Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Elektřina na chatě a chalupě: Jaká sazba je výhodná?

Finance.cz

Chatařská a chalupářská sezóna je v plném proudu. Stovky tisíc Čechu vyrážejí od jara do podzimu na chaty a chalupy – odpočívat, pracovat na zahradě, sekat trávu nebo řezat dříví. Většina rekreačních nemovitostí se tak neobejde bez elektřiny. Distribuční sazbu je třeba vybrat s ohledem na využití elektrického proudu. Kdy se vyplatí sazba pro chataře a chalupáře? A kdy raději upřednostnit klasiku?

 
 

V České republice lidé využívají téměř půl miliónu chat, zahradních domků nebo jiných objektů určených k rekreaci. Ve většině z nich běží všechno na elektřinu, protože nejsou připojené na plyn. Ani na chatě nebo chalupě se lidé neradi vzdávají pohody, proto zde vedle osvětlení nebo sporáku mají zpravidla i televizi, přímotop pro případy chladných večerů a stále častěji také notebooky, tablety nebo mobily, které potřebují často dobít. Čím víc spotřebičů, tím vyšší energetická náročnost. Záleží ale také na tom, kdy je elektřina využívána.

Tarif vyberte s ohledem na spotřebu

Pro chataře a chalupáře je stvořená distribuční sazba D61d. „Jedná se o sazbu, v níž platí celoročně od pátečního poledne do neděle 22 hodin nízký tarif. Lidem je tedy za odebranou elektřinu účtována nižší cena. Po zbytek týdne ale platí celoročně vysoký tarif,“ říká Roman Gazdík ze společnosti ČEZ. Proto je třeba uvážit, zda chata nebo chalupa bude využívána zejména o víkendech, nebo zde lidé budou trávit třeba celé léto.

Pokud za odpočinkem lidé vyrážejí v průběhu celého roku, třeba o letních nebo zimních prázdninách, nemusí se chatařský tarif D61d vyplatit. Výhodnější tak může být distribuční sazba D01d, která se vyplatí pro nižší spotřebu do 700 kWh ročně. „Pokud zákazník využívá například boiler na ohřev vody, je výhodnější dvoutarifní sazba D25d, kdy jde nízký tarif 8 hodin po celý rok každý den,“ dodává Roman Gazdík. Pro správné rozhodnutí, kterou sazbu zvolit je proto důležité mít rozmyšleno, jak bude objekt využíván a nejlépe si spočítat, který z tarifů bude správný.

Elektřina na chatě se spotřebou 850 kW

Kdy je spotřeba Spotřeba NÍZKÝ tarif Spotřeba VYSOKÝ tarif Sazba ČEZ Comfort E.ON Variant PRO MND Proud

více ve všední dny

-

850 kWh

D01d

5 287 Kč

4 983 Kč

4 906 Kč

více ve všední dny

200 kWh

650 kWh

D61d

5 589 Kč

5 269 Kč

5 133 Kč

především víkendy

800 kWh

50 kWh

D61d

3440 Kč

3 157 Kč

3 151 Kč

půl na půl

400 kWh

450 kWh

D61d

4 873 Kč

4 680 Kč

4 472 Kč

Ceny jsou vypočítány při použití jističe o velikosti nad 3x20 A do 3x25 A včetně pro liberecký kraj. Zdroj: kalkulačka Ušetřeno.cz

Chatařská sazba pro každého?

Výpočty ukazují, že pokud jste na chatě nebo chalupě především o víkendu, vyplatí se sazba D61d, kdy odebíráte levnou elektřinu od pátku do neděle. Když zde ale čas trávíte od dubna do října i ve všední dny, vyplatí se spíše sáhnout po distribuční sazbě D01d, popřípadě po jiné klasické sazbě s ohledem na využití elektřiny (vytápění, ohřev vody).

K získání dvoutarifní sazby, jako je třeba právě D25d, je nutné splnit určité podmínky, zejména musí být instalovaný příslušný spotřebič (například boiler). „Víkendovou sazbu D61d ale může získat každý, stačí o ni zažádat u svého dodavatele energií,“ podotýká Linda Beránková ze společnosti E.ON Energie, a.s. Měnit distribuční sazbu lze jednou za 12 měsíců, pokud se s distributorem nedohodne odběratel jinak.

Úspory na chatě a chalupě

Úspory za elektřinu ale můžete ovlivnit i jinak než jen správnou volbou tarifu. Také na chatě nebo chalupě platí to samé, co v domácnosti. „Je dobré nahradit staré žárovky za úsporné zářivky, podobně dokážou významně ušetřit energie moderní úsporné spotřebiče,“ říká Linda Beránková.

Spotřebiče je dobré vypojovat ze zásuvek úplně nebo je zcela vypínat i z tzv. pohotovostního režimu. „Například stand-by režim u starého videopřehrávače vás může ročně vyjít i na 500 korun, u starého televizoru s CRT obrazovkou to pak za rok bude k jedné tisícikoruně,” vysvětluje Tomáš Suchý z portálu Ušetřeno.cz.

 
 
Sdílení a tisk
 
Komentář

Čekáte nízký zisk? Takové podnikání se vyplatí pouze při vedlejší činnosti

04.07.2025  |  Petr Gola

Při nižším zisku se výkon hlavní samostatné výdělečné činnosti nevyplatí. Důvodem je nutnost platby sociálního a zdravotního pojištění alespoň z…

OSVČ se měly rozhlasu a televizi nahlásit do konce června pod pohrůžkou pokuty. Nakonec je to zase jinak

03.07.2025  |  Lucie Mečířová

Nestihli jste se jako OSVČ nahlásit k poplatkům u Českého rozhlasu a České televize? Prakticky všechny OSVČ mají nově tuto povinnost. Jak se…

Invalidní důchody prvního stupně se liší poměrně málo. Kdo prodělá nejvíc?

03.07.2025  |  Petr Gola

V Česku jsou vypláceny tři druhy invalidního důchodu, přičemž zejména invalidní důchod prvního stupně je poměrně nízký a navíc se částka…

Práce za minimální mzdu těsně před důchodem: dobrý nápad, nebo razantní snížení penze?

03.07.2025  |  Michal Bureš

Máte pár let do důchodu a zvažujete práci za minimální mzdu? Jaký dopad to bude mít na výši důchodu? Kdy se vyplatí pracovat za minimální mzdu a kdy…

Jedete do zahraničí na letní brigádu? Se zdravotním pojištěním to nebude jen tak

02.07.2025  |  Lucie Mečířová

Zařídili jste si zahraničí brigádu a hodláte na pár měsíců odjet z ČR? Poučte se, jak to budete mít s povinným zdravotním pojištěním.

Zvýšit výdělek, nebo pracovat déle? Jaké cesty vedou k průměrnému důchodu

02.07.2025  |  Petr Gola

Průměrný starobní důchod v prosinci loňského roku činil 20 680 Kč. Po lednové valorizaci tento průměrný důchod stoupl na 21 038 Kč. K průměrnému…

Ode dneška si můžete nechat doručit řidičský průkaz do výdejního boxu

01.07.2025

Řidiči si nově mohou nechat doručit svůj řidičský průkaz do výdejního boxu a zcela se tak vyhnout návštěvě úřadu. Ministerstvo dopravy rozšiřuje…

Kolik platí zaměstnanci na zdravotním pojištění? Někteří víc než jiní

01.07.2025  |  Petr Gola

Sazba zdravotního pojištění placeného zaměstnancem je sice pouze jedna, přesto se v praxi výpočet zdravotního pojištění liší. Kdy zaměstnanci…

Jak a kde se přihlásit či odhlásit z plateb za televizi a rozhlas a splnit ohlašovací povinnost jako OSVČ

01.07.2025  |  Lucie Mečířová

Máte doma alespoň jeden přijímač rozhlasového nebo televizního vysílání?  A platíte koncesionářské poplatky? Pokud ne, přečtete si, kde se k platbám…

Aplikace eTurista měla od července hlídat ubytovatele. Zatím však zůstává jen na papíře

30.06.2025

Aplikace eTurista měla začít fungovat již v červenci, příslušná novela zákona však zatím leží v Poslanecké sněmovně, kde ji…

Když se pronajímá nemovitost, pojistit by se měl nájemce i pronajímatel. Jaké mají možnosti?

30.06.2025  |  Lucie Mečířová

Pronajímáte někomu nemovitost nebo bydlíte u někoho v nájmu? A jste řádně pojištění proti případné škodě? Podívejte se s námi, jaké možnosti máte a…

Máte peníze na nečekané výdaje? Češi si v EU stojí dobře

30.06.2025  |  Petr Gola

V členských zemích Evropské unie stoupá počet domácností, které nemají peníze na případné vyšší neočekávané výdaje. Rozdíly mezi jednotlivými…

S bytovou krizí v Česku má pomoc zákon o podpoře bydlení. Výstavbu ale brzdí byrokracie

27.06.2025  |  Lucie Mečířová

Od prvního ledna 2026 vstoupí v platnost zákon o podpoře bydlení. Co se změní? A pomůže to vyřešit bytovou krizi?

Každý sedmý zaměstnanec v EU má nízkou mzdu. Podle čeho se určuje?

27.06.2025  |  Petr Gola

Mzda nedosahující ani dvou třetin mediánu mzdy v národní ekonomice se považuje za nízkou mzdu. V členských zemích Evropské unie pracuje za nízkou…

Pozor na pojištění i důchod. Co si musejí ohlídat investoři s pasivními příjmy?

26.06.2025  |  Petr Gola

Lidé s příjmy pouze z kapitálového majetku, z nájmu nebo ostatních zdanitelných příjmů nemají příjem, který by zakládal účast na sociálním…

Péče o psa není důvodem k odmítnutí práce, potvrdil soud v případu uchazečky o zaměstnání

25.06.2025

Žena vedená v evidenci uchazečů o zaměstnání přišla o podporu poté, co během výběrového řízení zmínila, že kvůli péči o psa nemůže nastoupit do práce…

Kdo nenahlásil osvobozené příjmy, má poslední šanci. Pokuta může být až 15 %

25.06.2025  |  Lucie Mečířová

Máte vysoké příjmy, které není nutné zdanit? U některých i tak platí povinnost je nahlásit. Co udělat, když jste na nahlášení zapomněli, abyste se…

Příjmové rozdíly mezi muži a ženami v soukromém sektoru jsou nejvyšší v Lotyšsku. A co Česko?

25.06.2025  |  Petr Gola

V roce 2023 vydělávaly ženy v soukromém sektoru v osmi členských zemích Evropské unie, mezi které patří i Česko, méně o 15 a více procent než muži…

Zájem o nemovitostní fondy roste. Jakou mají výkonnost a jaké jsou poplatky?

24.06.2025  |  Michal Bureš

Zájem o nemovitosti navzdory jejich vysokým cenám stále roste, stejně tak i zájem o investování do nemovitostních fondů. Jaká byla jejich výkonnost v…

Padne hranice 50 tisíc? Jak během let stoupal maximální důchod

24.06.2025  |  Petr Gola

Od roku 2015 se při výpočtu starobního důchodu uplatňují dvě redukční hranice a k částce osobního vyměřovacího základu nad druhou redukční hranici…

Sněmovna opět projedná zvýšení příspěvku na péči. Jaké jsou varianty?

24.06.2025

Desítky tisíc lidí závislých na pomoci druhých čekají, zda se jim zvýší příspěvek na péči. Poslanecká sněmovna bude opět rozhodovat o jeho navýšení –…

Péče o psa po rozchodu může být upravena soudně, potvrdil Ústavní soud

23.06.2025

Co se stane se společným zvířecím mazlíčkem po rozchodu partnerů? V případě francouzského buldočka Robina rozhodovaly české soudy včetně Ústavního.…

Bez kartičky a hotovosti ani ťuk. Jak je to se zdravotní péči na dovolené v Chorvatsku

23.06.2025  |  Lucie Mečířová

Pojedete na dovolenou do Chorvatska, nebo už se tam dokonce opalujete u moře? Co dělat v situaci, kdy potřebujete v této balkánské zemi vyhledat…

Kolik si připlatí bohatí? Zdanění vysokých příjmů v posledních letech stouplo

23.06.2025  |  Petr Gola

Přestože jsou daňové podmínky pro lidi s vysokými příjmy v Česku při mezinárodním srovnání příznivé, tak v posledních letech došlo k několika…

Povinné příspěvky na předdůchod pro rizikové profese prošly. Od kdy o ně zaměstnanci budou žádat?

20.06.2025

Poslanecká sněmovna na konci minulého týdne schválila povinné příspěvky zaměstnavatelů na penzijní připojištění nebo na doplňkové…

Platili málo, ale dlouho. Kdo má důchod o tisícovku vyšší než mzdu?

20.06.2025  |  Petr Gola

Odchodem do starobního důchodu naprosté většině občanů klesá životní úroveň. Někteří lidé si však odchodem do řádného starobního důchodu finančně…

Předdůchod je pro OSVČ důležitější než pro zaměstnance. Na předčasnou penzi dosáhnou stěží

19.06.2025  |  Petr Gola

Živnostníci a podnikatelé mají většinou měsíční důchod výrazně nižší než zaměstnanci. Odchod do předčasného důchodu si proto zpravidla nemohou…

Od července si řada rodičů může zvýšit rodičovskou o 2000 Kč. Co se ještě změní?

18.06.2025  |  Michal Bureš

Od 1. července 2025 by se pro mnohé rodiče měla zvýšit nejvyšší možná částka měsíčního rodičovského příspěvku o 2000 Kč. Jaké další změny by mohly…

Pracující důchodci výrazně ušetří na zdravotním pojištění. Kdy nemusejí platit vůbec?

18.06.2025  |  Petr Gola

Řada starobních penzistů má kromě státního důchodu ještě další pravidelný příjem. Kdy odvádí z tohoto dalšího příjmu zdravotní pojištění? Jaké…

Vyšší platby vám k lepší péči nepomohou. Deset nepravd o zdravotním pojištění

17.06.2025  |  Petr Gola

Zdravotní pojištění stojí trochu neprávem ve stínu daně z příjmu fyzických osob a sociálního pojištění, přitom každý občan musí mít vyřešen svůj…

Nepečující rodič se nemůže „vyvázat“ z kontaktu s dítětem, řekl Ústavní soud

17.06.2025

Otec se měl vídat s dětmi, ale často nedorazil. Matka se obrátila na soudy, aby mu povinnost kontaktu jasně určili. Neuspěla – podle obecných soudů…

Vstupní pracovnělékařské prohlídky již nejsou povinné pro všechny. Kdo se jim vyhne?

16.06.2025

Od 1. června 2025 jsou v účinnosti nová pravidla pro pracovnělékařské vstupní prohlídky. Zaměstnanci zařazení do první kategorie již nemusí povinně…

Mladý může dostat víc než starší. Zajímavosti o výpočtu invalidního důchodu

16.06.2025  |  Petr Gola

V Česku jsou vypláceny invalidní důchody prvního, druhého a třetího stupně. Pro přiznání invalidního důchodu musí být splněny zákonné podmínky a…

Průměrný výdělek zaměstnance je věda. Jak se počítá a kdy který použít?

13.06.2025

Od průměrného výdělku se odvíjí celá řada nároků zaměstnance vůči zaměstnavateli (např. náhrada mzdy za dovolenou) nebo vůči…

Nejen trvalé krácení. Co všechno ovlivní přiznání předčasného důchodu?

13.06.2025  |  Petr Gola

Při odchodu do předčasného důchodu je přiznaný měsíční důchod pochopitelně nižší, krácení závisí na termínu předčasnosti. To však není vše. Jaká…

Den otců je tu. Jaké výhody mohou získat tatínci, tátové a fotři?

13.06.2025  |  L. Kratochvíl

Na neděli 15. června připadá Den otců. Není to v našich končinách zatím příliš slavený svátek, jeho popularita však pomalu stoupá. Viditelně…

Aplikace na podnikatelský odpad vydělá městům miliony. Živnostníci ji budou nenávidět

12.06.2025

Živnostník neplatí, město tratí. Českým obcím unikají miliony kvůli tomu, že drobní podnikatelé často netuší, že mají zákonnou povinnost platit za…

Pouze každá desátá žena vydělává v Německu více než její partner. Proč?

12.06.2025  |  Petr Gola

Do rozpočtu německých domácností přispívají zpravidla více muži než ženy. Německo patří mezi členské země Evropské unie s nejvýraznějšími mzdovými…

Preferovaný potomek vs. opomíjený. Co rozhoduje o výši dědictví?

11.06.2025

Pokud rodiče po majetkové a finanční stránce preferovali některé ze svých dětí a dávali mu hodnotné dary a poskytovali…

Kdy musejí penzisté platit daň z příjmu a proč se týká jen někoho

11.06.2025  |  Petr Gola

Většina starobních důchodců nemá žádné daňové starosti. Kdy však musí starobní důchodci platit daň z příjmu? Jak se vypočítává daň z příjmů z…

Máslo a vejce jsou dražší než v letech s dvoucifernou inflací, cukr už zlevnil

10.06.2025  |  L. Kratochvíl

Stále vás překvapují některé ceny při nákupu běžných potravin? Není divu. Ačkoli dříve nevídané plošné zdražování z nedávných let snad ustalo,…

Poslanecká sněmovna zrychleně schválila snížení důchodů pohlavárům

10.06.2025

Poslanecká sněmovna začátkem června hlasovala o novele zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, která má…

Na plné uznání zapomeňte. Jak se počítá evidence na Úřadu práce pro důchod?

10.06.2025  |  Petr Gola

Měsíční částku starobního důchodu ovlivňuje celý průběh pojištění. Čím vyšší rozhodné příjmy a čím vyšší získaná doba pojištění, tím je měsíční…

Samosběr třešní 2025: kde letos zaplatíte nejméně za kilogram?

09.06.2025

Samosběry třešní jsou v plném proudu a pěstitelé napříč Českem otevírají své sady veřejnosti. Cena za kilo se letos pohybuje mezi 50 a…

Jaké příjmy musíte mít na průměrný důchod? A mohou na něj dosáhnout i předčasní důchodci?

09.06.2025  |  Michal Bureš

Jaké příjmy musíte mít, abyste dosáhli na průměrný starobní důchod v roce 2025? A jaké příjmy musíte mít, abyste jako předčasní důchodci dosáhli na…

Poprali jste se a způsobili někomu zranění? Kdo musí platit zdravotní pojišťovně regresní náhrady

09.06.2025  |  Petr Gola

Zdravotní pojišťovny mají právo na úhradu nákladů spojených s čerpáním zdravotní péče, pokud dojde k jejich vynaložení v důsledku protiprávního…

Zvýšení příspěvku na péči neprošlo, ale naděje ještě nezhasla

06.06.2025

To, zda se zvýší příspěvek na péči alespoň v prvních stupních závislosti, zatím není jasné. Je však jisté, že to nebude prostřednictvím…

Nárok na vyšší podporu v nezaměstnanosti přijde později. Rozdíl bude v tisících

06.06.2025  |  Lucie Mečířová

Společně se změnami v zákoníku práce dojde i ke zvýšení podpory v nezaměstnanosti. O kolik a kdy se to stane?

Všichni platí státu stejně? Ale kdepak. Od jaké mzdy začíná zdanění práce klesat

06.06.2025  |  Petr Gola

Celkové zdanění práce zaměstnanců s velmi vysokou roční hrubou mzdou je v Česku nižší než zaměstnanců „pouze“ s nadprůměrnou mzdou. Jak je to…

Bez ukazování pasu v létě dojedete k dalším evropským mořím

05.06.2025  |  L. Kratochvíl

V začínající letní turistické sezóně mohou lidé ze zemí Schengenského prostoru využít nové cestovatelské výhody. Díky novoročnímu plnému zapojení…
Zobrazit související aktuality
Slovnik.finance.cz

Zobrazit další slova
Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz