Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Reklamace vyúčtování plynu a elektřiny: Jak na to?

Finance.cz

Jednou za rok obesílají dodavatele energií své zákazníky s jasným verdiktem. Ne vždy s ním ale odběratelé musí souhlasit. Když se vám naúčtovaná spotřeba zdá příliš vysoká nebo vám čísla nesedí, můžete vyúčtování reklamovat. Kdy na to máte právo? Jak postupovat?

 
 

Když obálku s vyúčtováním otevřete, může na vás bafnout vysoký nedoplatek. V první řadě je třeba zachovat chladnou hlavu. Zkontrolujte si naměřený stav na elektroměru nebo plynoměru a spotřebu porovnejte s údaji na faktuře. Ať už na zádrhel přijdete, nebo ne, můžete reklamaci pochopitelně podat. Není totiž v silách spotřebitele vyznat se ve všech výpočtech.

Nesrovnalosti hned reklamujte

Sami dodavatelé upozorňují na to, že pokud má odběratel jakoukoli pochybnost o správnosti vyúčtování, neměl by s reklamací váhat. „Nemusí jít přitom jen o výši spotřeby, sazbu nebo produkt, ale i o případnou opravu fakturačních údajů,“ uvedla Barbora Půlpánová, tisková mluvčí společnosti ČEZ.

Na skutečnost, že reklamace vyúčtování jsou obvyklou záležitostí, upozornil i Petr Holubec z Pražské energetiky (PRE). „Reklamace jsou zcela běžné jako u jiného zboží. Mohou se týkat výše spotřeby elektřiny, která může vzniknout nesprávným výpočtem, odečtem nebo vadným měřicím zařízením (elektroměrem). Chybný výpočet lze reklamovat na obchodních kancelářích, elektroměr prověřuje certifikovaná zkušebna,“ sdělil.

Co zkontrolovat na faktuře?

  • Kontaktní a osobní údaje
  • Spotřebu, která by měla odpovídat stavu měřidla ke dni odečtu
  • Typ distribuční sazby a výši jističe
  • Tarif (produkt) – jeho název najdete ve smlouvě nebo smluvním dodatku
  • Ceny, které by měly odpovídat ceníkům dodavatelů a sjednanému tarifu

 

Levnější energie s Finance.cz

V našem nezávislém kalkulátoru si můžete spočítat, se kterým dodavatelem plynu či elektřiny byste vůči tomu stávajícímu nejvíce ušetřili.
V našem srovnání si s ohledem na smluvní podmínky můžete vybrat, jaké nabídky chcete do srovnání zahrnout.

Najít nejvýhodnějšího dodavatele energií!

Když je chyba v měřidle

Jsou to právě odečty tzv. odhadem, při nichž může vzniknout nesrovnalost. Tento způsob odečtu elektroměru nebo plynoměru probíhá především při změně dodavatele, nebo za situace, kdy je měřidlo nepřístupné. Vyhnout se takové situaci lze snadno. Stačí nahlásit správné údaje na elektroměru nebo plynoměru.

„V některých případech se při reklamaci opraví údaje na základě požadavku zákazníka bez případné kontroly – to se týká situací, kdy byl poslední odečet elektroměru proveden odhadem. Stačí nám, aby zákazník nahlásil reálný stav,“ dodala Gábina Blažková ze Střediska služeb zákazníkům společnosti E.ON Energie.

Ne vždy je ale reklamace tak snadno řešitelná. V případě, kdy má odběratel podezření, že elektroměr nebo plynoměr neměří správně, může se obrátit na distributora, aby ho prověřil. Pokud se ale ukáže, že měřidlo je v pořádku, budou náklady naúčtovány zákazníkovi. Také jiné situace si vyžadují výjezd technika na odběrné místo. Jde třeba o špatně uvedenou hodnotu jističe, kterou musí pracovník distribuce prověřit na místě.

Jak probíhá reklamace vyúčtování

Přístup k zákazníkům se u jednotlivých dodavatelů liší. Každý z nich má jinak stanovenou lhůtu pro vyřízení reklamace. Běžně by se ale měl zákazník rozhodnutí dozvědět do třiceti dnů. Někteří dodavatelé se přitom snaží lhůtu ještě více zkrátit. „Po 15 dnech zákazníka informujeme, zda je jeho reklamace oprávněná a navrhneme další postup. Tato lhůta neplatí pro případy, u kterých je nutná součinnost příslušného provozovatele distribuční soustavy,“ upozornila Michaela Johnová, ředitelka pro retail zákazníky Europe Easy Energy.

Ačkoli někteří dodavatelé umožňují podání reklamace prostřednictvím zákaznické linky, nic nenahradí písemnou komunikaci, kdy zákazníkovi v ruce zůstane doklad o zaslání reklamace do zákaznického střediska. Současně je třeba upozornit, že pokud je verdiktem vyúčtování nedoplatek, není možné čekat, až bude reklamace vyřízena. Na odkladu uhrazení vyčíslené částky je třeba se s dodavatelem domluvit.

Co když je reklamace zamítnuta?

Výsledkem úspěšné reklamace by měla být opravná faktura, kdy dodavatel připraví nový a správný výpočet. Ne vždy se ale zákazník dočká kladného rozhodnutí. Například společnost ČEZ zřídila institut Ombudsmana ČEZ, na kterého se může zákazník v takovém případě obrátit.

„Ombudsman může vyřešit situace, kdy sice pravidla a předpisy říkají něco, ale zdravý rozum velí něco jiného,“ informovala Barbora Půlpánová. Když ani Ombudsman nepomůže (nebo ho dodavatel nezřídil), může se zákazní obrátit ještě na Energetický regulační úřad.

TIP: Ušetřete za energie s Finance.cz!


VZOR reklamace vyúčtování plynu / elektřiny

Dodavatel

Název/obchodní firma:

Sídlo:

Reklamace vyúčtování za sdružené služby dodávky elektřiny/plynu

Zákazník

Jméno a příjmení:

Datum narození:

Bydliště:

Smlouva o sdružených službách dodávky

Zákaznické číslo:

Odběrné místo

Adresa:

Číslo EAN (elektřina) nebo EIC (plyn) :

Tímto reklamuji vyúčtování za sdružené služby dodávky elektřiny/plynu a souvisejících služeb číslo………………………… (doplňte číslo vyúčtování/faktury). Spotřeba uvedená na faktuře neodpovídá skutečnému stavu měřidla (popř. uveďte jiný důvod reklamace a rozepište ho).

Žádám Vás o písemné vyjádření k mé reklamaci.

V…………………………dne…………………podpis……………………….

 
 
Sdílení a tisk
 
Komentář

Omyly ohledně dlouhodobé nemocenské: připraví vás o práci a důchod.

14.07.2025  |  Petr Gola

Nárok na nemocenskou nevzniká automaticky, musí být splněny zákonné podmínky. Dlouhodobá pracovní neschopnost je vždy nepříjemná, výpočet…

Klamavé lázeňské oplatky: karlovarské či luhačovické? Zákazníci se nechali mást obaly, rozhodl soud

11.07.2025

Spor o to, jak mohou vypadat obaly slavných lázeňských oplatek, skončil až u Nejvyššího správního soudu. Ten potvrdil, že i když název výrobku může…

Jaké je srovnání spořicích účtů v červenci 2025? Kdo drží úrokovou sazbu nad 4 %?

11.07.2025  |  Michal Bureš

Jak si vedou spořicí účty v červenci 2025? Jaké nabízí úrokové sazby? Jaké podmínky musíte splnit, abyste získali výhodnější úrokové sazby?

Osm případů, kdy si pečlivě promyslet odchod do předčasného důchodu

11.07.2025  |  Petr Gola

Termín odchodu do důchodu je individuální záležitostí. Pro někoho může být i dřívější odchod do trvale kráceného předčasného důchodu zajímavým…

Letos poprvé na brigádu už ve 14 letech. Pozor, zaměstnavatelé mohou využívat neznalosti brigádníků. Co je dobré vědět?

10.07.2025  |  Lucie Mečířová

Jdete letos poprvé na brigádu? Tak se nenechejte napálit a dopředu si nastudujte, na co máte právo. V čem nemůže zaměstnavatel mladé pracující…

Od 1. července na silnicích působí nová inspekce. Může vás zastavit a pokutovat

10.07.2025

Od 1. července 2025 kontroluje nákladní a autobusovou dopravu nová Inspekce silniční dopravy. Inspektoři mají nově…

Zdanění DPP: Proč někdo neplatí nic a jiný skoro 27 %?

10.07.2025  |  Petr Gola

Přivýdělek na dohodu o provedení práce je atraktivní pro řadu lidí. Zdanění se přitom liší v závislosti hned na několika okolnostech, jak si…

Pokud voják po studiu nezůstane určitou dobu ve služebním poměru, bude si ho doplácet. Podle vyhlášky to nebude málo

09.07.2025  |  Lucie Mečířová

Jste voják ve služebním poměru a uvažujete o studiu, které vám nabídl služební orgán? Pokud ano, dobře si to rozmyslete a čtěte proč.

Porovnání řádného a předčasného důchodu: čím větší příjmy, tím větší rozdíl

09.07.2025  |  Petr Gola

Při odchodu do předčasného důchodu je nutné počítat s krácením za předčasnost a trvale nižším měsíčním důchodem. Vypočítejme si, jak moc se liší…

Od listopadu mohou některé OSVČ přijít o část příspěvku na bydlení

08.07.2025

Od letošního listopadu si část živnostníků může přijít na nižší příspěvek na bydlení. Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž zvyšuje rozhodnou…

Přivýdělek při zaměstnání přináší povinnosti. Jaký je nejjednodušší?

08.07.2025  |  Petr Gola

Poměrně hodně zaměstnanců přemýšlí o dalším pravidelném příjmu. Možností je několik, např. brigáda na některou z pracovních dohod, podnikání při…

Ukončili jste studium na vysoké škole? Do kdy za vás bude ještě stát platit zdravotní pojištění?

07.07.2025  |  Lucie Mečířová

Skončili jste studium na výšce? Anebo máte jen prázdninovou pauzu mezi ročníky? Jak jste na tom během tohoto období s platbou zdravotního pojištění?

Kolik v průměru platí zaměstnavatelé v EU za hodinu práce? Nejvíce v Lucembursku, v Česku třetinu...

07.07.2025  |  Petr Gola

Mzdové náklady zaměstnavatelů tvoří nejenom hrubá mzda, ale i povinné pojistné placené za zaměstnance. Průměrné hodinové náklady v zemích EU se…

Srovnání terminovaných vkladů v červenci 2025, kde najdete nejvyšší úrok?

04.07.2025  |  Michal Bureš

Jaké úrokové sazby najdete v létě na termínovaných vkladech? Snižují se? Anebo banky drží výši úrokových sazeb stabilní? Je nutná investice do…

Pomáhá střídavá péče každému dítěti? Odborníci žádají změnu v rozhodování soudů

04.07.2025

Střídavá péče není univerzálním řešením pro každé dítě. Odborníci na půdě Poslanecké sněmovny upozorňovali, že…

Čekáte nízký zisk? Takové podnikání se vyplatí pouze při vedlejší činnosti

04.07.2025  |  Petr Gola

Při nižším zisku se výkon hlavní samostatné výdělečné činnosti nevyplatí. Důvodem je nutnost platby sociálního a zdravotního pojištění alespoň z…

OSVČ se měly rozhlasu a televizi nahlásit do konce června pod pohrůžkou pokuty. Nakonec je to zase jinak

03.07.2025  |  Lucie Mečířová

Nestihli jste se jako OSVČ nahlásit k poplatkům u Českého rozhlasu a České televize? Prakticky všechny OSVČ mají nově tuto povinnost. Jak se…

Invalidní důchody prvního stupně se liší poměrně málo. Kdo prodělá nejvíc?

03.07.2025  |  Petr Gola

V Česku jsou vypláceny tři druhy invalidního důchodu, přičemž zejména invalidní důchod prvního stupně je poměrně nízký a navíc se částka…

Práce za minimální mzdu těsně před důchodem: dobrý nápad, nebo razantní snížení penze?

03.07.2025  |  Michal Bureš

Máte pár let do důchodu a zvažujete práci za minimální mzdu? Jaký dopad to bude mít na výši důchodu? Kdy se vyplatí pracovat za minimální mzdu a kdy…

Jedete do zahraničí na letní brigádu? Se zdravotním pojištěním to nebude jen tak

02.07.2025  |  Lucie Mečířová

Zařídili jste si zahraničí brigádu a hodláte na pár měsíců odjet z ČR? Poučte se, jak to budete mít s povinným zdravotním pojištěním.

Zvýšit výdělek, nebo pracovat déle? Jaké cesty vedou k průměrnému důchodu

02.07.2025  |  Petr Gola

Průměrný starobní důchod v prosinci loňského roku činil 20 680 Kč. Po lednové valorizaci tento průměrný důchod stoupl na 21 038 Kč. K průměrnému…

Ode dneška si můžete nechat doručit řidičský průkaz do výdejního boxu

01.07.2025

Řidiči si nově mohou nechat doručit svůj řidičský průkaz do výdejního boxu a zcela se tak vyhnout návštěvě úřadu. Ministerstvo dopravy rozšiřuje…

Kolik platí zaměstnanci na zdravotním pojištění? Někteří víc než jiní

01.07.2025  |  Petr Gola

Sazba zdravotního pojištění placeného zaměstnancem je sice pouze jedna, přesto se v praxi výpočet zdravotního pojištění liší. Kdy zaměstnanci…

Jak a kde se přihlásit či odhlásit z plateb za televizi a rozhlas a splnit ohlašovací povinnost jako OSVČ

01.07.2025  |  Lucie Mečířová

Máte doma alespoň jeden přijímač rozhlasového nebo televizního vysílání?  A platíte koncesionářské poplatky? Pokud ne, přečtete si, kde se k platbám…

Aplikace eTurista měla od července hlídat ubytovatele. Zatím však zůstává jen na papíře

30.06.2025

Aplikace eTurista měla začít fungovat již v červenci, příslušná novela zákona však zatím leží v Poslanecké sněmovně, kde ji…

Když se pronajímá nemovitost, pojistit by se měl nájemce i pronajímatel. Jaké mají možnosti?

30.06.2025  |  Lucie Mečířová

Pronajímáte někomu nemovitost nebo bydlíte u někoho v nájmu? A jste řádně pojištění proti případné škodě? Podívejte se s námi, jaké možnosti máte a…

Máte peníze na nečekané výdaje? Češi si v EU stojí dobře

30.06.2025  |  Petr Gola

V členských zemích Evropské unie stoupá počet domácností, které nemají peníze na případné vyšší neočekávané výdaje. Rozdíly mezi jednotlivými…

S bytovou krizí v Česku má pomoc zákon o podpoře bydlení. Výstavbu ale brzdí byrokracie

27.06.2025  |  Lucie Mečířová

Od prvního ledna 2026 vstoupí v platnost zákon o podpoře bydlení. Co se změní? A pomůže to vyřešit bytovou krizi?

Každý sedmý zaměstnanec v EU má nízkou mzdu. Podle čeho se určuje?

27.06.2025  |  Petr Gola

Mzda nedosahující ani dvou třetin mediánu mzdy v národní ekonomice se považuje za nízkou mzdu. V členských zemích Evropské unie pracuje za nízkou…

Pozor na pojištění i důchod. Co si musejí ohlídat investoři s pasivními příjmy?

26.06.2025  |  Petr Gola

Lidé s příjmy pouze z kapitálového majetku, z nájmu nebo ostatních zdanitelných příjmů nemají příjem, který by zakládal účast na sociálním…

Péče o psa není důvodem k odmítnutí práce, potvrdil soud v případu uchazečky o zaměstnání

25.06.2025

Žena vedená v evidenci uchazečů o zaměstnání přišla o podporu poté, co během výběrového řízení zmínila, že kvůli péči o psa nemůže nastoupit do práce…

Kdo nenahlásil osvobozené příjmy, má poslední šanci. Pokuta může být až 15 %

25.06.2025  |  Lucie Mečířová

Máte vysoké příjmy, které není nutné zdanit? U některých i tak platí povinnost je nahlásit. Co udělat, když jste na nahlášení zapomněli, abyste se…

Příjmové rozdíly mezi muži a ženami v soukromém sektoru jsou nejvyšší v Lotyšsku. A co Česko?

25.06.2025  |  Petr Gola

V roce 2023 vydělávaly ženy v soukromém sektoru v osmi členských zemích Evropské unie, mezi které patří i Česko, méně o 15 a více procent než muži…

Zájem o nemovitostní fondy roste. Jakou mají výkonnost a jaké jsou poplatky?

24.06.2025  |  Michal Bureš

Zájem o nemovitosti navzdory jejich vysokým cenám stále roste, stejně tak i zájem o investování do nemovitostních fondů. Jaká byla jejich výkonnost v…

Padne hranice 50 tisíc? Jak během let stoupal maximální důchod

24.06.2025  |  Petr Gola

Od roku 2015 se při výpočtu starobního důchodu uplatňují dvě redukční hranice a k částce osobního vyměřovacího základu nad druhou redukční hranici…

Sněmovna opět projedná zvýšení příspěvku na péči. Jaké jsou varianty?

24.06.2025

Desítky tisíc lidí závislých na pomoci druhých čekají, zda se jim zvýší příspěvek na péči. Poslanecká sněmovna bude opět rozhodovat o jeho navýšení –…

Péče o psa po rozchodu může být upravena soudně, potvrdil Ústavní soud

23.06.2025

Co se stane se společným zvířecím mazlíčkem po rozchodu partnerů? V případě francouzského buldočka Robina rozhodovaly české soudy včetně Ústavního.…

Bez kartičky a hotovosti ani ťuk. Jak je to se zdravotní péči na dovolené v Chorvatsku

23.06.2025  |  Lucie Mečířová

Pojedete na dovolenou do Chorvatska, nebo už se tam dokonce opalujete u moře? Co dělat v situaci, kdy potřebujete v této balkánské zemi vyhledat…

Kolik si připlatí bohatí? Zdanění vysokých příjmů v posledních letech stouplo

23.06.2025  |  Petr Gola

Přestože jsou daňové podmínky pro lidi s vysokými příjmy v Česku při mezinárodním srovnání příznivé, tak v posledních letech došlo k několika…

Povinné příspěvky na předdůchod pro rizikové profese prošly. Od kdy o ně zaměstnanci budou žádat?

20.06.2025

Poslanecká sněmovna na konci minulého týdne schválila povinné příspěvky zaměstnavatelů na penzijní připojištění nebo na doplňkové…

Platili málo, ale dlouho. Kdo má důchod o tisícovku vyšší než mzdu?

20.06.2025  |  Petr Gola

Odchodem do starobního důchodu naprosté většině občanů klesá životní úroveň. Někteří lidé si však odchodem do řádného starobního důchodu finančně…

Předdůchod je pro OSVČ důležitější než pro zaměstnance. Na předčasnou penzi dosáhnou stěží

19.06.2025  |  Petr Gola

Živnostníci a podnikatelé mají většinou měsíční důchod výrazně nižší než zaměstnanci. Odchod do předčasného důchodu si proto zpravidla nemohou…

Od července si řada rodičů může zvýšit rodičovskou o 2000 Kč. Co se ještě změní?

18.06.2025  |  Michal Bureš

Od 1. července 2025 by se pro mnohé rodiče měla zvýšit nejvyšší možná částka měsíčního rodičovského příspěvku o 2000 Kč. Jaké další změny by mohly…

Pracující důchodci výrazně ušetří na zdravotním pojištění. Kdy nemusejí platit vůbec?

18.06.2025  |  Petr Gola

Řada starobních penzistů má kromě státního důchodu ještě další pravidelný příjem. Kdy odvádí z tohoto dalšího příjmu zdravotní pojištění? Jaké…

Vyšší platby vám k lepší péči nepomohou. Deset nepravd o zdravotním pojištění

17.06.2025  |  Petr Gola

Zdravotní pojištění stojí trochu neprávem ve stínu daně z příjmu fyzických osob a sociálního pojištění, přitom každý občan musí mít vyřešen svůj…

Nepečující rodič se nemůže „vyvázat“ z kontaktu s dítětem, řekl Ústavní soud

17.06.2025

Otec se měl vídat s dětmi, ale často nedorazil. Matka se obrátila na soudy, aby mu povinnost kontaktu jasně určili. Neuspěla – podle obecných soudů…

Vstupní pracovnělékařské prohlídky již nejsou povinné pro všechny. Kdo se jim vyhne?

16.06.2025

Od 1. června 2025 jsou v účinnosti nová pravidla pro pracovnělékařské vstupní prohlídky. Zaměstnanci zařazení do první kategorie již nemusí povinně…

Mladý může dostat víc než starší. Zajímavosti o výpočtu invalidního důchodu

16.06.2025  |  Petr Gola

V Česku jsou vypláceny invalidní důchody prvního, druhého a třetího stupně. Pro přiznání invalidního důchodu musí být splněny zákonné podmínky a…

Průměrný výdělek zaměstnance je věda. Jak se počítá a kdy který použít?

13.06.2025

Od průměrného výdělku se odvíjí celá řada nároků zaměstnance vůči zaměstnavateli (např. náhrada mzdy za dovolenou) nebo vůči…

Nejen trvalé krácení. Co všechno ovlivní přiznání předčasného důchodu?

13.06.2025  |  Petr Gola

Při odchodu do předčasného důchodu je přiznaný měsíční důchod pochopitelně nižší, krácení závisí na termínu předčasnosti. To však není vše. Jaká…
Zobrazit související aktuality
Rejstříky - subjekty

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - osoby

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - subjekty

        Rejstriky.finance.cz
        Rejstříky - adresy

          Rejstriky.finance.cz