Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Elektřina a teplo jednou ranou. Vyplatí se kogenerace?

Finance.cz

Šetří se všude, kde to jde. Domácnosti a podniky stále častěji přemýšlejí nad tím, jak snížit náklady na výrobu tepla. Malé kogenerační jednotky umí vyrobit elektřinu i teplo najednou a pořídit je můžete s dotacemi. Vyplatí se to? A co vše byste měli o kogeneraci vědět?

 
 

Kogeneračních jednotek je hned několik typů. Některé spalují hnědé nebo černé uhlí, jiné zemní plyn. Stejně tak se liší i jejich výkon, který má rozpětí od několika kilowatt až po stovky megawatt. Kogenerační jednotky ale spojuje jedno – využívají teplo vznikající při výrobě elektřiny. Při společné výrobě elektřiny a tepla (kogeneraci) tak dochází k vysokému využití energie v palivu – některé jednotky dosahují účinnosti až 95 %. Tím, že kogenerace šetří palivo, přispívají i ke snižování emisí skleníkových plynů.

„Kogenerace je decentrální výroba, kdy teplo a převážná část elektrické energie jsou spotřebovány přímo v místě jejich výroby. Odpadají tak ztráty vznikající při přenosu energie na delší vzdálenost,“ uvedl Josef Jeleček, člen Rady Českého plynárenského svazu. Pokud je kogenerace vybavena akumulací tepla, představuje velmi flexibilní zdroj elektřiny a může vyrábět elektřinu v době, kdy je to nejvíce potřeba.

Kam patří kogenerace?

Kogenerační jednotky se stále více objevují v elektrárnách nebo v průmyslových výrobnách. Uplatnění ale můžou najít i v běžných domácnostech nebo malých podnicích. Například provozovatelé mikro kogeneračních jednotek do 10 kilowatt nepotřebují v České republice licenci. Z technického hlediska lze kogenerační jednotkou nahradit, resp. doplnit jakýkoli zdroj tepla srovnatelného výkonu a parametrů.

„Vzhledem k tomu, že kogenerace pracuje efektivně pouze ve špičce, tedy když je elektřina dražší, a naopak nepracuje v době, kdy je elektřina levná, je nutné mít v záloze ještě jiný zdroj tepla,“ dodal Josef Jeleček. Odborník doporučuje ke kogenerační jednotce nainstalovat i akumulaci tepla, a to pro takový provoz, kdy je výhodné vyrábět elektřinu, ale zároveň nedochází ke spotřebě tepla. Tepelnou energii lze v takové situaci akumulovat a využít v době, kdy pro kogeneraci není provoz výhodný, protože je nízká cena elektřiny.

„Je zřejmé, že vše je nutno pečlivě propočítat podle konkrétní situace. Kogenerace mohou velmi efektivně pracovat například v hotelích, penzionech, obchodních domech, dokonce v nemocnicích, administrativních budovách, školách, komunálních výtopnách, bazénech, pivovarech, prádelnách, aquaparcích, lázních atd. Široké uplatnění nacházejí dnes i v průmyslu – zejména tam, kde je spotřeba tepla nebo chladu pro technologické účely,“ vysvětlil Josef Jeleček.

Než kogeneraci připojíte

Vzhledem k tomu, že kogenerační jednotky od nejmenších výkonů až do asi 10 megawatt jsou většinou poháněny zemním plynem, je nutné zajistit plynovou přípojku. Kromě zdroje energii je třeba vyřešit i další náležitosti, například vyvedení elektrického výkonu. „I když je kogenerační jednotka připojena do vlastní spotřeby elektřiny, ovlivňuje elektrickou síť, a to jak technicky, tak dodávkou elektřiny. Proto je třeba souhlas s připojením od příslušné distribuční společnosti,“ dodal Josef Jeleček.

Co je ale nejdůležitější a s čím by měl investor začít, je ekonomický propočet investice a následného provozu. „Vzhledem k poměrně vysoké ceně kogenerační jednotky je nutné si vše perfektně spočítat, včetně toho, za jakou dobu se investice vrátí. Tuto službu by investorovi alespoň ve zjednodušené formě měli zdarma poskytnout všichni výrobci kogeneračních jednotek nebo specializovaní projektanti,“ doplnil odborník.

Dotace na kogenerační jednotky

Účinnější a decentralizovaný energetický systém stále více podporuje Evropská unie, o čemž svědčí i rozsah poskytovaných dotací. Na instalaci kogenerační jednotky pro vlastní spotřebu elektřiny a tepla lze nyní získat až 50% dotaci. Konkrétně v rozsahu 500 tisíc až 250 milionů korun, přičemž cena malé kogenerační jednotky se pohybuje od stovek tisíc až po jednotky milionů korun.

„Šanci na získání dotace mají obce, města, kraje, neziskové organizace, občanská sdružení nebo podnikatelské subjekty. Pro roky 2014 až 2020 je v Prioritní ose 5 OPŽP alokováno téměř 20 % z celkového rozpočtu programu, tedy 14,6 miliard korun,“ uvedl Josef Jeleček. Zvýšení energetické účinnosti v oblasti vytápění a chlazení je totiž jednou z priorit a Evropská komise chystá už na začátku roku 2016 předložit novou strategii pro toto odvětví, která by měla podpořit větší rozvoj kombinované výroby elektřiny a tepla/chladu.

Při splnění podmínek stanovených platnými předpisy má provozovatel kogenerační jednotky nárok navíc na další podporu, konkrétně na příspěvek k ceně elektřiny ve výši stanovené cenovým rozhodnutím Energetického regulačního úřadu, a to jak pro elektřinu dodanou do sítě, tak pro elektřinu, kterou sám spotřebuje. Za každou vyrobenou kilowatthodinu elektřiny tedy dostane provozovatel kogenerační jednotky zelený bonus na elektřinu z kogenerace. Podpora kombinované výroby elektřiny a tepla je zakotvena v zákoně o podporovaných zdrojích. Navíc zemní plyn pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla je osvobozen od daně ze zemního plynu, pokud je vyrobené teplo dodáváno domácnostem.

 
 
Sdílení a tisk
 
Komentář

Nabízíte krátkodobá ubytování přes online portály? Bez registrace v aplikaci eTurista to podle vlády nepůjde

25.07.2024

Od poloviny příštího roku budou muset poskytovatelé ubytování registrovat svoje služby v online aplikaci eTurista. Povinnost se má vztahovat také na…

Proč úspěšní podnikatelé dostanou od státu nízký důchod

25.07.2024  |  Petr Gola

Někteří živnostníci se mylně domnívají, že při vysoké měsíční fakturaci budou mít nadprůměrný důchod. Není tomu tak. I při měsíční fakturaci ve…

Lze nájemci zakázat kouření v bytě a na balkoně? Názory odborníků se liší

24.07.2024

Nájemci se mohou potýkat s různými zákazy ze strany pronajímatelů. Někdy však jsou takové zákazy v rozporu se zákony. Lze…

Jak se rozevřely „důchodové nůžky“ mezi starobní a invalidní penzí?

24.07.2024  |  Petr Gola

V posledních letech se zvýšil rozdíl mezi průměrným starobním důchodem a průměrným invalidním důchodem prvního stupně. Jak je to možné? Proč jsou…

Úřad práce prověří, zda stojí za to vám schválit rekvalifikaci. O přihlášku se hodně zajímá

23.07.2024  |  Lucie Mečířová

Zaujala vás možnost absolvovat rekvalifikační kurz přes Úřad práce? Pojďme se společně podívat, jakým způsobem si kurz může vybrat a jak se do něj…

V čem OSVČ často chybují při platbě zdravotního pojištění

23.07.2024  |  Petr Gola

Pro osoby samostatně výdělečně činné je zdravotní pojištění povinnou daní. Zdravotní pojištění se platí i ze zisku z „vedlejšáku“. Roční zdravotní…

Zranitelným uprchlíkům z Ukrajiny vláda zvedla započitatelné náklady na bydlení

22.07.2024  |  Lucie Mečířová

Vláda vydala nařízení ohledně zvýšení započitatelných nákladů na bydlení v rámci nároku na humanitární dávku pro lidi prchající před válkou na…

Jak se během dvou let snížil maximální důchod a kdo si pohoršil

22.07.2024  |  Petr Gola

Výpočet důchodu pro lidi s velmi vysokými příjmy je v letošním roce značně méně výhodný, než tomu bylo ještě v roce 2022. Jak je to možné? Proč si…

Příspěvek na péči už nebude vyplácet Úřad práce. Nevyléčitelně nemocní jej nově získají automaticky

19.07.2024

V příštím roce by se měl zjednodušit proces přiznávání příspěvku na péči. Nově již nebude spadat pod Úřad práce, ale pouze…

Příspěvek na bydlení od 1. července: stát si náklady na energie zjistí sám, ale s podmínkou

19.07.2024  |  Michal Bureš

Od 1. července 2024 se zjednodušilo dokládání nákladů na energie při žádosti o příspěvek na bydlení. Stát si zjistí náklady na energie od dodavatele…

Platby na dani z příjmů jsou v Česku jedny z nejnižších v zemích OECD

19.07.2024  |  Petr Gola

Sazba daně z příjmů v ČR u průměrné mzdy činí 15 %, přičemž výslednou daňovou povinnost snižuje sleva na poplatníka a případně další slevy. Česko…

Úřad práce nabízí rekvalifikační kurzy za hubičku. A nejenom pro nezaměstnané

18.07.2024  |  Lucie Mečířová

Chcete si udělat rekvalifikační kurz? Chtěli byste změnit pracovní obor, ale nic moc jiného neumíte? Přihlaste se na vzdělávací kurz od Úřadu práce.…

Jaký důchod mohou čekat OSVČ s minimální zálohou vs. s paušální daní

18.07.2024  |  Petr Gola

Při splnění zákonných podmínek mohou OSVČ dobrovolně plnit své daňové povinnosti na přímých daních platbou měsíční paušální daně. Jaký dopad má…

Dohody o nepřetahování zaměstnanců a konkurenční doložky s OSVČ. Co je povoleno?

17.07.2024

Je v pořádku, aby zaměstnavatelé uzavírali dohody o tom, že si nebudou vzájemně přetahovat zaměstnance? A je potřeba, aby…

Do předčasného důchodu se bude chodit ještě později

17.07.2024  |  Petr Gola

Důchodová reforma počítá s postupným prodlužováním řádného důchodového věku. To mimo jiné bude znamenat další zpřísnění podmínek pro odchod do…

Zaměstnanci státu ve služebním poměru se mohou dočkat navýšení osobních příplatků

16.07.2024  |  Lucie Mečířová

Státní zaměstnanci, kteří vykonávají práci ve služebním poměru, by se už v létě mohli dočkat šance na navýšení osobního příplatku k platu.…

Jak se pro důchod redukuje mzda za odpracované roky a jak se měnily hranice

16.07.2024  |  Petr Gola

Základním příjmovým údajem pro výpočet starobního důchodu (řádného i předčasného) je průměrná hrubá měsíční mzda za odpracované roky v současné…

Rodiče pobírající přídavky na děti nebudou muset od září platit školkovné

15.07.2024

S novým školním rokem končí povinnost platit školkovné pro rodiče, kteří pobírají přídavky na děti. Nově také stanovuje výši…

Neplacené volno může zkomplikovat platby zdravotního pojištění. Kdy budete doplácet?

15.07.2024  |  Lucie Mečířová

Požádali jste zaměstnavatele o neplacené volno, bylo vám schváleno a teď přemýšlíte, jak to budete mít se zdravotním pojištěním? Pojďme se podívat,…

Ve kterých zemích OECD nejvíce kleslo zdanění práce?

15.07.2024  |  Petr Gola

Česko patří mezi desítku členských zemí OECD, ve kterých zdanění práce mezi roky 2007 a 2022 nejvíce pokleslo. Jak se během let lišilo zdanění…

Program Oprav dům po babičce stále běží. Kolik můžete dostat na zateplení?

15.07.2024  |  Lucie Mečířová

Stát se rozhodl podpořit majitele starých nezateplených domů a přispět jim na jejich zateplení. Jaké podmínky budete muset splnit, pokud máte zájem,…

Co vědět o důchodových příjmech v 10 bodech

12.07.2024  |  Petr Gola

Rozhodné příjmy v produktivním věku mají výrazný vliv na částku přiznaného starobního důchodu. Které příjmy vstupují do výpočtu starobního důchodu…

Kdy může zaměstnavatel nařídit hromadné čerpání dovolené a co to znamená

11.07.2024

Za jakých podmínek může zaměstnavatel nařídit hromadné čerpání dovolených? Musí pak mít volno všichni zaměstnanci? Co když…

Kterým poměrně movitým lidem hrozí v roce 2024 podprůměrný důchod

11.07.2024  |  Petr Gola

V praxi dochází k situacím, že lidé s vysokými příjmy během aktivního života jsou nepříjemně překvapeni, neboť je jim přiznán podprůměrný důchod.…

Aplikace Jenda očima uživatelů. Na vyřízení příspěvku na bydlení se čeká i několik měsíců

10.07.2024

Dokládání podkladů pro přiznání nebo prodloužení dávky je přes aplikaci Jenda snazší než jít na Úřad práce osobně. Avšak často vyřízení…

Zdanění vysokých příjmů se pro rok 2024 zvýšilo, v minulosti však bylo ještě vyšší

10.07.2024  |  Petr Gola

Daňoví poplatníci s vysokými příjmy zaplatí na dani z příjmů fyzických osob za letošní rok více, než tomu bylo v roce 2023. Pořád to však bude…

Zakázal váš zaměstnavatel čerpání dovolené v létě? I tak existují situace, kdy ji můžete mít

09.07.2024

V některých firmách se v létě může stát, že kvůli provozním důvodům zaměstnavatel nepovoluje zaměstnancům čerpat dovolenou.…

Chtěli byste zpátky společné zdanění manželů? Komu by se vyplatilo v roce 2024

09.07.2024  |  Petr Gola

Společné zdanění manželů fungovalo před lety jako daňový institut, díky kterému mnohé rodiny ušetřily na dani z příjmů. Jak společné zdanění…

Některým OSVČ se od listopadu sníží příspěvek na bydlení

08.07.2024

Od listopadu tohoto roku se některým OSVČ sníží příspěvek na bydlení. Může za to nová vyhláška MPSV, která stanovuje výši…

Kotlíkové dotace skončí, po zákazu kotlů lidé dostanou o desetitisíce korun méně

08.07.2024  |  Lucie Mečířová

Dotace na výměnu starých kotlů na pevná paliva za nový tepelný zdroj brzy klesnou, a domácnosti tak mohou přijít o desítky tisíc na jejich výměnu. Od…

Kdy platili zaměstnanci nejvyšší a nejnižší daně? Porovnání za uplynulých 10 let

08.07.2024  |  Petr Gola

Legislativa upravující výpočet čisté mzdy se během posledních deseti let několikrát změnila. Zdanění průměrné mzdy v letech 2015 až 2024 kolísá.…

Jak odvolat okamžité zrušení pracovního poměru? A je to vůbec možné?

04.07.2024

Při okamžitém zrušení pracovního poměru končí zaměstnání ihned, bez nějaké výpovědní doby. A tak je, pokud horké hlavy…

Proč se příliš neliší vyplácené částky invalidního důchodu prvního stupně

04.07.2024  |  Petr Gola

Finančně vyjít pouze s invalidním důchodem prvního stupně je velmi složité. Ani při vysokých příjmech nedosahuje měsíční částka zpravidla více než…

Běží poslední milostivé léto, tentokrát maže dluhy na zdravotním pojištění

03.07.2024  |  Lucie Mečířová

Čtvrté milostivé léto začalo v pondělí 1. července. Osoby mající u zdravotní pojišťovny dluhy v exekuci tak mohou využít akce a za splnění podmínek…

Převoz vyšší hotovosti z ČR do členských států EU má podléhat povinnému hlášení

03.07.2024

Od 30. prosince 2024 začnou mít lidé mířící do jiných států EU povinnost hlásit na výzvu Celní správy hotovost, která dosahuje hodnoty…

Dovoz některých suvenýrů ze zahraničí vás může přijít až na 1,5 milionu korun

02.07.2024

S dovolenými nastává také období suvenýrů, které si lidé vozí ze zahraničí na památku nebo jako dárek pro své nejbližší.…

Nejprve napomenutí a výzva, potom pokuta. Výměně starého kotle se nevyhnete

02.07.2024  |  Lucie Mečířová

Zákaz provozování starých kotlů na tuhá paliva se neúprosně blíží. Co vám hrozí, pokud stávající zdroj nevyměníte za nový, a jaké dotace můžete na…

Startuje elektronický registr plných mocí a eDoklady se nově prokážete na více místech

01.07.2024

Od 1. července 2024 se lidé budou moci poprvé přihlásit do Registru zastupování a spravovat tak své plné moci online. Dále se…

Začíná platit zvýšení příspěvku na péči, pro někoho skoro o osm tisíc korun

01.07.2024  |  Lucie Mečířová

Pokud jste vy nebo váš blízký poživatelem příspěvku na péči a ještě pořád to nevíte, od dnešního dne začíná platit jeho…

Komu by se vyplatilo průměrování důchodu pro manžele?

01.07.2024  |  Petr Gola

Vládou plánované důchodové změny mimo jiné počítají s dobrovolným zavedením společných vyměřovacích základů manželů. Zjednodušeně řečeno by si…

OSVČ mohou na průměrný důchod zapomenout, pokud výrazně nepřiplatí na pojistném

28.06.2024  |  Petr Gola

Živnostníci a podnikatelé mají zpravidla nižší starobní důchod než zaměstnanci. Na průměrný starobní důchod, který ke konci roku 2023 činil 20 264…

Příspěvek na bydlení: na doložení čtvrtletních příjmů a nákladů máte již jen pár dní

27.06.2024  |  Michal Bureš

Jestliže jste zapomněli doložit příjmy a náklady na příspěvek na bydlení za první kvartál roku 2024, máte čas již pouze do neděle. Jak je doložit…

Jak sníží podnikání v předdůchodovém věku vyměřený důchod

27.06.2024  |  Petr Gola

Zaměstnanci mají v průměru značně vyšší starobní důchody než OSVČ. Jaký vliv na částku důchodu má podnikání několik let před odchodem do důchodu?…

Mohou nezletilí pracující ručit za peněžní hotovost, kterou jim zaměstnavatel svěří?

26.06.2024

Blíží se období letních brigád, na které mohou nastoupit i studenti mladší 18 let. Jak je to v takovém případě s hmotnou…

Jak se změna stupně invalidity promítne do výše invalidního důchodu

26.06.2024  |  Petr Gola

Některým příjemcům invalidního důchodu se jejich zdravotní stav během let zlepší, jiným zhorší. Při změně invalidity se přitom automaticky…

Šest příkladů, kdy není starobní důchod ani 13 tisíc Kč

26.06.2024  |  Petr Gola

Někteří žadatelé o starobní důchod musejí počítat s měsíční částkou starobního důchodu nižší než 13 tisíc korun. Podívejme se na vybrané praktické…

Kdy může být rodičovská dovolená dlouhá čtyři roky a kdy pouze tři

25.06.2024  |  Michal Bureš

Rodičovský příspěvek je pro děti narozené od 1. ledna 2024 ve výši 350 000 Kč. Kdo ale může být na rodičovské dovolené 3 roky, a kdo dokonce 4 roky?

Kdo může dostat invalidní důchod, i když ještě nepracoval, a jak bude vysoký

25.06.2024  |  Petr Gola

Nárok na invalidní důchod mohou mít i mladiství, kteří nikdy nepracovali. Jedná se o tzv. invalidní důchod z mládí. Jak vysoký je invalidní důchod…

Stát rozprodá zabavené mobily i drony. Jak se do elektronické dražby přihlásit?

24.06.2024

Finanční správa zveřejnila informace o dražbě elektroniky, která byla zadržena během měsíce května v…

Důchodové nespravedlnosti. Jak změny systému ovlivnily vaši penzi

24.06.2024  |  Petr Gola

Výpočet důchodu je výhodnější pro lidi s nižšími příjmy než s vyššími. Navíc se během let důchodová legislativa měnila, takže se v minulosti…
Zobrazit související aktuality
Rejstříky - adresy

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - osoby

        Rejstriky.finance.cz
        Rejstříky - subjekty

          Rejstriky.finance.cz
          Rejstříky - adresy

            Rejstriky.finance.cz