesl motoristům nemálo novinek. Přestože společnost MasterCard na podzim nečekaně ukončila službu…

OECD: Odvody na dani z příjmu jsou v ČR jedny nejnižších

04.02.2021  |  Petr Gola

V letošním roce zaplatí zaměstnanci na dani z příjmu fyzických osob méně než v loňském roce, efektivní sazba daně z příjmu tak bude v Česku jedna z…

Jak se v roce 2021 mění podmínky mateřské, rodičovské a otcovské dovolené?

03.02.2021  |  Michal Bureš

Jak se v roce 2021 mění podmínky v uplatnění a výši u rodičovského příspěvku, peněžité pomoci v mateřství a u otcovské poporodní péče?

8 praktických příkladů, kdy nedostanete daňový bonus

02.02.2021  |  Petr Gola

Někteří rodiče nezaplatí za rok 2020 nic na dani z příjmu a ještě obdrží od státu daňový bonus. Podívejme se však na vybrané případy, kdy nelze…

Školkovné – sleva na dani až 14 600 Kč

02.02.2021  |  Redakce

Školkovné vám může docela výrazně snížit daň z příjmu a přinést daňovou vratku. Podívejte se na to, kdo může školkovné jako slevu na dani uplatnit a…

Můžete si z daní za úroky odečíst maximálně 300 000 Kč, nebo jen 150 000 Kč?

01.02.2021  |  Lucie Mečířová

Plno lidí, kteří uplatňují daňový odpočet hypotéky, anebo jej bude letos uplatňovat prvně, nemá v této problematice jasno. Kolik si tedy můžete…

Jak se zrušení superhrubé mzdy projeví ve vaší čisté mzdě?

29.01.2021  |  Michal Bureš

Jaký vliv na vaši čistou mzdu bude mít zrušení superhrubé mzdy? O kolik se vám zvýší či sníží vaše čistá mzda? Budete mít daň z příjmu 15 či 23 %? A…

Jak správně reklamovat či vrátit zboží

28.01.2021  |  Redakce

Nefunkční, právě rozbalený telefon, rozbitá pračka v záruční době, oblečení, které nepasuje. To všechno jsou problémy, které nás mohou postihnout…

Nejdůležitější daňové a mzdové změny v roce 2021

27.01.2021  |  Lucie Mečířová

Nástup roku 2021 s sebou nese řadu změn, které se projeví v daních, ale i čisté mzdě zaměstnanců. O jaké změny se nejvíce jedná a které se vám v…

Roční zúčtování daně nebo daňové přiznání: jak si odečíst hypotéku z daní

27.01.2021  |  Redakce

Daňové přiznání se opět blíží. Neradostné období alespoň částečně ocení plátci hypoték, kteří si mohou část zaplacených úroků odečíst z daní. Jak…

Termín pro odevzdání daňového přiznání: v roce 2021?

26.01.2021  |  Redakce

Každý rok se u poplatníků opakují stejné chyby: odkládání podání přiznání na poslední chvíli a někdy dokonce podání formuláře na nesprávný…

Kdy máte nárok na odměnu za přestávku v práci?

26.01.2021  |  Redakce

Je dvanáct hodin a vy se ptáte kolegy nebo kolegyně na pracovišti, zda s vámi půjde do oblíbené restaurace přes ulici na obědové menu. Při jídle…

Limit pro odvody pojištění se u DPČ v roce 2021 zvýšil

25.01.2021  |  Lucie Mečířová

Pracujete letos anebo budete pracovat prostřednictvím uzavřené dohody o pracovní činnosti? Pak byste měli vědět, že se pro rok 2021 zvyšuje limit pro…

Jak se počítají exekuční srážky ze mzdy v roce 2021?

23.01.2021  |  Redakce

Kolik dostanou věřitelé a kolik zůstane dlužníkům? Po změnách pravidel v minulých letech a valorizaci nezabavitelného minima zůstane od 1. 1. 2021…

Na co se dívat, když chceme koupit pozemek?

22.01.2021  |  Redakce

Přemýšlíte o koupi pozemku a nevíte, jak vybrat z nabídek a inzerátů ten správný? Jaké faktory ovlivňují ceny pozemků a na co je třeba dát při výběru…

Kdy a jak využijete základní slevu na poplatníka?

22.01.2021  |  Petr Gola

Kdy je možné uplatnit slevu na poplatníka? Jak je tato sleva vysoká? Dochází v roce 2021 k jejímu zvýšení? A pro koho? Podívejme se na praktické…

Jak ovlivní vaši mzdu růst slevy na dani na poplatníka?

21.01.2021  |  Michal Bureš

Sleva na dani na poplatníka od roku 2021 vzroste na 27 840 Kč ročně. V roce 2022 vzroste o další 3 000 Kč. Kdy ji budete moci uplatnit? A co proto…

Děti a daně 2021: kdo má nárok na daňové zvýhodnění a kdo dostane daňový bonus

21.01.2021  |  Redakce

Podpora rodin s dětmi musí být. Jakou částku daňového zvýhodnění můžete využít a za jakých podmínek? A co se u daňového zvýhodnění ruší?

Do kdy odevzdat daňové přiznání k silniční dani a zaplatit daň bez postihu?

20.01.2021  |  Lucie Mečířová

Máte letos povinnost podat daňové přiznání k silniční dani a vypořádat daň za rok 2020? Pak by vás mohlo zajímat, jak je to s letošními termíny a…

Co dělat, když máte doma prošlé stravenky

20.01.2021  |  Redakce

Stravenky patří mezi oblíbené zaměstnanecké benefity. Jsou podporované státem v rámci daňových výhod pro zaměstnavatele a zaměstnanci se díky tomu…

Daně 2021: kdy podat a kdy zaplatit?

19.01.2021  |  Redakce

Začátkem každého roku bilancujeme a účtujeme ten rok minulý. A hlavně je na čase se vypořádat se státem a zaplatit daně. Víte, jaké přesně jsou…

Jak vyřídit elektronickou dálniční známku?

19.01.2021  |  Michal Bureš

Ve třech krocích vyřídíte elektronickou dálniční známku, je to snadné a rychlé. Co vše k tomu potřebujete vědět?

Podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí musíte do 1. dubna 2021

18.01.2021  |  Michal Bureš

Pořídili jste si nemovitost? Tak musíte do začátku února podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí a do 31. května 2021 ji musíte zaplatit. Jak…

Pracovní úraz během home office: Je nárok na odškodnění?

18.01.2021  |  Redakce

Epidemie covid 19 vyhnala z kanceláří podstatnou část zaměstnanců, kteří nyní pracují na home office. Mají ale nárok na odškodnění pracovního úrazu,…

Jak se vás dotkne zrušení superhrubé mzdy?

16.01.2021  |  Redakce

Koncem minulého roku vláda odhlasovala daňový balíček, jehož součástí je i zvýšení slevy na daňového poplatníka a zrušení superhrubé mzdy, díky čemuž…

Jak se dědí bez závěti a co se může stát?

15.01.2021  |  Redakce

V rámci právní ochrany majetku je třeba pečlivě myslet i na způsob řešení dědictví. Pokud zůstavitel nezanechá závěť, bude totiž jeho pozůstalost…

Loni jste prodali dům. Musíte ho letos dát do daňového přiznání?

15.01.2021  |  Redakce

Prodej nemovitosti představuje příjem a podléhá tedy dani z příjmů. Existuje ale řada případů, kdy je prodávající od daně osvobozen. V jakých…

Proč nepracovat na „procenta“?

14.01.2021  |  Petr Gola

Někteří penzisté stojí při dosažení řádného důchodového věku před rozhodnutím, zdali pracovat při pobírání důchodu nebo odejít do penze později a mít…

Jak je to s převody družstevních bytů do osobního vlastnictví po 1. 1. 2021?

13.01.2021  |  Redakce

Do 31. 12. 2020 měli členové družstev, na jejichž výstavbu byla poskytována finanční, úvěrová a jiná pomoc podle zvláštních předpisů a družstev…

Samoplátci budou platit více na zdravotním pojištění

13.01.2021  |  Petr Gola

Řada lidí je v registru své zdravotní pojišťovny vedena jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP). Všechny osoby bez zdanitelných příjmů si musí…

Jaký dopad bude mít zvýšení minimální mzdy v roce 2021?

12.01.2021  |  Michal Bureš

O kolik se zvýší minimální a zaručená mzda v roce 2021? Jaký bude mít dopad na další dávky a odvody? Jak se změní odvody pro zaměstnance, pro…

Jak vzrostly minimální zálohy pro OSVČ v roce 2021?

12.01.2021  |  Michal Bureš

Jakou budou mít výši zálohy na sociální a zdravotní pojištění v roce 2021? O kolik se zvýší a kdy bude zavedena paušální daň?

10 důležitých „důchodových“ čísel pro rok 2021

11.01.2021  |  Petr Gola

Výpočet důchodu ovlivňuje celý průběh pojištění. Co je dobré vědět o výpočtu důchodu v roce 2021 či přivýdělku v penzi? Podívejme se na vybraných 10…
Zobrazit související aktuality
Zajímavé štítky

Zobrazit další štítky