Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Návod: Jak se vyznat ve faktuře za plyn a elektřinu?

Finance.cz

Obálka s logem energetické společnosti ve vás dokáže vyvolat lehkou nervozitu – vykoukne na vás přeplatek, nebo budete muset doplácet? S rozpaky si prohlížíte všechna ta čísla. Rádi byste jim porozuměli, ale je to nad vaše síly. S naším návodem to zvládnete. Zjistěte, za co vše platíte a jak je sestaveno vyúčtování za elektřinu a plyn.

 
 

„Je pro mě opravdu hodně komplikované se ve faktuře za elektřinu vyznat. Dřív to bylo mnohem jednodušší. A to nemluvím o plynu – plynoměr nám spotřebu počítá v kubíkách, zatímco na faktuře je počítáno s MWh,“ postěžovala si paní Hana K. z malé obce u Plzně. S dotazy, jak se vyznat ve faktuře za elektřinu nebo za plyn, se setkáváme stále častěji. Pojďme proto vyúčtování za energie rozebrat.

Faktura za elektřinu

Cena elektřiny je složena z více částí. Kromě samotného spotřebovaného proudu (silová elektřina), platíte i za distribuci, připočítat je třeba poplatek za příkon (jistič), příspěvek na obnovitelné zdroje nebo poplatek Operátoru trhu s elektřinou. Už proto je zřejmé, že vyúčtování za elektřinu nemůže být jednoduché. Vezměme to ale postupně.

Na první stránce faktury za elektřinu zpravidla najdete kromě identifikačních údajů vašeho dodavatele i přehled zaplacených záloh a spotřebu za uplynulé období. Dozvíte se tak, zda vaše měsíční či čtvrtletní platby pokryly spotřebu, resp. zda vám vznikl přeplatek nebo nedoplatek.

Na další straně faktury najdete detailní rozpis vyúčtování. Zkontrolujte si číslo elektroměru, množství spotřebované elektřiny za sledované období, distribuční sazbu a produkt, který máte u svého dodavatele sjednaný. Když odebíráte elektřinu v dvoutarifní sazbě, najdete zde údaj o spotřebě ve VT (vysoký tarif) a v NT (nízký tarif) – dříve nazývaný noční proud. Poplatky za elektřinu jsou rozdělené na dodávku (silovou elektřinu) a regulované platby.

TIP: Ušetřete za energie s Finance.cz!

Dodávka elektřiny – silová energie

Spotřeba silové elektřiny je udávána v MWh (megawatthodiny). Cena MWh je stanovena tržně a mj. záleží na cenové politice konkrétního dodavatele, resp. na tom, jak výhodně nakoupí energii na burze. Spotřeba může být rozdělena do nízkého (NT) a vysokého (VT) tarifu, pokud máte sjednaný dvoutarifní produkt.

Pevná cena za měsíc (měsíční plat) – jedná se o paušální měsíční platbu, kterou stanovuje dodavatel. Na faktuře ji najdete pod různými názvy – například poplatek za odběrné místo nebo stálý měsíční plat. Jeho výše se u jednotlivých dodavatelů liší – někteří účtují 60 Kč, jiní 23 Kč apod.

Daň z elektřiny – její výše je stanovena státem, aktuálně platíme daň z elektřiny 28,30 Kč za každou odebranou megawatthodinu.

Regulované platby

K ceně elektřiny je třeba připočítat ještě regulované poplatky. Ty jsou stanovovány Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) a jsou platné vždy pro konkrétní distribuční území (nelze je tedy ovlivnit změnou dodavatele). V regulované platbě najdeme následující položky:

  • Distribuce elektřiny – cena je stanovena za každou odebranou MWh. Pokud máte sjednaný dvoutarifní produkt, je cena za distribuci rozdělena do nízkého (NT) a vysokého (VT) tarifu.
  • Stálý měsíční plat za příkon – jedná se o poplatek, jehož výše se odvíjí od velikosti jističe. Běžná hodnota je v případě domácností 3 x 25 A, za tento jistič platíme v distribučním území PRE a ČEZ 75 korun, v distribučním území E.ON 60 korun.
  • Podpora výkupu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) – příspěvek na zelenou energii je stanoven na 495 korun za každou odebranou MWh.
  • Cena OTE za činnost zúčtování – jedná se o poplatek Operátora trhu s elektřinou, který má na starost odchylky a stará se o vyrovnanou bilanci elektrické energie na trhu.

Levnější energie s Finance.cz

V našem nezávislém kalkulátoru si můžete spočítat, se kterým dodavatelem plynu či elektřiny byste vůči tomu stávajícímu nejvíce ušetřili.
V našem srovnání si s ohledem na smluvní podmínky můžete vybrat, jaké nabídky chcete do srovnání zahrnout.

Najít nejvýhodnějšího dodavatele energií!

Faktura za plyn

Ani v případě plynu není situace jednodušší. Spotřebitele především mate skutečnost, že plynoměry ukazují spotřebu většinou v kubíkách, zatímco na faktuře se počítá se spotřebou v megawatthodinách. Na faktuře za plyn ale zpravidla najdete i přepočet na kubíky – jen je mezi těmi všemi čísly trochu skrytý.

První stránka faktury za plyn je podobná jako u elektřiny. Najdete zde informace o vašem obchodníkovi s plynem, stejně tak i vyúčtování zaplacených záloh a vaší spotřeby. Dozvíte se, zda vám za uplynulé zúčtovací období vznikl přeplatek či nedoplatek.

Druhá či třetí strana je už zajímavější. Čísla jsou zde v hlavní roli. Zkontrolujte si číslo plynoměru, množství spotřebované energie, sjednaný produkt. Pokud bude vše odpovídat skutečnosti, můžete se pustit do detailního prozkoumání faktury za plyn.

Dodávka plynu

Odebraný zemní plyn – jedná se o spotřebu plynu (komodity jako takové). Cena je stanovena za MWh.

Kapacitní složka ceny, resp. stálý měsíční plat – podobně jako v případě elektřiny platíte dodavateli měsíční poplatek, který je stanoven jako pevná cena za měsíc.

Regulované platby

Také v případě plynu je část ceny tvořena regulovanými platbami, které stanovuje Energetický regulační úřad (ERÚ). Jedná se o následující položky:

  • Distribuce plynu – platba za odebraný zemní plyn se odvíjí od výše vaší spotřeby (platíte za každou odebranou MWh).
  • Stálý měsíční plat za přistavenou kapacitu – jedná se o měsíční poplatek, který je stejný bez ohledu na spotřebu.
  • Služba operátora trhu – i v případě plynu je třeba zaplatit za služby OTE.

Kolik platíte za kWh elektřiny či kubík plynu?

Tak tento údaj na vyúčtování elektřiny, resp. plynu nenajdete. Přitom zajímá většinu spotřebitelů. Vše si ale můžete jednoduše vypočítat. V případě elektřiny vydělte celkovou částku spotřebou udanou v MWh. Cifru si snadno převedete na cenu za kWh, pokud víte, že 1 MWh se rovná 1 000 kWh.

V případě plynu zjistěte spotřebu v kubíkách (najdete v detailním rozpisu vyúčtování). Spotřebou vydělte celkovou částku, kterou jste zaplatili za plyn. Například domácnost odebrala plyn za 26 000 korun a její spotřeba byla 1 783 kubíků. Za jeden kubík tak zaplatila 14,58 korun.

 
 
Sdílení a tisk
 
Komentář

Co je dobré vědět o dluhu na zdravotním pojištění?

03.04.2020  |  Petr Gola

Osoby samostatně výdělečně činné a osoby bez zdanitelných příjmů jsou pro účely placení zdravotního pojištění samoplátci s povinností měsíční platby…

Do kdy se musí odevzdat přehledy za rok 2019?

03.04.2020  |  Redakce

Termín pro odevzdání daňového přiznání za rok 2019 je 1. dubna 2020, ale pokuty a penále vám budou prominuty do 1. července 2020. Jaké jsou termíny…

Ode dneška lze žádat o státní záruku na úvěry: jak na to?

02.04.2020  |  Michal Bureš

Jak si žádat o státní záruky COVID II při čerpání provozního úvěru na pokrytí dopadů pandemie koronaviru? Kdo na něj má nárok? A jak tato pomoc…

6 nejčastějších otázek a odpovědí ohledně přímé podpory a kompenzačního bonusu pro OSVČ

02.04.2020  |  Lucie Mečířová

Jste podnikatel, kterému bylo na základě mimořádných opatření znemožněno podnikání? Musel jste uzavřít provozovnu a nemáte teď žádné příjmy? Budete…

Chcete pomoct nemocnici u svaté Anny?

02.04.2020  |  Martin Ježek

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně je jednou ze dvou nemocnic v České republice, které byly určeny pro pacienty s těžkým průběhem nemoci COVID-19…

Práva poškozených při dopravní nehodě: Odškodnění bolesti v roce 2020

02.04.2020  |  Redakce

Odškodnění bolesti je běžně uplatňovanou náhradou pro oběti dopravních nehod. Výpočet této náhrady se upravuje každý rok. Jak na odškodnění bolesti…

Příklady vzniku dluhu na zdravotním pojištění

02.04.2020  |  Petr Gola

Platba zdravotního pojištění je povinná, přičemž osoby samostatně výdělečně činné a osoby bez zdanitelných příjmů si musí jako samoplátci plnit své…

Ode dneška lze žádat o ošetřovné pro OSVČ. Jak na to?

01.04.2020  |  Michal Bureš

Od 1. dubna 2020 mohou žádat OSVČ o ošetřovné. Které OSVČ budou mít nárok? Jakou bude mít výši? Jak a kde mohou OSVČ žádat? Jaké přílohy doložit?

Nová podpora od státu pro OSVČ

01.04.2020  |  Lucie Mečířová

Vláda a ministři připravili pro osoby samostatně výdělečné činné novou dávku. Kdo na ni bude mít během aktuální situace nárok a kolik činí její výše?…

Kurzarbeit a Antivirus: Kolik a jak bude stát přispívat na mzdy zaměstnanců?

01.04.2020  |  Lucie Mečířová

Jste podnikatel a z důvodu omezení provozu nemáte finance na to, abyste řádně vyplácel mzdy svým zaměstnancům? Pomůže vám stát, byl schválen…

Podrobně a postupně: jak podat své první daňové přiznání v 6 krocích

01.04.2020  |  Redakce

Podáváte daňové přiznání poprvé a trošku se toho bojíte? Je tam spousta kolonek, spousta čísel, nevíte, kam s vyplněnými formuláři jít, a opravdu…

Prominutí záloh na důchodovém pojištění pro OSVČ ve 4 příkladech

31.03.2020  |  Michal Bureš

Podívejte se na 4 příklady, které vám objasní, jaký dopad bude mít prominutí záloh na pojištění. Kdy budou OSVČ muset doplácet? A kdy budou dostávat…

Zásilky z Číny budou od roku 2021 dražší. Končí výjimka pro DPH

31.03.2020  |  Redakce

V celé EU přestane od 1. 1. 2021 platit osvobození od DPH u malých zásilek v hodnotě do 22 eur (550 Kč) odeslaných z mimounijních zemí. Ministerstvo…

Sodexo Benefity vyčlení na pomoc restauracím až 150 milionů korun

31.03.2020  |  Redakce

Sodexo v reakci na fatální dopady současných opatření na gastronomický sektor připravilo záchranný finanční program, který by provozovatelům…

Nedokážete splnit své smluvní závazky? Zažádejte si o osvědčení

31.03.2020  |  Lucie Mečířová

Má vaše firma smluvní závazky vůči obchodnímu partnerovi a vy už teď víte, že je nedokážete dodržet? Může vám pomoci osvědčení o zásahu vyšší moci.

Prominuté zálohy na důchodovém pojištění pro OSVČ: jaký vliv budou mít na důchod?

30.03.2020  |  Michal Bureš

Osobám samostatně výdělečně činným budou prominuty zálohy na důchodovém a zdravotním pojištění za březen až srpen. Do jaké výše budou zálohy…

Mohou podnikatelé od státu požadovat náhradu škody za ušlý zisk?

30.03.2020  |  Redakce

Díky uzavření restaurací, posiloven, obchodů s oblečením a mnoha dalších podniků budou mít podnikatelé výrazné ztráty na zisku. Je možné požadovat od…

Jak si z daní odečíst úvěr ze stavebního spoření

30.03.2020  |  Lucie Mečířová

Brali jste si úvěr ze stavebního spoření, který aktuálně splácíte? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu. Úroky z půjčky si můžete odečíst z daní,…

Blíží se Velikonoce. Kdy budou prázdniny a kdy zavřou obchody?

27.03.2020  |  Redakce

Velikonoce a velikonoční svátky mají pohyblivý termín a proto se špatně pamatuje, kdy přesně Velikonoce jsou. Víte, podle čeho se tento termín…

Jak přistupují banky k žádostem o odklad splátky hypotéky?

27.03.2020  |  Luboš Svačina

Máte v důsledku vládou vyhlášeného nouzového stavu a opatřením proti šíření koronaviru potíže se splácením hypotéky? Máte možnost si splátky odložit.…

Co dělat, když chcete na poslední chvíli změnit zdravotní pojišťovnu?

27.03.2020  |  Redakce

Pokud chcete změnit zdravotní pojišťovnu, tak můžete jednou ročně ve dvou přesně stanovených termínech. Co dělat, když se termín už blíží a vy jste…

Penzisté a pracovní dohody

27.03.2020  |  Petr Gola

Mnoho důchodců, kteří si chtějí přivydělat, volí práci na některou z pracovních dohod. Jaká pravidla platí pro práci na dohodu o provedení práce a…

Do předčasného důchodu neodcházejte zbrkle

26.03.2020  |  Petr Gola

Někteří občané v předdůchodovém věku volí z různých důvodů unáhlený odchod do předčasného důchodu, přičemž nepromyšlený odchod do penze znamená…

Odklad a přerušení EET kvůli koronaviru v 6 bodech

26.03.2020  |  Michal Bureš

Poslanecká sněmovna schválila přerušení EET a odklad další vlny EET kvůli pandemii koronaviru. Na jaký termín bude odložena další vlna EET? Kterých…

Darujte krev, lidé i vaše peněženka to ocení

26.03.2020  |  Michal Bureš

Jaký je průběh darování krve? Kdo a kde může darovat a také jaké vám plynou výhody z darování krve? Ať již patříte mezi pravidelné dárce krve,…

Dopady koronaviru: jaké právní otázky Čechy nejvíc trápí?

25.03.2020  |  Redakce

Více než 300 dotazů zodpověděl během jediného týdne od spuštění právní online podpory Frank Bold https://koronavirus-pravo.cz. Živnostníky nejvíce…

Jakým způsobem budou OSVČ prominuty zálohy na důchodovém a zdravotním pojištění?

25.03.2020  |  Michal Bureš

Poslanecká sněmovna schválila prominutí minimálních záloh důchodového a zdravotního pojištění pro OSVČ na půl roku. Jak bude prominutí probíhat? Kdy…

Když teď nemůžete pracovat, máte nárok na náhradu mzdy?

25.03.2020  |  Lucie Mečířová

Z důvodu uzavření mnoha obchodů, ale i restaurací zůstalo mnoho zaměstnanců doma anebo pracují podstatně méně. Na co mají v takové situaci nárok?

Kdy se mění čas ze zimního na letní v roce 2020?

25.03.2020  |  Redakce

Venku je čím dál větší teplo a za okny už nějakou dobu můžeme pozorovat první krůčky jara. V sobotu byl navíc první jarní den. Kdy nás tedy čeká…

Prominutí záloh na sociálním a zdravotním pojištění pro OSVČ

24.03.2020  |  Michal Bureš

V rámci probíhající pandemie se jako úleva pro podnikatele uvažuje o odkladu či prominutí záloh na pojištění pro OSVČ? Kdy a jestli vůbec se tak…

Pendleři a dojíždění za prací za hranice: co pro ně nově platí?

24.03.2020  |  Lucie Mečířová

Jezdíte za prací do zahraničí? Co musíte doložit, aby vás za hranice vůbec pustili? A kde budete muset zůstat anebo kdy jít rovnou do karantény?

Kdy a jak využijete základní slevu na poplatníka?

24.03.2020  |  Petr Gola

Kdy je možné uplatnit slevu na poplatníka? Jak je tato sleva vysoká? Jak se liší postup při výpočtu měsíční čisté mzdy a při podání daňového přiznání…

Jsou ve stavu nouze za běžné prohřešky vyšší tresty?

23.03.2020  |  Redakce

Má vyhlášení nouzového stavu nějaký vliv na tresty a sankce za trestné činy? Bude se nějakým způsobem měnit jejich postihování?

Co dělat, když jste zapomněli uplatnit daňovou slevu nebo odpočet?

23.03.2020  |  Redakce

Stane se to občas každému. Na něco zapomenete. A když si vzpomenete, tak to rychle napravíte. Když zapomenete na něco v daňovém přiznání, tak vás to…

Zvýší se od 1. dubna příspěvky na bydlení?

23.03.2020  |  Michal Bureš

Od 1. dubna 2020 vzroste životní a existenční minimum o 13,2 %, což se promítne i do příspěvku na bydlení. Jakým způsobem? Negativně, či pozitivně?…

Odklad EET kvůli koronaviru?

21.03.2020  |  Michal Bureš

Bude odložena další vlna EET kvůli epidemii koronaviru? Jakých povolání se tato změna dotkne? Na kdy bude další vlna EET posunuta? A jaké další změny…

Firmy chtějí své lidi motivovat. Každá pátá proto letos nabídne víc zaměstnaneckých benefitů

21.03.2020  |  Redakce

Minimálně jeden zaměstnanecký benefit, jako jsou stravovací nebo volnočasové poukázky, dostávají zaměstnanci v 77 % českých firmách. Tam, kde pracuje…

Koronavirus jako riziko pro finanční trhy. ECB je připravena přijmout opatření

20.03.2020  |  Redakce

Pokud to bude potřeba, je Evropská centrální banka (ECB) připravena přijmout „přiměřená a cílená opatření“, aby podpořila hospodářství postižené…

Kdy se vlastně slaví Den matek?

20.03.2020  |  Redakce

Den matek není u nás moc slavený den, mnohem známější je jeho bratranec MDŽ. A i ten má spíš negativní pověst, za což může protěžování tohoto dne…

Jak si u půjčky zařídit odklad splátek

20.03.2020  |  Lucie Mečířová

Půjčku jste spláceli svědomitě, ale najednou nastala situace, kdy nemáte peníze na další splátky? Vyhodili vás z práce anebo jste skončili z důvodu…

Ošetřovné a OSVČ: podmínky, nárok a výše

19.03.2020  |  Michal Bureš

Budou mít OSVČ nárok na ošetřovné? Jakou bude mít tato dávka formu? Kdy jej budou moci čerpat? Jak bude vysoké? A kde o něj budou moc zažádat?

Co dělat, když si potřebujete vyzvednout eRecept

19.03.2020  |  Redakce

Od začátku roku 2018 mají lékaři povinnost vydávat tzv. eRecept, neboli recept na léky v elektronické formě. Co to je eRecept je a jak si ho…

Mezibankovní sazby prudce klesají. Zlevní i hypotéky?

19.03.2020  |  Luboš Svačina

Centrální banky chystají další kolo tisku peněz. Co to znamená pro hypotéky? A jak se budou vyvíjet sazby nyní v době „koronavirové“?

Frank Bold spouští bezplatnou právní poradnu  na pomoc lidem zasaženým dopady koronaviru

19.03.2020  |  Redakce

16. 3. 2020: Frank Bold, mezinárodní tým právníků, spouští ve spolupráci s Frank Bold Advokáti bezplatnou právní poradnu pro občany, podnikatele,…

Pro koho neplatí uzavření hranic a zákaz vycestování?

19.03.2020  |  Lucie Mečířová

Téma koronavirus je v posledních několika dnech a dokonce i týdnech skloňováno nejčastěji. Vláda za tu dobu vyhlásila celou řadu opatření. Jak je to…

Jaké obchody v době nouzového stavu a zákazu volného pohybu zůstanou otevřené?

18.03.2020  |  Lucie Mečířová

V souvislosti se zákazem volného pohybu osob se uzavřely i některé obchody, které byly až do vyhlášení usnesení Vlády otevřené. Které služby jsou…

Jaké zdravotnické prostředky vám nově uhradí zdravotní pojišťovna?

18.03.2020  |  Lucie Mečířová

Pojišťovny začaly hradit mnoho zdravotnických prostředků. Nově nejvíce ušetří diabetici, lidé s poruchami dýchání ve spánku, ale i osoby trpící…

Týdeník Euro spouští nový projekt Euro TV Roundtable

18.03.2020  |  Redakce

Praha 18. března 2020 – Vydavatelství Mladá fronta a ekonomický týdeník Euro spustily nový projekt Euro TV Roundtable. Nová společná diskusní…

Změny v ošetřovném kvůli pandemii koronaviru

18.03.2020  |  Michal Bureš

Jaké změny v ošetřovném nás čekají kvůli epidemii koronaviru? Bude prodlouženo? Budou ho moci čerpat i OSVČ? A bude i pro děti nad 10 let?

Daňové přiznání elektronicky: v jakém formátu poslat přílohy?

18.03.2020  |  Michal Bureš

V jakém formátu musíte zaslat přílohy na finanční správu k elektronickému daňovému přiznání? Které přílohy dodat fyzicky na finanční úřad a které…
Zobrazit související aktuality