Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Připravte se na topnou sezónu, dokud je čas

Finance.cz

Konec léta je ideálním obdobím pro přípravu kotle a otopné soustavy na novou topnou sezónu. Vyhnete se tak nečekanému překvapení třeba v podobě prasklé trubky u radiátoru. Dobře seřízená otopná soustava vám ušetří nezanedbatelnou částku. Co neopomenout? Kdy je nutná návštěva odborníka? A jak ušetřit ještě před zahájením topné sezóny?

 
 

Bez topení to v našich podnebných podmínkách nejde. Po většinu roku potřebujeme kvalitní zdroj vytápění, který nám zajistí tepelnou pohodu. Topení je většinou v provozu od začátku října do konce dubna. Poslední dvě zimy byly mírné a nekladly tak vysoké nároky na vytápění. To se ale může změnit. Proto je důležité připravit se včas.

Kontrola radiátorů

Před zahájením každé topné sezóny je nutné zkontrolovat radiátory. Projděte veškeré viditelné části otopné soustavy. Radiátory prohlédněte a zkontrolujte, zda ventily nepotřebují vyměnit. Vhodné je všechny rozvírací armatury (kohouty) rozhýbat a ověřit jejich funkčnost. Občas se na radiátoru nebo trubce může objevit drobná koroze – proto ji ošetřete vhodným přípravkem, který zastaví její další postup.

Levnější energie s Finance.cz

V našem nezávislém kalkulátoru si můžete spočítat, se kterým dodavatelem plynu či elektřiny byste vůči tomu stávajícímu nejvíce ušetřili.
V našem srovnání si s ohledem na smluvní podmínky můžete vybrat, jaké nabídky chcete do srovnání zahrnout.

Najít nejvýhodnějšího dodavatele energií!

Těsně před zahájením topné sezóny je důležité radiátory odvzdušnit. Chybu neuděláte, pokud je zbavíte prachu. Během léta se na nich usazují prachové částice, které se při vtápění přepalují a znečišťují vzduch, což má negativní dopad na dýchací soustavu. Ujistěte se, že radiátorům nic nestojí v cestě, aby šířily teplo do místnosti (například nábytek, těžký a dlouhý závěs apod.).

Kotel na tuhá paliva

Pozornost věnujte i zdroji tepla. Kotel na tuhá paliva (uhlí, dřevo, pelety apod.) je vhodné vyčistit od popele a sazí. Dále je nutné vyčistit i komín a kouřovod. Zanesený komín se totiž může stát příčinou požáru, když se v jeho útrobách vznítí saze. Věnujte pozornost také technickému stavu komína. Vhodné je, pokud komín vyčistí odborník, který prohlédne i jeho stav. „Komíny si lidé mohou čistit i sami, ale revizní zprávu musí vystavit autorizovaný kominík, proto je jeho návštěva stejně nutná,“ sdělila Dagmar Kopačková z portálu TZB-info.cz.

Na nutnost správné údržby a pravidelného čištění komína upozorňuje i Hasičský záchranný sbor ČR, kteří každoročně vyjíždí ke stovkám požárů způsobeným právě sazemi. Povinností majitelů je podle Nařízení vlády č. 91/2010 Sb. zajistit vyčištění komínu a kontrolu spalinové cesty, a to alespoň jednou za rok.

Kotel na zemní plyn

Když doma vytápíte zemním plynem, je před zahájením topné sezóny nutná kontrola kotle. „K tomu je potřeba servisní technik. Kontrola se provádí podle návodu výrobce příslušného zařízení. Obsahem kontroly je především vyčištění výměníku, ověření správné funkce zařízení včetně ovladatelnosti armatur, případně seřízení kotle,“ uvedla Dagmar Kopačková.

Pokud jste během léta prováděli rekonstrukci domu a instalovali jste nové spotřebiče, jako je digestoř, krb nebo odtahový ventilátor, je třeba ověřit, zda nemají negativní dopad na bezpečnost provozu stávajících plynových spotřebičů, jako je právě kotel na zemní plyn nebo karma. Měření provádí revizní technik, a pokud výsledky nejsou uspokojivé, navrhuje řešení, které přispěje k zajištění bezpečnosti provozu.

TIP: Ušetřete za energie s Finance.cz!

Na důležitou skutečnost a rozdíl mezi vytápěním kotlem na tuhá paliva a kotlem na zemní plyn, upozornil Jan Blažíček, vedoucí redaktor vytápění portálu TZB-info. „Komín není třeba čistit, ačkoliv jsme kominíky neustále přesvědčováni o opaku. Podle společného stanoviska Cechu topenářů a instalatérů ČR a Českého sdružení pro technická zařízení vycházejícího z vyjádření Vysokého učení technického v Brně ze dne 10. 2. 2013 se povinnost kontrol podle nařízení vlády č. 91/2010 Sb., o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv, na odvody spalin od plynových spotřebičů nevztahuje!“

Uhlí nakupte včas, plyn snad nezdraží

Do přípravy na topnou sezónu patří i nákup topiva. Zásoby dřeva, uhlí nebo pelet jsou v případě kotlů na tuhá paliva nutností. „Často se zapomíná, že asi do poloviny srpna je poslední možnost na chytrý nákup tuhých paliv na příští topnou sezónu. Od konce srpna už tuhá paliva zdražují. To se týká dřeva, briket, pelet i uhlí,“ připomněl Vladimír Stupavský, odborník na bioenergetiku a předseda Klastru Česká peleta.

Rozdíly mezi letními a zimními cenami tuhých paliv jsou poměrně vysoké a mohou dosahovat až 20 procent, což je při běžné celoroční spotřebě znatelné. Obecně lze říci, že ceny tuhých paliv za poslední tři roky spíše stagnují a některá dřevní paliva, jako jsou pelety nebo brikety, dokonce zlevňují.

Ani domácnosti, které vytápí zemním plynem, se nemusí znepokojovat. Cenová úroveň zemního plynu se za poslední roky příliš neměnila a řadu domácností letos potěšily přeplatky, které vznikly díky mírným zimám.

 
 
Sdílení a tisk
 
Komentář

Nabízíte krátkodobá ubytování přes online portály? Bez registrace v aplikaci eTurista to podle vlády nepůjde

25.07.2024

Od poloviny příštího roku budou muset poskytovatelé ubytování registrovat svoje služby v online aplikaci eTurista. Povinnost se má vztahovat také na…

Proč úspěšní podnikatelé dostanou od státu nízký důchod

25.07.2024  |  Petr Gola

Někteří živnostníci se mylně domnívají, že při vysoké měsíční fakturaci budou mít nadprůměrný důchod. Není tomu tak. I při měsíční fakturaci ve…

Lze nájemci zakázat kouření v bytě a na balkoně? Názory odborníků se liší

24.07.2024

Nájemci se mohou potýkat s různými zákazy ze strany pronajímatelů. Někdy však jsou takové zákazy v rozporu se zákony. Lze…

Jak se rozevřely „důchodové nůžky“ mezi starobní a invalidní penzí?

24.07.2024  |  Petr Gola

V posledních letech se zvýšil rozdíl mezi průměrným starobním důchodem a průměrným invalidním důchodem prvního stupně. Jak je to možné? Proč jsou…

Úřad práce prověří, zda stojí za to vám schválit rekvalifikaci. O přihlášku se hodně zajímá

23.07.2024  |  Lucie Mečířová

Zaujala vás možnost absolvovat rekvalifikační kurz přes Úřad práce? Pojďme se společně podívat, jakým způsobem si kurz může vybrat a jak se do něj…

V čem OSVČ často chybují při platbě zdravotního pojištění

23.07.2024  |  Petr Gola

Pro osoby samostatně výdělečně činné je zdravotní pojištění povinnou daní. Zdravotní pojištění se platí i ze zisku z „vedlejšáku“. Roční zdravotní…

Zranitelným uprchlíkům z Ukrajiny vláda zvedla započitatelné náklady na bydlení

22.07.2024  |  Lucie Mečířová

Vláda vydala nařízení ohledně zvýšení započitatelných nákladů na bydlení v rámci nároku na humanitární dávku pro lidi prchající před válkou na…

Jak se během dvou let snížil maximální důchod a kdo si pohoršil

22.07.2024  |  Petr Gola

Výpočet důchodu pro lidi s velmi vysokými příjmy je v letošním roce značně méně výhodný, než tomu bylo ještě v roce 2022. Jak je to možné? Proč si…

Příspěvek na péči už nebude vyplácet Úřad práce. Nevyléčitelně nemocní jej nově získají automaticky

19.07.2024

V příštím roce by se měl zjednodušit proces přiznávání příspěvku na péči. Nově již nebude spadat pod Úřad práce, ale pouze…

Příspěvek na bydlení od 1. července: stát si náklady na energie zjistí sám, ale s podmínkou

19.07.2024  |  Michal Bureš

Od 1. července 2024 se zjednodušilo dokládání nákladů na energie při žádosti o příspěvek na bydlení. Stát si zjistí náklady na energie od dodavatele…

Platby na dani z příjmů jsou v Česku jedny z nejnižších v zemích OECD

19.07.2024  |  Petr Gola

Sazba daně z příjmů v ČR u průměrné mzdy činí 15 %, přičemž výslednou daňovou povinnost snižuje sleva na poplatníka a případně další slevy. Česko…

Úřad práce nabízí rekvalifikační kurzy za hubičku. A nejenom pro nezaměstnané

18.07.2024  |  Lucie Mečířová

Chcete si udělat rekvalifikační kurz? Chtěli byste změnit pracovní obor, ale nic moc jiného neumíte? Přihlaste se na vzdělávací kurz od Úřadu práce.…

Jaký důchod mohou čekat OSVČ s minimální zálohou vs. s paušální daní

18.07.2024  |  Petr Gola

Při splnění zákonných podmínek mohou OSVČ dobrovolně plnit své daňové povinnosti na přímých daních platbou měsíční paušální daně. Jaký dopad má…

Dohody o nepřetahování zaměstnanců a konkurenční doložky s OSVČ. Co je povoleno?

17.07.2024

Je v pořádku, aby zaměstnavatelé uzavírali dohody o tom, že si nebudou vzájemně přetahovat zaměstnance? A je potřeba, aby…

Do předčasného důchodu se bude chodit ještě později

17.07.2024  |  Petr Gola

Důchodová reforma počítá s postupným prodlužováním řádného důchodového věku. To mimo jiné bude znamenat další zpřísnění podmínek pro odchod do…

Zaměstnanci státu ve služebním poměru se mohou dočkat navýšení osobních příplatků

16.07.2024  |  Lucie Mečířová

Státní zaměstnanci, kteří vykonávají práci ve služebním poměru, by se už v létě mohli dočkat šance na navýšení osobního příplatku k platu.…

Jak se pro důchod redukuje mzda za odpracované roky a jak se měnily hranice

16.07.2024  |  Petr Gola

Základním příjmovým údajem pro výpočet starobního důchodu (řádného i předčasného) je průměrná hrubá měsíční mzda za odpracované roky v současné…

Rodiče pobírající přídavky na děti nebudou muset od září platit školkovné

15.07.2024

S novým školním rokem končí povinnost platit školkovné pro rodiče, kteří pobírají přídavky na děti. Nově také stanovuje výši…

Neplacené volno může zkomplikovat platby zdravotního pojištění. Kdy budete doplácet?

15.07.2024  |  Lucie Mečířová

Požádali jste zaměstnavatele o neplacené volno, bylo vám schváleno a teď přemýšlíte, jak to budete mít se zdravotním pojištěním? Pojďme se podívat,…

Ve kterých zemích OECD nejvíce kleslo zdanění práce?

15.07.2024  |  Petr Gola

Česko patří mezi desítku členských zemí OECD, ve kterých zdanění práce mezi roky 2007 a 2022 nejvíce pokleslo. Jak se během let lišilo zdanění…

Program Oprav dům po babičce stále běží. Kolik můžete dostat na zateplení?

15.07.2024  |  Lucie Mečířová

Stát se rozhodl podpořit majitele starých nezateplených domů a přispět jim na jejich zateplení. Jaké podmínky budete muset splnit, pokud máte zájem,…

Co vědět o důchodových příjmech v 10 bodech

12.07.2024  |  Petr Gola

Rozhodné příjmy v produktivním věku mají výrazný vliv na částku přiznaného starobního důchodu. Které příjmy vstupují do výpočtu starobního důchodu…

Kdy může zaměstnavatel nařídit hromadné čerpání dovolené a co to znamená

11.07.2024

Za jakých podmínek může zaměstnavatel nařídit hromadné čerpání dovolených? Musí pak mít volno všichni zaměstnanci? Co když…

Kterým poměrně movitým lidem hrozí v roce 2024 podprůměrný důchod

11.07.2024  |  Petr Gola

V praxi dochází k situacím, že lidé s vysokými příjmy během aktivního života jsou nepříjemně překvapeni, neboť je jim přiznán podprůměrný důchod.…

Aplikace Jenda očima uživatelů. Na vyřízení příspěvku na bydlení se čeká i několik měsíců

10.07.2024

Dokládání podkladů pro přiznání nebo prodloužení dávky je přes aplikaci Jenda snazší než jít na Úřad práce osobně. Avšak často vyřízení…

Zdanění vysokých příjmů se pro rok 2024 zvýšilo, v minulosti však bylo ještě vyšší

10.07.2024  |  Petr Gola

Daňoví poplatníci s vysokými příjmy zaplatí na dani z příjmů fyzických osob za letošní rok více, než tomu bylo v roce 2023. Pořád to však bude…

Zakázal váš zaměstnavatel čerpání dovolené v létě? I tak existují situace, kdy ji můžete mít

09.07.2024

V některých firmách se v létě může stát, že kvůli provozním důvodům zaměstnavatel nepovoluje zaměstnancům čerpat dovolenou.…

Chtěli byste zpátky společné zdanění manželů? Komu by se vyplatilo v roce 2024

09.07.2024  |  Petr Gola

Společné zdanění manželů fungovalo před lety jako daňový institut, díky kterému mnohé rodiny ušetřily na dani z příjmů. Jak společné zdanění…

Některým OSVČ se od listopadu sníží příspěvek na bydlení

08.07.2024

Od listopadu tohoto roku se některým OSVČ sníží příspěvek na bydlení. Může za to nová vyhláška MPSV, která stanovuje výši…

Kotlíkové dotace skončí, po zákazu kotlů lidé dostanou o desetitisíce korun méně

08.07.2024  |  Lucie Mečířová

Dotace na výměnu starých kotlů na pevná paliva za nový tepelný zdroj brzy klesnou, a domácnosti tak mohou přijít o desítky tisíc na jejich výměnu. Od…

Kdy platili zaměstnanci nejvyšší a nejnižší daně? Porovnání za uplynulých 10 let

08.07.2024  |  Petr Gola

Legislativa upravující výpočet čisté mzdy se během posledních deseti let několikrát změnila. Zdanění průměrné mzdy v letech 2015 až 2024 kolísá.…

Jak odvolat okamžité zrušení pracovního poměru? A je to vůbec možné?

04.07.2024

Při okamžitém zrušení pracovního poměru končí zaměstnání ihned, bez nějaké výpovědní doby. A tak je, pokud horké hlavy…

Proč se příliš neliší vyplácené částky invalidního důchodu prvního stupně

04.07.2024  |  Petr Gola

Finančně vyjít pouze s invalidním důchodem prvního stupně je velmi složité. Ani při vysokých příjmech nedosahuje měsíční částka zpravidla více než…

Běží poslední milostivé léto, tentokrát maže dluhy na zdravotním pojištění

03.07.2024  |  Lucie Mečířová

Čtvrté milostivé léto začalo v pondělí 1. července. Osoby mající u zdravotní pojišťovny dluhy v exekuci tak mohou využít akce a za splnění podmínek…

Převoz vyšší hotovosti z ČR do členských států EU má podléhat povinnému hlášení

03.07.2024

Od 30. prosince 2024 začnou mít lidé mířící do jiných států EU povinnost hlásit na výzvu Celní správy hotovost, která dosahuje hodnoty…

Dovoz některých suvenýrů ze zahraničí vás může přijít až na 1,5 milionu korun

02.07.2024

S dovolenými nastává také období suvenýrů, které si lidé vozí ze zahraničí na památku nebo jako dárek pro své nejbližší.…

Nejprve napomenutí a výzva, potom pokuta. Výměně starého kotle se nevyhnete

02.07.2024  |  Lucie Mečířová

Zákaz provozování starých kotlů na tuhá paliva se neúprosně blíží. Co vám hrozí, pokud stávající zdroj nevyměníte za nový, a jaké dotace můžete na…

Startuje elektronický registr plných mocí a eDoklady se nově prokážete na více místech

01.07.2024

Od 1. července 2024 se lidé budou moci poprvé přihlásit do Registru zastupování a spravovat tak své plné moci online. Dále se…

Začíná platit zvýšení příspěvku na péči, pro někoho skoro o osm tisíc korun

01.07.2024  |  Lucie Mečířová

Pokud jste vy nebo váš blízký poživatelem příspěvku na péči a ještě pořád to nevíte, od dnešního dne začíná platit jeho…

Komu by se vyplatilo průměrování důchodu pro manžele?

01.07.2024  |  Petr Gola

Vládou plánované důchodové změny mimo jiné počítají s dobrovolným zavedením společných vyměřovacích základů manželů. Zjednodušeně řečeno by si…

OSVČ mohou na průměrný důchod zapomenout, pokud výrazně nepřiplatí na pojistném

28.06.2024  |  Petr Gola

Živnostníci a podnikatelé mají zpravidla nižší starobní důchod než zaměstnanci. Na průměrný starobní důchod, který ke konci roku 2023 činil 20 264…

Příspěvek na bydlení: na doložení čtvrtletních příjmů a nákladů máte již jen pár dní

27.06.2024  |  Michal Bureš

Jestliže jste zapomněli doložit příjmy a náklady na příspěvek na bydlení za první kvartál roku 2024, máte čas již pouze do neděle. Jak je doložit…

Jak sníží podnikání v předdůchodovém věku vyměřený důchod

27.06.2024  |  Petr Gola

Zaměstnanci mají v průměru značně vyšší starobní důchody než OSVČ. Jaký vliv na částku důchodu má podnikání několik let před odchodem do důchodu?…

Mohou nezletilí pracující ručit za peněžní hotovost, kterou jim zaměstnavatel svěří?

26.06.2024

Blíží se období letních brigád, na které mohou nastoupit i studenti mladší 18 let. Jak je to v takovém případě s hmotnou…

Jak se změna stupně invalidity promítne do výše invalidního důchodu

26.06.2024  |  Petr Gola

Některým příjemcům invalidního důchodu se jejich zdravotní stav během let zlepší, jiným zhorší. Při změně invalidity se přitom automaticky…

Šest příkladů, kdy není starobní důchod ani 13 tisíc Kč

26.06.2024  |  Petr Gola

Někteří žadatelé o starobní důchod musejí počítat s měsíční částkou starobního důchodu nižší než 13 tisíc korun. Podívejme se na vybrané praktické…

Kdy může být rodičovská dovolená dlouhá čtyři roky a kdy pouze tři

25.06.2024  |  Michal Bureš

Rodičovský příspěvek je pro děti narozené od 1. ledna 2024 ve výši 350 000 Kč. Kdo ale může být na rodičovské dovolené 3 roky, a kdo dokonce 4 roky?

Kdo může dostat invalidní důchod, i když ještě nepracoval, a jak bude vysoký

25.06.2024  |  Petr Gola

Nárok na invalidní důchod mohou mít i mladiství, kteří nikdy nepracovali. Jedná se o tzv. invalidní důchod z mládí. Jak vysoký je invalidní důchod…

Stát rozprodá zabavené mobily i drony. Jak se do elektronické dražby přihlásit?

24.06.2024

Finanční správa zveřejnila informace o dražbě elektroniky, která byla zadržena během měsíce května v…

Důchodové nespravedlnosti. Jak změny systému ovlivnily vaši penzi

24.06.2024  |  Petr Gola

Výpočet důchodu je výhodnější pro lidi s nižšími příjmy než s vyššími. Navíc se během let důchodová legislativa měnila, takže se v minulosti…
Zobrazit související aktuality
Rejstříky - subjekty

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - osoby

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - subjekty

        Rejstriky.finance.cz
        Rejstříky - adresy

          Rejstriky.finance.cz