Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Připravte se na topnou sezónu, dokud je čas

Finance.cz

Konec léta je ideálním obdobím pro přípravu kotle a otopné soustavy na novou topnou sezónu. Vyhnete se tak nečekanému překvapení třeba v podobě prasklé trubky u radiátoru. Dobře seřízená otopná soustava vám ušetří nezanedbatelnou částku. Co neopomenout? Kdy je nutná návštěva odborníka? A jak ušetřit ještě před zahájením topné sezóny?

 
 

Bez topení to v našich podnebných podmínkách nejde. Po většinu roku potřebujeme kvalitní zdroj vytápění, který nám zajistí tepelnou pohodu. Topení je většinou v provozu od začátku října do konce dubna. Poslední dvě zimy byly mírné a nekladly tak vysoké nároky na vytápění. To se ale může změnit. Proto je důležité připravit se včas.

Kontrola radiátorů

Před zahájením každé topné sezóny je nutné zkontrolovat radiátory. Projděte veškeré viditelné části otopné soustavy. Radiátory prohlédněte a zkontrolujte, zda ventily nepotřebují vyměnit. Vhodné je všechny rozvírací armatury (kohouty) rozhýbat a ověřit jejich funkčnost. Občas se na radiátoru nebo trubce může objevit drobná koroze – proto ji ošetřete vhodným přípravkem, který zastaví její další postup.

Levnější energie s Finance.cz

V našem nezávislém kalkulátoru si můžete spočítat, se kterým dodavatelem plynu či elektřiny byste vůči tomu stávajícímu nejvíce ušetřili.
V našem srovnání si s ohledem na smluvní podmínky můžete vybrat, jaké nabídky chcete do srovnání zahrnout.

Najít nejvýhodnějšího dodavatele energií!

Těsně před zahájením topné sezóny je důležité radiátory odvzdušnit. Chybu neuděláte, pokud je zbavíte prachu. Během léta se na nich usazují prachové částice, které se při vtápění přepalují a znečišťují vzduch, což má negativní dopad na dýchací soustavu. Ujistěte se, že radiátorům nic nestojí v cestě, aby šířily teplo do místnosti (například nábytek, těžký a dlouhý závěs apod.).

Kotel na tuhá paliva

Pozornost věnujte i zdroji tepla. Kotel na tuhá paliva (uhlí, dřevo, pelety apod.) je vhodné vyčistit od popele a sazí. Dále je nutné vyčistit i komín a kouřovod. Zanesený komín se totiž může stát příčinou požáru, když se v jeho útrobách vznítí saze. Věnujte pozornost také technickému stavu komína. Vhodné je, pokud komín vyčistí odborník, který prohlédne i jeho stav. „Komíny si lidé mohou čistit i sami, ale revizní zprávu musí vystavit autorizovaný kominík, proto je jeho návštěva stejně nutná,“ sdělila Dagmar Kopačková z portálu TZB-info.cz.

Na nutnost správné údržby a pravidelného čištění komína upozorňuje i Hasičský záchranný sbor ČR, kteří každoročně vyjíždí ke stovkám požárů způsobeným právě sazemi. Povinností majitelů je podle Nařízení vlády č. 91/2010 Sb. zajistit vyčištění komínu a kontrolu spalinové cesty, a to alespoň jednou za rok.

Kotel na zemní plyn

Když doma vytápíte zemním plynem, je před zahájením topné sezóny nutná kontrola kotle. „K tomu je potřeba servisní technik. Kontrola se provádí podle návodu výrobce příslušného zařízení. Obsahem kontroly je především vyčištění výměníku, ověření správné funkce zařízení včetně ovladatelnosti armatur, případně seřízení kotle,“ uvedla Dagmar Kopačková.

Pokud jste během léta prováděli rekonstrukci domu a instalovali jste nové spotřebiče, jako je digestoř, krb nebo odtahový ventilátor, je třeba ověřit, zda nemají negativní dopad na bezpečnost provozu stávajících plynových spotřebičů, jako je právě kotel na zemní plyn nebo karma. Měření provádí revizní technik, a pokud výsledky nejsou uspokojivé, navrhuje řešení, které přispěje k zajištění bezpečnosti provozu.

TIP: Ušetřete za energie s Finance.cz!

Na důležitou skutečnost a rozdíl mezi vytápěním kotlem na tuhá paliva a kotlem na zemní plyn, upozornil Jan Blažíček, vedoucí redaktor vytápění portálu TZB-info. „Komín není třeba čistit, ačkoliv jsme kominíky neustále přesvědčováni o opaku. Podle společného stanoviska Cechu topenářů a instalatérů ČR a Českého sdružení pro technická zařízení vycházejícího z vyjádření Vysokého učení technického v Brně ze dne 10. 2. 2013 se povinnost kontrol podle nařízení vlády č. 91/2010 Sb., o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv, na odvody spalin od plynových spotřebičů nevztahuje!“

Uhlí nakupte včas, plyn snad nezdraží

Do přípravy na topnou sezónu patří i nákup topiva. Zásoby dřeva, uhlí nebo pelet jsou v případě kotlů na tuhá paliva nutností. „Často se zapomíná, že asi do poloviny srpna je poslední možnost na chytrý nákup tuhých paliv na příští topnou sezónu. Od konce srpna už tuhá paliva zdražují. To se týká dřeva, briket, pelet i uhlí,“ připomněl Vladimír Stupavský, odborník na bioenergetiku a předseda Klastru Česká peleta.

Rozdíly mezi letními a zimními cenami tuhých paliv jsou poměrně vysoké a mohou dosahovat až 20 procent, což je při běžné celoroční spotřebě znatelné. Obecně lze říci, že ceny tuhých paliv za poslední tři roky spíše stagnují a některá dřevní paliva, jako jsou pelety nebo brikety, dokonce zlevňují.

Ani domácnosti, které vytápí zemním plynem, se nemusí znepokojovat. Cenová úroveň zemního plynu se za poslední roky příliš neměnila a řadu domácností letos potěšily přeplatky, které vznikly díky mírným zimám.

 
 
Sdílení a tisk
 
Komentář

Minimální mzda příští rok přesáhne 20 000 korun. Mnohým proto podraží zdravotní pojištění

21.10.2024  |  Lucie Mečířová

Minimální mzda v příštím roce skokově vzroste a to se dotkne i odvodů na zdravotní pojištění, protože se zvýší minimální vyměřovací základ. Koho se…

Podívejte se, jak vysoké budou důchody přiznané v roce 2025

21.10.2024  |  Petr Gola

Výpočtová formule starobního důchodu se každoročně mění. Jaký důchod mohou očekávat občané odcházející do řádného důchodu v roce 2025? Podívejme…

Voliči mají už za dva roky získat možnost více ovlivnit výběr obecního zastupitelstva

18.10.2024

Možná už příští výběr zastupitelů do čela vaší obce proběhne podle upravených pravidel. Nově by se měla kandidátům do…

Při ukončení podnikání v průběhu roku nezapomeňte na vypořádání daní

18.10.2024  |  Petr Gola

Samostatnou výdělečnou činnost je samozřejmě možné ukončit i v průběhu roku. Jaké to má daňové dopady? Na co si dát pozor a na co pamatovat?

Podpora v nezaměstnanosti 80 místo 65 %? Novela má motivovat k hledání lepšího místa

17.10.2024  |  Michal Bureš

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) plánuje změny ohledně podpory v nezaměstnanosti, aby se lidé nebáli opustit místo. Jaké změny MPSV…

Jak vysoký vdovský důchod náleží po podnikateli?

17.10.2024  |  Petr Gola

Živnostníci a podnikatelé by měli počítat se značně podprůměrným starobním důchodem. Jak je to však s případným vdovským důchodem pro jejich…

Sedm omylů u zdravotního pojištění pohledem důchodců

17.10.2024  |  Petr Gola

Zdravotní pojištění stojí někdy ve stínu daně z příjmů fyzických osob, přitom někteří občané platí na zdravotní pojištění vyšší částky. Kdy platí…

Kdy má zaměstnanec nárok na odstupné, i když výpověď z pracovního poměru dal on sám

16.10.2024

Nárok na odstupné v případě výpovědi ze strany zaměstnance zakládá pro určitý případ přímo zákoník práce. Může ho však…

Deset důvodů, proč budete brát podprůměrný důchod

16.10.2024  |  Petr Gola

Měsíční částka starobního důchodu závisí na celém průběhu pojištění. Aktuálním žadatelům o starobní důchod výši důchodu ovlivňuje ještě v zákonném…

Firmy postižené povodněmi mohou žádat stát o příspěvek na mzdy i výhodné půjčky

15.10.2024  |  Lucie Mečířová

Postihla vaši firmu povodeň, kvůli které jste přišli o materiál nebo tržby? Ministerstva upřesnila, jaké můžete čerpat náhrady a pomoc v souvislosti…

Psychicky nemocní to mají s životním pojištěním těžké. Smlouvy obsahují spoustu výluk

14.10.2024  |  Lucie Mečířová

Pro psychicky nemocné není vůbec snadné sjednat vhodné životní pojištění. Co o možnostech pojištění říkají přímo životní pojišťovny? Zeptali jsme se…

Kdy má kupující nárok na slevu z kupní ceny nemovitosti a jak určit její výši

14.10.2024

Zjistili jste v odkoupené nemovitosti vady, kterých jste si předtím nevšimli? Podívejte se s námi, za jaké vady nárok na…

Kdo má největší rozdíl mezi invalidním důchodem prvního a třetího stupně?

11.10.2024  |  Petr Gola

Měsíční částku invalidního důchodu zásadním způsobem ovlivňuje přiznaný stupeň invalidity. Rozdíl mezi invalidním důchodem prvního a třetího…

Těhotná a nezaměstnaná je nevýhodná kombinace. Na mateřskou však nárok vzniknout může

10.10.2024  |  Lucie Mečířová

Jste v evidenci na Úřadu práce a právě jste zjistila, že jste těhotná? Jak to mají nezaměstnané a uchazečky o zaměstnání na Úřadu práce s mateřskou…

Kdy musí dlužník uhradit celý dluh, ačkoliv má dohodnutý splátkový kalendář?

10.10.2024

Na co si musí dlužník dát pozor, když platí ve splátkách? Co si musí hlídat, aby nemusel předčasně zaplatit celý dluh? A jaká…

Pět případů, kdy nelze dostávat předčasný důchod

10.10.2024  |  Petr Gola

Z důvodu postupného prodlužování řádného důchodového věku odchází v posledních letech do předčasného důchodu více lidí než v minulosti. Dostávat…

Jak zjistit, kdo má nahlášený trvalý pobyt ve vašem domě?

09.10.2024

Jako vlastník nemovitosti máte právo zjistit, kdo má na adrese vaší nemovitosti nahlášen trvalý pobyt. Lze takovou osobu také…

Předčasným důchodcům náleží, invalidním ne. Devět zajímavostí o výchovném

09.10.2024  |  Petr Gola

Nárok na výchovné k důchodu mají zpravidla ženy, přičemž u starobních důchodů přiznaných v roce 2024 činí 500 Kč na každé dítě. Co je dobré o…

Žádost zaměstnance o kratší pracovní dobu nemůže zaměstnavatel odmítnout bez zdůvodnění

09.10.2024

V určitých situacích má zaměstnanec právo požádat zaměstnavatele o zkrácení standardní pracovní doby nebo o její jinou úpravu…

Řada měst upravuje koeficient k dani z nemovitostí. Jak se změní na Karlovarsku?

09.10.2024  |  Redakce

Koeficienty k dani z nemovitých věcí doznají mnoha úprav. Přinášíme přehled, k jakým změnám dojde v roce 2025 ve větších městech v Karlovarském kraji.

Nezaměstnanost po rodičovské dovolené? Nárok na podporu je, dostanete ovšem málo

08.10.2024  |  Lucie Mečířová

Budete ukončovat rodičovskou dovolenou, ale nemáte zaměstnání ani podnikání, do kterého byste se vrátili? Hledáte si novou práci, ale zatím bez…

Chcete někoho najít, ale nevíte kde? Ministerstvo vnitra vám za poplatek pomůže

08.10.2024

Chtěli byste se spojit s určitým člověkem, ale nevíte, kde ho hledat? Pokud znáte alespoň nějaké informace, můžete Ministerstvo vnitra požádat o…

Jak zdarma zjistit, které úřady a firmy lustrovaly vaše údaje v registru obyvatel

07.10.2024

Veřejné organizace i firmy si o vás mohou vyhledat informace v registru obyvatel. Jak postupovat, pokud chcete zjistit, kdo…

Jaký je rozdíl mezi výpovědí pro zrušení části zaměstnavatele a výpovědí pro nadbytečnost zaměstnance?

07.10.2024

Pokud zaměstnavatel špatně použije výpovědní důvod a zamění zrušení části zaměstnavatele a nadbytečnost zaměstnance, může…

Je čas dokládat příjmy pro příspěvek na bydlení. Některé údaje už si stát zjistí sám

04.10.2024

Lidé pobírající příspěvek na bydlení by měli co nejdříve doložit podklady pro nárok na pokračování výplaty dávky za 3.…

Deset rozhodujících čísel kolem nároku na nemocenskou

04.10.2024  |  Petr Gola

Nárok na nemocenskou není automatický, musí být splněny zákonné podmínky. Samotný výpočet nemocenské závisí na předchozích příjmech. Jak vysokou…

Jaké sociální dávky se počítají do důchodu

04.10.2024  |  Lucie Mečířová

Do nároku na starobní důchod se započítávají i některé sociální dávky. Pojďme se na ně společně podívat.

Paušální daň v roce 2025: v prvním pásmu odvedete téměř o 15 tisíc korun více

03.10.2024  |  Michal Bureš

V roce 2025 si OSVČ opět výrazně připlatí na minimálních odvodech na sociálním a zdravotním pojištění. O kolik se zvýší paušální daň? Kdy se vám…

Zaměstnání na zkrácený úvazek, nebo na dohodu? Těžká volba pro invalidní důchodce

03.10.2024  |  Petr Gola

Finančně vyjít pouze s invalidním důchodem prvního stupně nebo druhého stupně je složité, většina „částečných“ invalidních důchodců má tedy k…

Z přivýdělku platí zdravotní pojištění každý zaměstnanec jinak, někteří vůbec

02.10.2024  |  Petr Gola

Hodně zaměstnanců si přivydělává brigádami, zkráceným úvazkem, nájmem nebo podnikáním. Jak vysoké zdravotní pojištění platí z přivýdělku…

Jaká je dnes výše důchodu přiznaného v roce 2010?

02.10.2024  |  Petr Gola

Občanům, kteří odešli do starobního důchodu v roce 2010, se jejich měsíční starobní důchod zvýšil již několikrát. V letošním roce je už pobíraná…

Jak zjistit, za kolik byla prodána nemovitost? Provedeme vás krok za krokem

01.10.2024

Zajímá vás, za kolik byla prodaná určitá nemovitost? Taková informace je veřejná a lze ji jednoduše zjistit z katastru…

Nadprůměrné příjmy při výpočtu důchodu narazí na strop. Co je dobré vědět?

01.10.2024  |  Petr Gola

Měsíční částku starobního důchodu ovlivňují pouze aktivní příjmy, ze kterých bylo zaplaceno sociální pojištění. Někteří lidé tak mají vysoké…

Jak se změní základní sazby pro zahraniční stravné v roce 2025

30.09.2024

Ministerstvo financí navrhlo sazby náhrad zahraničního stravného pro příští rok. U kterých států se sazby změní a o kolik?

Jak se liší zdanění minimální a nadstandardní mzdy v roce 2024

30.09.2024  |  Petr Gola

Rozdíly ve zdanění mezd v Česku jsou v procentuálním vyjádření poměrně malé. Proč tomu tak je? Jak vysoké daně platí ze mzdy zaměstnanec s…

Od 1. října 2024 v autě bez zelené karty. Co dalšího se mění u povinného ručení?

27.09.2024  |  Michal Bureš

Od 1. října 2024 při silniční kontrole nemusíte předkládat vaši zelenou kartu povinného ručení, protože si ji policisté ověří sami. Nicméně zaplaceno…

Jak vysoká je úspora na zdravotním pojištění při podnikání s vdovským důchodem?

27.09.2024  |  Petr Gola

Finančně vyjít pouze s vdovským důchodem nelze, vlastní výdělečná činnost vdovy je nutností. Při podnikání je však zvýhodněn výpočet zdravotního…

Starobní důchody v roce 2025 v deseti číslech

26.09.2024  |  Petr Gola

Výpočtová formule starobního důchodu se každoročně mění. Podívejme se na deset nejdůležitějších údajů ovlivňujících výpočet řádného i předčasného…

Osoby se statusem umělce budou moci získat finanční podporu od státu

26.09.2024

Novela zákona o některých druzích podpory kultury má lidem pracujícím v kultuře umožnit získat status umělce a…

Lednová valorizace zvýší důchod nejvíce lidem s nízkou penzí

25.09.2024  |  Petr Gola

Od ledna 2025 se zvyšují státní důchody zejména z důvodu navýšení základní výměry, procentní výměra důchodu příliš nestoupne. V praxi to znamená,…

Jaký je rozdíl mezi úroky smluvenými a úroky z prodlení?

25.09.2024

Úroky z prodlení jsou sankcí za prodlení dlužníka se splněním závazku, sankcí za opožděné zaplacení peněžitého dluhu. Jejich…

Nejlepší spořicí účet v září: kdo drží úrokovou sazbu nad 5 %?

24.09.2024  |  Michal Bureš

Míra inflace se aktuálně pohybuje kolem dvou procent. ČNB pomalu snižuje své úrokové sazby, což se projevuje i u spořicích účtů. Která banka a za…

Jak se liší hrubá a čistá mzda v ČR a ve světě

24.09.2024  |  Petr Gola

Zaměstnavatelé zpravidla v pracovní smlouvě sjednávají se zaměstnanci jejich hrubou mzdu. Na bankovní účet však zaměstnanci dostávají již čistou…

Řadový zaměstnanec je povyšován na šéfovské místo – na co by měl myslet?

23.09.2024

Zbavit se vedoucího zaměstnance je snazší než propustit řadového pracovníka, protože když byl na šéfovské místo jmenován,…

Jak se počítá daňový přeplatek při odchodu do důchodu během roku

23.09.2024  |  Petr Gola

V případě odchodu do řádného starobního důchodu nebo předčasného důchodu v průběhu letošního roku vznikne většině občanů nárok na daňový přeplatek…

Kde najdete výsledky krajských a senátních voleb 2024

21.09.2024  |  Michal Bureš

Již jsou zavřeny volební místnosti, komise sčítají hlasy a brzy budou známy výsledky voleb. Kde je najdete? A jak najít výsledky voleb z vaší obce či…

Jak volit v krajských a senátních volbách 2024?

20.09.2024  |  Michal Bureš

Letošní krajské a senátní volby budou probíhat ve stínu povodní. Kdy jsou otevřené volební místnosti? Jak volit v krajských a senátních volbách? Kdy…

Poměr důchodu k minimální mzdě bude v roce 2025 nejnižší za deset let

20.09.2024  |  Petr Gola

V posledních letech v ČR značně stoupala minimální mzda. Rok 2025 nebude výjimkou, nejmenší legální výdělek bude podle návrhu MPSV činit o 1900 Kč…

Vyklízíte domov, hlídáte děti či nemůžete do práce kvůli povodním? Na co máte nárok

19.09.2024  |  Michal Bureš

Museli jste zůstat kvůli povodním doma, abyste si vyklidili či jinak opravili dům? Nebo vám zavřeli školu či školku a vy musíte zůstat s dětmi doma?…

Jak zvýší váš budoucí důchod brigády a přivýdělky?

19.09.2024  |  Petr Gola

Hodně zaměstnanců si přivydělává formou různých brigád, dalším zkráceným úvazkem nebo samostatnou výdělečnou činností. Za jakých podmínek zvýší…
Zobrazit související aktuality
Rejstříky - subjekty

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - osoby

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - subjekty

        Rejstriky.finance.cz
        Rejstříky - adresy

          Rejstriky.finance.cz